Predsednica milega obraza

Mladen Mali, Hrvaška
17.11.2018 05:01

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je na domači politični sceni sprla dva dela lastnega volilnega telesa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
White House

Običajne spopade in tekmovanje levice in desnice je zamenjala z izzivanjem sporov desnice zoper desnico. Vzpodbujena s skrajno desnega krila njenih volivcev je napadla vlado stranke, ki jo je kandidirala za najvišji položaj v državi. In od katere pričakuje, da jo kandidira in podpre za drugi predsedniški mandat.
Predsednica Kolinda Grabar-Kitarović se je ob neki manj pomembni mednarodni temi pokazala za omahljivo in nedosledno osebo, ki brez tehtnih pojasnil spreminja stališča, ne izvaja dogovorjene politike in zaradi vsega tega v tujino pošilja sliko o državi, ki ni partner, kot bi si ga želeli. Čeprav se ne ve, kako je v javnost prišla vsebina njenega pisma generalnemu sekretarju OZN Antoniu Guterresu, s katerim ga je poleti prepričevala, da podpira marakeško deklaracijo o migrantih in da bo konec leta osebno prišla na konferenco v Maroko in deklaracijo s svojo prisotnostjo potrdila. Iz objave na facebooku - to ni bila njena stran - je javnost izvedela, da si je premislila. V tem primeru je pomembno, kdo je to objavil. To je bil možakar, ki ga je osebno povabila na svojo inavguracijo in ki ga del medijev označuje za neonacista s pojasnili, da je "bil obsojen, ker je s kokainom plačeval prostitutke, s tožilstvom pa se je pogodil s priznanjem, da je moral z drogo kupovati ljubezen".
Kakšno je predsedničino resnično stališče o migracijah in migrantih, enem od največjih problemov današnjega sveta, ne hrvaška ne mednarodna javnost pravzaprav ne vesta. Ali bo še naprej zahtevala vojsko na mejah ali kaj drugega, ni pojasnila. Komentatorji so zapisali, da ni neobičajno, da se je predsednica odrekla poti v Maroko, saj tam ne bi bilo nekaterih svetovnih voditeljev, ki so ji osebno blizu. V Marakeš ne bo dopotoval ameriški predsednik Donald Trump, ob katerem se rada fotografira na takšnih dogodkih: Njega ne bo, ker je znana njegova ostra protimigrantska politika. Ne bo niti madžarskega premierja Viktorja Orbana in verjetno tudi ne drugih liderjev t. i. Višegrajske skupine, s katerimi ima Kitarovićeva skupne mnoge zunanjepolitične poglede in stališča. Med drugim tiste o sodelovanju treh morij, od Baltika do Črnega morja in Jadrana, ki ga trdno podpira tudi ameriški predsednik, čeprav, mimogrede, ne loči Baltika od Balkana. Ali kot bi dejal ugledni zgodovinar dr. Tvrtko Jakovina, kadar pride glavna podpora od takšne osebe, to pomeni samo, da je takšna politika slaba,

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta