Jadralna zveza Slovenije je nedavno v Žusterni pri Kopru organizirala prvo državno prvenstvo v surfanju s foilom - in Vidakovič je tam osvojil drugo mesto, za Janom Kosmino in pred Binetom Banfijem. Medtem ko je Primorec Kosmina že v profesionalni svetovni ligi prekaljeni tekmovalec, je 16-letni Prekmurec Banfi novo ime na surfarski sceni, ob katerem namerava surfarski lisjak Vidakovič sestaviti olimpijsko zgodbo. Tako, kot jo je davnega leta 1992 sestavil sam na olimpijskih igrah v Barceloni, kjer je končal na enajstem mestu, kar je v tej jadralski disciplini še zmeraj najboljši dosežek slovenskih jadralcev.
Atraktivno tudi za rekreativce
No, surfarska tekmovalna scena je zadnje olimpijske cikluse v Sloveniji mirovala; nekaj na račun lastne neaktivnosti, nekaj tudi zaradi neatraktivne olimpijske discipline RSX, v kateri jadralci tekmujejo na deskah in z jadri, ki jih na surfarskih spotih po svetu ni mogoče srečati, ker je zanje oprema neprimerna.
Čez štiri leta - v Parizu - bodo v tej smeri naredili velik korak naprej - olimpijska disciplina v surfanju bo takrat prvič organizirana na foilih - posebnost je smernik v obliki krilc, ki omogoča dvig deske nad vodo. S tem si jadralci bistveno zmanjšajo upor vode na plovilo, ki je zato uporabna v precej šibkejšem vetru. Ta oblika jadranja dobiva v zadnjih letih vse več pozornosti tudi v Sloveniji, ne glede na dejstvo, da je foil tudi v svetu v surfarskih vrstah relativna novost - stara vsega štiri leta. V jadranju krilca namesto klasičnih smernikov uporabljajo že dlje časa. Celo najbolj prestižno in najbolj tradicionalno jadralno regato America's Cup že nekaj časa vozijo s foili. Pred surfarji so foil začeli uporabljati tudi kajtarji.
"Ker foili omogočajo vožnje v bistveno manjšem vetru, jadralci hitro dosegajo visoke hitrosti in tudi pri manj ugodnih vetrovnih razmerah, ki prevladujejo, dobivajo adrenalinski občutek. To jih pritegne," zagotavlja Vidakovič, ki v foilih vidi preporod surfarske scene.
V Mariboru tačas ne vidim posebnega kandidata - z znanjem in talentom
Oprema je hibrid
Jadralci pri prehodu s klasičnega deskanja na foil nimajo večjih težav. “Za učenje na foilu je potrebno solidno znanje surfanja. Nekdo, ki vozi s trapezom, ki obvlada glisiranje in obrate z vetrom ter v veter, ima dovolj tehnike, da se nauči tudi vožnje s foilom. Glavna težava je vzdolžno balansiranje deske, ki je nad vodo. Tega pri običajnem surfanju, ko je deska na vodi, ni,” pravi Vidakovič. Uporabna je tudi oprema, ki jo imajo klasični deskarji, saj so jadra enaka. Sodobne deske, ki so širine vsaj 75 centimetrov, imajo ojačane kasete za vstavljanje smernikov in so prirejene tudi za vstavljanje foilov. Strošek za prestop na foil tako ni pretirano visok, treba je nabaviti foil krilo, cene so med 700 in 3000 evri, odvisno od materialov.
Tako je bilo nekoč
Vidakovič je izkusil olimpijski duh leta 1992 v Barceloni, kjer je osvojil enajsto mesto. "To je bilo že davno, takrat sem še vozil desko z gredljem. Od takrat spremljam trende v deskanju. Tekmoval sem v modernejših kategorijah, ki so bile bistveno bolj zanimive kot takratne olimpijske klase. Dolgo sem vztrajal v formuli, ki pa v zadnjih olimpijskih ciklusih ni bila izbrana za olimpijsko klaso. Zaradi tega je surfanje v olimpijskem smislu nazadovalo," pravi Vidakovič.
