Volila bom modro, kdorkoli bo kandidat. Najbolj pomembno je, da končamo vladavino človeka, ki zdaj zaseda Belo hišo, in končamo obdobje sovraštva in strahu," je sredi mrzlega popoldneva v ameriški zvezni državi New Hampshire zagotovila Meryl Levin. Podobno so na dvorišču osnovne šole Webster trdili tudi drugi demokratski aktivisti, ki so pred voliščem z lepaki, nekaj stavki ali kar skandiranjem še zadnjič skušali prepričati volivce, naj podprejo njihovo kandidatko ali kandidata. Ni važno kdo, samo da bo premagal Donalda Trumpa.
V globoko razdeljenih Združenih državah Amerike je 45. predsednik na ameriški levici deležen globokega prezira, Levinova skoraj ni hotela izreči njegovega imena. Stala je z napisom v podporo zmernemu koloradskemu senatorju Michaelu Bennetu, čeprav je bilo jasno, da ta nima možnosti za uspeh. "Denar in mediji so povzročili, da so bili iz boja izločeni mnogi kandidati, še preden smo sploh oddali kakšen glas," je dejala. A je bilo težko reči, da je demokratom ostala majhna izbira. Ko so v torek ponoči razglasili, kako so glasovali prebivalci New Hampshira in so se usule najbolj neuspešne kandidature (Bennet je odstopil, še preden so bili rezultati znani), se je v tekmi za predsedniškega kandidata demokratov še vedno drenjalo osem imen.
Ameriške predsedniške volitve bodo tudi tokrat prvi torek po prvem ponedeljku v novembru, torej 3. novembra. Tega dne bodo Američani šli na volišča v 51 zveznih državah in okrožju Columbia, torej v Washingtonu. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorskih glasov glede na število prebivalcev in gospodarsko moč. Elektorsko najmočnejše države so Kalifornija, Teksas in Florida. Na volitvah zmaga kandidat, ki dobi najmanj 270 elektorskih glasov od skupno 538, zato ni nujno, da zmaga tisti, ki je v ZDA dobil največ volilnih glasov; to se je zgodilo leta 2016, ko je demokratka Hillary Clinton dobila več glasov kot Trump, a v manj pomembnih državah, in leta 2000, ko je demokrat Al Gore prejel več glasov volivcev kot njegov tekmec George W. Bush, a je slednji zmagal v elektorsko močnejših državah.
Zloščen kandidat
Prejšnja demokratska predsedniška kampanja je rahlo nergavega sivolasca spremenila v rock zvezdnika ameriškega političnega odra, kljub porazu proti Hillary Clinton je ostal moralni zmagovalec, saj je stranko s svojimi napadi na milijarderje in milijonarje premaknil močno v levo. Nekdanji podpredsednik Joe Biden je z dediščino osmih let ob strani Baracka Obame dolgo veljal za prvo ime demokratov, mesece vodil v anketah javnega mnenja na zvezni ravni, še vedno ima največjo podporo temnopolte skupnosti. Toda po vrsti zaspanih televizijskih soočenj se je v Iowi uvrstil komaj na četrto mesto, v New Hampshiru pa sploh ni počakal na razglasitev rezultatov (upravičeno, bil je komaj peti), ampak se je raje odpravil v Južno Karolino, kjer v morda svoji zadnji bitki stavi na temnopolte volivce.
"Biden je to, kar ta hip potrebuje država, je pošten, in izkušen, zelo dobro pozna politiko," je dejala srebrnolasa Bonnie v Gilfordu sredi New Hampshira, kamor se je podpredsednik v "duši naroda", svojem predvolilnem avtobusu, odpravil dan pred glasovanjem, da skuša obrniti usihanje podpore. "Dobro bi bilo, da imamo nekoga, ki v resnici ve, kje je Slovenija," se je Bidnov podpornik David Pecoro vsajal nad "tepcem v Beli hiši". Kar je nekoliko krivično, Trump je morda res osupljivo nerazgledan in rad pomeša države ali si izmišlja nove, a vsaj za Slovenijo natančno ve, kje je. Pecoro pa se ni dal zmesti. "Biden nam bo povrnil spoštovanje, sedaj se nam smeji ves svet, ker se je stvor vsilil v Ovalno pisarno. Čisto zlo, v Beli hiši bomo morali opraviti izganjanje duhov," je jasno dal vedeti, kaj meni od predsedniku.
Nakup volitev
Vse to še veliko bolj velja za Amy Klobuchar, senatorko iz Minnesote, ki je za nas zanimiva predvsem zaradi svojih slovenskih korenin iz Bele krajine. Klobucharjeva je veliko presenečenje New Hampshira, saj je odločen nastop v soočenju nekaj dni pred glasovanjem prelila v tretje mesto. Sredinska demokratka zagovarja praktični pristop k politiki in se zavzema za iskanje rešitev, ki imajo možnost, da se prebijejo skozi kongres. "Ne samo da lahko premaga Trumpa, ampak je nekdo, ki lahko premosti razkol med strankama," je v univerzitetnem mestu Keene dejal študent Adam, ko je zjutraj čakal na njen prihod. Bil je redek mlad obraz med starejšimi senatorkinimi privrženci. "Res ne vem zakaj, verjetno so drugi študenti veliko bolj progresivni od mene. A sam verjamem v bolj sredinski pristop," je dejal.
Če kaj druži vse na ameriški levici, je to prepričanje, da bi še štiri leta Donalda Trumpa v Beli hiši za vedno spremenila ZDA
Občudovalci pitbula
V New Hampshiru so tako volivci, aktivisti na ulicah in kandidati zagotavljali, da je končni cilj le eden, ne glede na to, kdo bo na koncu zmagovalec demokratskega izbiranja: Trumpa pregnati iz Bele hiše. Nepremičninski mogotec in nekdanji zvezdnik resničnostne televizije nikoli ni zares končal svoje prejšnje volilne kampanje, sedaj je ta v polnem pogonu. V mestu Manchester v New Hampshiru je večer pred glasovanjem (izbiranje kandidata formalno poteka tudi v republikanski stranki, a je zmagovalec znan vnaprej) zbral več kot 12.000 privržencev. Mike, Brad in Kevin, bradati in nekoliko robati, a prijazni možakarji, so nastop spremljali na velikem zaslonu pred dvorano. "Prvi mandat je bil odličen, gospodarstvo cveti, moj vodovodarski posel ne dohaja povpraševanja," je bil navdušen Kevin.