Koronavirus je v ZDA spremenil vse in nič. Vse se je spremenilo zaradi njega in zaradi gospodarstva, način, na katerega se Trump loteva obojega, pa je postalo glavno vprašanje letošnjih volitev. Koronavirus je vplival tudi na kampanjo kandidatov in na to, kako bodo Američani volili in kako se bodo volitve spremenile. Enako je z rasnimi nemiri, ki so ponovno postavili vprašanje rase v ospredje ameriške politike," razmišlja profesor političnih znanosti z ameriške Univerze Hamline v Minnesoti David Scultz.
"A koronavirus, gospodarstvo in nemiri niso spremenili odnosa Američanov do sprememb v gospodarstvu in do Trumpa, ki vse to vodi. Predsednik se spotika ob točkah, ki so obstajale že pred tremi meseci. Še vedno smo razdeljeni, kot smo bili vedno do zdaj, na izid predsedniških volitev 2020 pa bodo vplivali odločilni glasovi volivcev v približno sedmih zveznih državah."
Rasizem v Ameriki je zdaj najpomembnejša tema in vprašanje je, ali bo ostala v ospredju tudi pred novembrskimi volitvami. "Za Trumpov rezultat na volitvah je ključnega pomena, ali si bo ameriško gospodarstvo v naslednjih mesecih opomoglo, in kako se bo stanje zaradi koronavirusa v naslednjih dveh mesecih izboljšalo. Majhno do zmerno izboljšanje mu omogoča novembra dober izid," razmišlja Scultz. "Trump ne išče razlogov, ampak se pritožuje svoji volilni bazi - in to počne z grožnjami, da bo za obvladovanje rasnih nemirov uporabil vojaško silo. Leta 2016 je uporabil protimigrantsko in pogosto rasistično in seksistično govorico, da je apeliral na strah in jezo ter motiviral svoje simpatizerje. To počne ponovno leta 2020, le da uporablja Floydovo smrt in nemire ter koronavirus kot orodje za motiviranje in vnašanje razdora. Njegovi volivci to podpirajo, demokrati ga obsojajo, vprašanje pa je, kako vidijo njegovo ravnanje večinoma ženske volivke iz predmestij v nekaterih zveznih državah."
Trenutno so volitve tekma za zmago in dosego 270 elektorskih glasov. Biden bo najverjetneje dobil več glasov volivcev, kot jih je Clinton leta 2016. Zdaj kaže, da bo Biden dobil 210 elektorskih glasov, Trump 207 - in tako bo treba dobiti še 111 elektorskih glasov v zveznih državah Arizona, Florida, Michigan, Minnesota, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.
"Napake pri reševanju težav zaradi koronavirusa naj bi zamegljevale resnost bolezni covid-19 in prepozno ukrepanje vlade. Ko je Trump priznal prisotnost bolezni, je ukrepal počasi in ni zagotovil ustreznega vodenja in usmeritev, ki jih je država potrebovala. Vse se je vrtelo okoli njega in njegovega političnega statusa - ni ga zanimalo, kaj je dobro za državo. Preveč ga je skrbelo gospodarstvo, kar je pokazatelj, da dejansko zagotavlja podporo predsedniku," pojasnjuje Schultz. "V času rasnih nemirov je Trumpov vpoklic vojske podžgal težave, njegova napačna odločitev, da je spregovoril proti nasilju policistov in Floydovi smrti, pa je vsemu dodala še jezo ljudi in razdor."