Slovenija po Vidakoviču ni več imela tekmovalca v surfanju, ki bi se mu uspelo prebiti na OI. Kaj je bilo takrat mogoče, česar kasneje ni več bilo mogoče ponoviti? "Surfati sem začel že leta 1981 in takrat je bil ta šport še v povojih (od leta 1967, prve OI z deskanjem so bile leta 1981 v Los Angelesu). Ta šport je bil relativno nov, vozili pa smo dolge deske z gredlji, ki smo jih uporabljali tudi v mojem matičnem klubu Sidro, na Dravi. Med letoma 1981 in 1992 se v razvoju desk ni veliko spremenilo. Posodabljali so le jadra. Ko je bila klasa sprejeta kot olimpijska, sem imel vso podporo države in leta 1992 mi je uspelo narediti dva odlična rezultata, da sem izpolnil olimpijsko normo."
Je mogoče slovensko olimpijsko zgodbo nadaljevati v Parizu, na foilu? "Naslednje olimpijske igre so prestavljene na prihodnje leto in v Tokiu bodo surfarji še tekmovali na RSX-deskah. Zadnjič. IQfoil klasa bo šele takrat zaživela in časa, da bi sestavili slovensko ekipo, je dovolj. Lahko razvijemo tekmovalno sceno in imamo že tudi obetavne tekmovalce v mladinski, a tudi v članski kategoriji, ki lahko konkurirajo za nastop. Potrebno pa je načrtno in strokovno delo," napoveduje Vidakovič, ki potem razkrije nekaj detajlov: "V Mariboru tačas ne vidim posebnega kandidata - z znanjem in talentom. V Prekmurju pa surfa Bine Banfi. Fant ima 16 let in je izredno talentiran surfar z odličnim znanjem na foilu. Pomembno je tudi, da ima podporo staršev. Ni doma ob morju, a v Murski Soboti imamo lepo jezero, kjer je mogoče izpeljati osnovne treninge. Če bi se odločili za mednarodna tekmovanja, kjer se zbirajo točke za uvrstitev na olimpijske igre, je treba hoditi po svetu in takrat domača lokacija tako ni več ne prednost ne hendikep."
Kaj mu je ljubše?
Za kakšno desko se Stojan Vidakovič odloči, ko se iz tekmovalca prelevi v rekreativca? “Poleg foila še zmeraj vozim tudi slalom deske, ki so zame zelo atraktivne. Enako mislijo v profesionalni ligi PWA, kjer imajo tekme v tej disciplini in tudi v foilu. Tako tekme več ne propadajo zaradi prešibkega vetra. Foil je zame atraktivno voziti po šibkejšem in srednjem vetru. Ko pa zapiha bolj konkretno, več kot 20 vozlov, je največji užitek voziti s smerniki. Takrat so hitrosti precej višje (med 60 in 70 kilometri na uro), kot jih je mogoče razviti s foilom.”
Jadranje kot potovanje
Prednost foilanja v primerjavi z običajnim deskanjem s smernikom je tudi vožnja v vse smeri, razen neposredno proti vetru. “Vožnja je mogoča deloma proti vetru, z vetrom in bočno na veter. Pri klasičnem deskanju se jadralci vozijo bočno na veter in pot je zmeraj v eno stran in nazaj. Krilo foila, ki zaradi vzgona dvigne desko nad vodo, omogoča hitro pospeševanje deske, ki je nad vodo. Hitrost je med 40 in 45 kilometri na uro,” pravi Vidakovič.
Družinski projekti
Marketing je v takih ekipah običajno prepuščen iznajdljivosti posameznikov, predvsem so to družinski projekti, ki jih financirajo v lastnih okvirih. "Za zdaj je to prepuščeno staršem. Sam kot uvoznik in distributer olimpijske opreme lahko pomagam s popusti, da bo oprema nabavljena po konkurenčnih cenah. Kljub temu ta oprema ne bo poceni, saj je vse narejeno iz kvalitetnih materialov," zagotavlja Vidakovič.
Starboard je bil izbran za ekskluzivnega opremljevalca, kar je diskriminatorno do drugih opremljevalcev. Ne bi bilo bolje, če bi predpisali samo dimenzije desk in velikost jader, da bi lahko opremljevalci potem tekmovali med seboj in se uveljavljali? Ne znamo si predstavljati, da bi denimo v alpskem smučanju morali vsi tekmovalci nastopati s Headovimi smučmi. "Starboard se je v zadnjem desetletju dokazal kot vodilno podjetje v industriji deskanja. Največ vlagajo v razvoj, razvijajo, pomagajo tekmovalcem ... vodilni so pri dizajniranju desk, ki so spet postale bolj zanimive za širši krog uporabnikov. Jadranju so želeli vrniti masovnost, ki jo je imelo v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Zato so bili lani na Gardskem jezeru s svojim konceptom IQFoila izbrani kot ekskluzivni dobavitelj za OI. V različnih športnih so različni pogledi, v jadranju imajo ekskluzivne proizvajalce že vrsto let. Pri jadrnicah vozijo na monotipih, pri surfanju enako ... S tem želijo vsem tekmovalcem na OI zagotoviti enake pogoje. Bilo je sicer govora tudi o multibrendu, kjer bi dobili priložnost vsi proizvajalci. A za to se niso odločili in zdaj je treba to spoštovati," pravi Vidakovič, ki računa, da bodo jadralci leta 2024 v Franciji tekmovali v Hyeru ob Azurni obali, kjer imajo olimpijski center, ali kje ob Atlantiku. Moški bodo imeli na voljo jadro, veliko devet kvadratnih metrov, dekleta pa bodo tekmovala z jadri osmih kvadratov. "Na testiranjih se je pokazalo, da je mogoče s takim jadrom desko spraviti nad vodo že ob najmanjšem vetru, pri osmih, devetih vozlih. Pri močnejšem vetru je jadro tudi še obvladljivo, prej odpove poslušnost foila. Zato bodo imeli tekmovalci na voljo tudi smernik in se bodo sami odločali o tem, kaj bodo uporabili. Če bodo uporabili smernik, bo deska plula po morju. Tako bo z devet kvadratnih metrov velikim jadrom mogoče voziti v vetru do 35 vozlov. S foilom bo to nekoliko težje, a testiranja opreme že kažejo, da je mogoče moderno opremo uporabljati tudi v vetru do 30 vozlov. Oprema bo torej neke vrste hibrid foila in smernika, desko bo mogoče uporabljati na dva načina," zaključi Vidakovič.
Podpora staršev
"S Stojanom sva se začela pogovarjati že pred dvema letoma, zdaj pa je zadeva dokaj resna. Tako on kot naš sin in z njim naša družina želimo biti del olimpijske zgodbe v naslednjem ciklusu. Vidakoviča v naši ekipi vidimo kot strokovnega vodjo; takega z ogromno izkušnjami in hkrati kot surfarja, ki se lahko v vsakem trenutku postavi na desko in je konkurenčen. Sam bi v ekipi prevzel organizacijske posle in marketing. Pomagal bi nam še kineziolog, ki bi bil hkrati maser in kondicijski trener. Če želimo leta 2024 v Pariz, se moramo začeti udeleževati tekem svetovnega ranga; najprej po Evropi, zatem po celem svetu. A tekma zunaj Evrope nas stane okoli 5000 evrov. Tako bo Bine za sezono potreboval okoli 50.000 evrov. Zato je moja naloga, da pridobim sponzorje, ki jih ta šport zanima. Ko bomo organizirani in ko bomo imeli prve rezultate, bo mogoče poklicati tudi na Jadralno zvezo Slovenije in prositi za podporo," pravi Igor Banfi, oče 16-letnega Bineta. Razkril je tudi, da ga je nedavno poklical Igor Eržen, oče Vala in Line, ki oba tekmujeta na surfarskih regatah v prostem slogu in sta se prav tako pripravljena priključiti ekipi, ki bi jo vodil Stojan Vidakovič.