Srebrna sekira je zasekala četrtič in odsekala več kot 550 ton nelegalnih pesticidov. Gre za mejnik v rednih letnih operacijah Europola, v katerih sodeluje 30 držav in kjer široka koalicija nadzornih služb skuša spodnesti drugo največjo nelegalno trgovino na svetu - čezmejno trgovanje z nedovoljenimi pesticidi. Posel je dobičkonosen, predvsem pa za združbe manj nevaren od trgovine z drogo, nadzor pa težji in zapleten, saj gre za številne in raznolike oblike dejavnosti - tihotapijo se ponaredki, neregistrirane in tudi nedovoljene učinkovine.
Prispejo kot polizdelki v sodih, cisternah
Brez fitofarmacevtskih učinkovin si je sodobno pridelavo živil težko predstavljati, tudi v ekološkem kmetijstvu so v uporabi pripravki, ki pridelovalcem nekoliko olajšajo kmetovanje in, kot se pokaže, tudi ti pripravki niso povsem varni pred združbami, ki služijo z nelegalnimi učinkovinami. Študija univerze Humbolt v Berlinu iz leta 2013 je pokazala, da bi se nemški pridelek žit brez uporabe fitofarmacevtskih pripravkov zmanjšal za polovico. V EU je zakonodaja na tem področju ena najstrožjih na svetu, na nejevoljo velikih proizvajalcev se tudi nabor dovoljenih pripravkov v EU zmanjšuje. No, tudi to vrzel s številnimi domiselnimi tehnikami polnijo kriminalne združbe. In dobro služijo. Globalni promet s fitofarmacevtskimi sredstvi (FFS) je težak 44 milijard evrov, po oceni Europola je na trgu več kot deset odstotkov ponarejenih FFS, torej je ta trgovina vredna več kot 4,4 milijarde evrov.
Uporaba na vrtu, poljih
Na območju Slovenije fitosanitarni inšpektorji preverjajo tudi uporabo FFS pri vseh uporabnikih, na kmetijskih in nekmetijskih površinah. V letu 2020 so v okviru nadzora pri enem izvajalcu poslovnih dejavnosti zasegli FFS, ki v Sloveniji niso registrirana, postopek je v tem primeru v teku. Lani so na podlagi informacije o ugotovljenih neskladjih v drugi državi članici opravili vzorčenje sicer registriranega pripravka, za katerega je bil utemeljen sum, da vsebnost ni skladna z navedbami v registracijski odločbi. V odvzetem inšpekcijskem vzorcu je bila res potrjena vsebnost ksilena, zato so prepovedali promet s tem pripravkom.
Kolikšne so pri nas kazni za uporabo nedovoljenih pesticidov? Za trgovanje ali uporabo neregistriranih FFS je predvidena globa za prekršek od 2500 do 5000 evrov za odgovorno osebo ter globa od 5000 do 15.000 evrov za podjetnika, samostojnega podjetnika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.
Sankcije pa so predvidene tudi za druge kršitve v povezavi s prometom in uporabo FFS.
V letu 2019 so fitosanitarni inšpektorji izrekli skupaj 20 sankcij za ugotovljene kršitve pri prometu s FFS, od tega največ zaradi trgovanja s fitofarmacevtskimi sredstvi, ki niso ustrezno označena, pakirana in razvrščena.
Stroški nelegalne trgovine s pesticidi (EU)
13,8 odstotka neposredne prodaje se izgubi vsako leto.
1,3 milijarde evrov izgubi sektor letno.
2,8 milijarde evrov neposredne in posredne prodaje v EU se izgubi vsako leto.
2600 neposrednih delovnih mest se izgubi vsako leto v EU.
11.700 izgubljenih neposrednih in posrednih delovnih mest je vsako leto.
238 milijonov evrov je izgubljenih državnih prihodkov (davki in prispevki za socialno varnost).
Vir: Europol
Luka Koper je pomembna vstopna točka ...
V Sloveniji nadzor glede ilegalnih FFS ob vnosu v državo izvajajo carinski organi v sodelovanju s fitosanitarnimi inšpektorji od konca leta 2015, ko je pričel veljati Pravilnik o določitvi vstopnih točk in pogojev za vnos fitofarmacevtskih sredstev na carinsko območje Evropske unije. Najpogostejše ugotovitve uradnega nadzora v zvezi z neskladnimi pošiljkami so: ponarejeni izvozni in uvozni komercialni carinski dokumenti, uvozniki oziroma trgovci so brez dovoljenj za trgovanje s FFS, manjkajo ali so ponarejene listine o registraciji FFS, ni podatkov o proizvajalcu, proizvajalec ni registriran za proizvodnjo FFS ali pa je blago napačno deklarirano, poročajo iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Inšpektorji uprave namreč izvajajo nadzor skupaj z uslužbenci finančne uprave.
Nedovoljeni pesticidi v hrani
Koliko pesticidov, ki so posledica nepravilne rabe, se odkrije na ali v živilih, prispe do kupcev? Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin izvaja nadzor ostankov pesticidov v živilih v okviru rednega letnega nadzornega programa, dodatnega nadzora in nadzora živil ob uvozu: “Letno odvzamemo nekaj manj kot tisoč vzorcev sadja, zelenjave, živil živalskega izvora, žit ter žitnih izdelkov in predelanih živil. Poleg prekoračene mejne vrednosti ostankov pesticidov v živilih spremljamo tudi nedovoljeno uporabo pesticidov.
V letu 2019 je bilo v odvzetih živilih ugotovljenih enajst nepravilnosti, vezanih na nedovoljeno rabo pesticidov. Od teh je bilo ugotovljenih pet pri zelenjavi, tri pri sadju in tri pri predelanih živilih (sok in čaj).
... a je dobro varovana
"V letu 2015 smo prestregli pet pošiljk ilegalnih FFS, v 2016 tri pošiljke, v 2018 dve pošiljki in v letu 2019 tri pošiljke, vse po izvoru iz Kitajske. V letu 2020 sta bili v Luki Koper prestreženi dve pošiljki FFS po izvoru iz Kitajske v skupni količini 14 ton. V eni pošiljki je bila ugotovljena vsebnost neodobrene aktivne snovi bifentrin, druga pošiljka pa ni bila ustrezno označena, sledljivost ni bila zagotovljena, sredstvo v EU ni registrirano," naštejejo "ulov" na inšpekciji.
Po poreklu so pošiljke fitofarmacevtskih sredstev iz Izraela (80 odstotkov), preostalo iz Kitajske, Mehike in Indije. Prejemniki blaga so večinoma podjetja iz EU
Iz Kitajske
V letu 2015 smo prestregli pet ilegalnih pošiljk ilegalnih FFS, v 2016 tri pošiljke, v 2018 dve pošiljki in v letu 2019 tri pošiljke, vse po izvoru iz Kitajske. V letu 2020 sta bili v Luki Koper prestreženi dve pošiljki FFS po izvoru iz Kitajske v skupni količini 14 ton. V eni pošiljki je bila ugotovljena vsebnost neodobrene aktivne snovi bifentrin, druga pošiljka pa ni bila ustrezno označena, sledljivost ni bila zagotovljena, sredstvo pa v EU ni bilo registrirano.