So družbena omrežja in “memi” vaba za mlade volivce?

Helena Ponudič Helena Ponudič
20.07.2019 06:53

Spletni fenomen svetovne popularnosti mlade ameriške kongresnice Alexandrie Ocasio-Cortez zastavlja širša vprašanja o novih oblikah socializma med mladimi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Veliki republikanski načrt narediti Ameriko znova veliko pomeni škodovati otrokom, imigrantom, beguncem, da bi ti mislili, da Amerika ni čudovita. To je kruto in nehumano, da torej ti ljudje ne bi več prihajali. Toda Amerika ni Amerika brez imigrantov. Da jih zavračamo, je neameriško," je na Twitterju zapisala poslanka.

Alexandria Ocasio-Cortez (znana tudi samo po kratici AOC) velja - zlasti na družbenih omrežjih - za eno najbolj priljubljenih političark med mladimi. Potem ko je na lanskih kongresnih volitvah premagala demokrata Josepha Crowleyja, je odskočila v samo srž socialističnih razprav, ob tem pa s svetovno spletno slavo opozorila na nov val pripadnosti ideologiji med mladimi.
Pa deluje mlada demokratinja po "PR-šabloni" ali lastni intuiciji? Bi lahko začrtali vzporednice med mlado aktivistko in slovenskimi politiki mlajšega kova?

Hiphop digitalni produkti ali pristnost

"AOC je na polno začela predsedniško kampanjo in pri tem z modernimi hiphop digitalnimi produkti dvignila precej prahu," analizira uspeh mlade političarke strokovnjak za odnose z javnostmi Sebastjan Jeretič. Njeni materiali so zelo strateško pripravljeni, verjame Jeretič, pri tem pa posnemajo pristope sodobnih glasbenih skupin, ki svoje produkte prilagajajo stilu in pričakovanjem mladih. "Uporablja moderen dizajn in glasbeno podlago, odseva dinamičnost in energičnost, ki mlade privlači. Kljub uvodnemu pompu pa ji ne pripisujem veliko možnosti za uspeh, saj ob nagovarjanju tega dela skupnosti hkrati izgublja možnosti pri bolj zadržani in staromodni javnosti, ki je na koncu odločilna," napoveduje.

"New Deal uteleša travme in upe naše generacije"

Bi lahko primerjali politiko AOC z domačo? Socialni demokrati (SD), ki so pred kratkim gostili Virginio Rios Ramos, vodjo kampanje omenjene demokratske kongresnice, njeno politiko prej enačijo s svojo kot s politiko Levice. "To, kar zagovarjajo demokratični socialisti v ZDA, to smo Socialisti in demokrati (PES) v Evropi, ki skupaj tvorimo progresivno politično silo tudi v Evropskem parlamentu (S&D), drugo največjo evropsko stranko," so prepričani v stranki SD.

"Memi" kot katalizator idej

Zadnja leta so vse pogostejši del splošnega političnega diskurza med mladimi na spletu tudi tako imenovani "memi" - fotografije ali sličice, opremljene s humornimi napisi. Gre za nekakšno vrsto satire, posmeha ali preprosto razvedrila. Medtem ko je bila sprva namenskost slednjih predvsem zabava, pa "memi" še posebno pred volitvami oblikujejo pripradnost posamični politični stranki ali voditelju. Četudi jih AOC v svoji politiki ne uporablja, je prav z "memi" velikokrat sama tarča posmeha, a pri tem vsekakor ni osamljen primer, saj je na spletu mogoče najti "meme" na skoraj vsako temo, od (latentno) politične do kulinarične.

"Veliki republikanski načrt narediti Ameriko znova veliko pomeni škodovati otrokom, imigrantom, beguncem, da bi ti mislili, da Amerika ni čudovita. To je kruto in nehumano, da torej ti ljudje ne bi več prihajali. Toda Amerika ni Amerika brez imigrantov. Da jih zavračamo, je neameriško," je na Twitterju zapisala poslanka.
"Veste, kaj bomo naredili jutri? Tisto, kar delamo vsak teden. Borili se bomo za dostojne plače in sindikate, humano mejo, zdravstvo in izobraževanje kot pravici in rahljali pristisk korporativnih lobistov na našo demokracijo. Oni naj bodo zaposleni z varovanjem rasizma. Mi pa imamo veliko za postoriti," sporoča volivcem Cortezova.

Visoka podpora mladih NSi

Nezadovoljstvo s sistemom tradicionalno pomeni večjo podporo tistim, ki ga kritizirajo - levi ali desni pol. Zato Pušnik uspehe desnega enači z uspehom neokonservativizma, ki igra na karto retorike strahu pred begunci, LGBT+ in feminističnim gibanjem: "Neokonservativizem zaradi svoje zastarelosti ne predstavlja več legitimnega odgovora na naše probleme, probleme mladih."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta