Plaz je poškodoval približno 25 metrov dolg del južnega grajskega obzidja in posredno uničil tudi arheološki zapis na površini, velik približno 55 kvadratnih metrov. Zaradi predvidene sanacije južnega obzidja je bila spomladi 2015 na tem območju izvrtana geološka jedrna vrtina, ki je bila tudi arheološko ovrednotena. Ugotovljeno je bilo, da je na osrednjem delu vzhodnega grajskega dvorišča ohranjen 1,3 metra debel arheološki zapis. Zaradi tega je bilo treba pred izvedbo gradbene sanacije južnega obzidja izvesti zaščitno arheološko izkopavanje. V avgustu in septembru 2015 ga je izvedla ekipa Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Centra za preventivno arheologijo. Arheološka izkopavanja so bila izvedena na 135 kvadratnih metrov velikem območju med nekdanjo grajsko konjušnico in plaziščem oziroma južnim obzidjem.
Center za preventivno arheologijo
Deluje znotraj Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Center vodi in izvaja predhodne arheološke raziskave na območju državnih prostorskih aktov, območju sproščanja stavbnih zemljišč znotraj naselja in spomenikov v državni ter zasebni lasti. Posebno pozornost posveča metodološkemu in infrastrukturnemu razvoju arheoloških raziskav ter poizkopavalnim postopkom. Ob tem organizira samostojne razstave in izdaja svoje publikacije za popularizacijo in razvijanje zavesti javnosti o preventivni arheologiji.
Izstopajoča skeletna grobova
Med zaščitnimi arheološkimi izkopavanji je bilo odkritih in dokumentiranih 142 stratigrafskih enot (te številke nosijo vse naravne in umetne plasti, jame, polnila, vkope, zidove ...). Skupaj so predstavljale približno 250 kubičnih metrov arheoloških struktur in plasti, ki so bile odstranjene oziroma izkopane s stratigrafsko metodo. S to metodo kopljejo plasti najdišča v skladu z njihovimi naravnimi oblikami in dimenzijami ter v zaporedju, ki je obrnjeno od zaporedja njihovega nalaganja.
Gotske, renesančne in baročne ostaline
V neposredni bližini grobov sta bila dva ožja, 0,7 metra globoka in 0,5 metra široka jarka na vzhodnem, najvišjem delu izkopnega polja. Bila sta zapolnjena z odpadnim peščenim gradbenim materialom. Stičišče jarkov je bilo uničeno s plazom. Domnevamo, da sta jarka predstavljala vkope temeljev zgodnjesrednjeveškega objekta in tvorila jugovzhodni vogal objekta. Lahko bi bila tudi ostanek cerkvenega objekta ali kapele na grajskem griču. S tem objektom je verjetno povezan tudi večji jarek, ki je bil odkrit in dokumentiran v osrednjem in vzhodnem koncu izkopnega polja. Potekal je vzporedno z izkopnim poljem in se dvigoval proti vzhodu pod enakim naklonom kot geološka osnova, v katero je bil vkopan približno meter globoko. Ostanka estriha znotraj jarka sta nakazovala na to, da je bil uporabljan kot komunikacija do vzhodnega platoja grajskega griča. Na podlagi odkritega za zdaj domnevamo, da gre za ostanek jarka, v katerem je bila v predromanskem času dostopna pot do vzhodnega platoja grajskega griča.
Na ogled aprila
Najdbe bodo od 2. aprila na ogled v Dominikanskem samostanu Ptuj. S kulturnega vidika so neprecenljive in nam razkrivajo nošo v določenem časovnem obdobju.