Alexandria Ocasio-Cortez (znana tudi samo po kratici AOC) velja - zlasti na družbenih omrežjih - za eno najbolj priljubljenih političark med mladimi. Potem ko je na lanskih kongresnih volitvah premagala demokrata Josepha Crowleyja, je odskočila v samo srž socialističnih razprav, ob tem pa s svetovno spletno slavo opozorila na nov val pripadnosti ideologiji med mladimi.
Pa deluje mlada demokratinja po "PR-šabloni" ali lastni intuiciji? Bi lahko začrtali vzporednice med mlado aktivistko in slovenskimi politiki mlajšega kova?
Hiphop digitalni produkti ali pristnost
"AOC je na polno začela predsedniško kampanjo in pri tem z modernimi hiphop digitalnimi produkti dvignila precej prahu," analizira uspeh mlade političarke strokovnjak za odnose z javnostmi Sebastjan Jeretič. Njeni materiali so zelo strateško pripravljeni, verjame Jeretič, pri tem pa posnemajo pristope sodobnih glasbenih skupin, ki svoje produkte prilagajajo stilu in pričakovanjem mladih. "Uporablja moderen dizajn in glasbeno podlago, odseva dinamičnost in energičnost, ki mlade privlači. Kljub uvodnemu pompu pa ji ne pripisujem veliko možnosti za uspeh, saj ob nagovarjanju tega dela skupnosti hkrati izgublja možnosti pri bolj zadržani in staromodni javnosti, ki je na koncu odločilna," napoveduje.
V čem se "novodobni" socializem loči od socializma 20. stoletja?
"V 20. stoletju govorimo o socializmu delavstva, dandanes o socializmu izobraženega univerzitetnega študenta, predvsem pri volilni podpori," verjame mladi aktivist Matija Pušnik. Temu se pridružuje politolog Žiga Vodovnik, ki pojasnjuje, da se je socializem nekoč ukvarjal z ekonomsko neenakostjo in tako "operiral s konceptom razrednega antagonizma". Sodobni socializem pa vse od "ere '68" naprej zastavlja mnogo širše vprašanje: ne le vprašanje ekonomskih neenakosti, marveč neenakosti nasploh. "Novi socialisti smo demokrati," je odločen koordinator Levice Luka Mesec, "nihče noče ponavljati izkušenj z avtoritarnimi enopartijskimi sistemi iz 20. stoletja." Današnji socializem zagovarja demokratizacijo družbe, so prepričani Socialni demokrati (SD): "Zagovorniki 'demokratičnega socializma' - Sanders, Corbyn, Ocasio-Cortez - poudarjajo socialno državo, javno šolstvo in zdravstvo, od dviga minimalne plače do delavskega (so)lastništva v gospodarstvu."
"New Deal uteleša travme in upe naše generacije"
Bi lahko primerjali politiko AOC z domačo? Socialni demokrati (SD), ki so pred kratkim gostili Virginio Rios Ramos, vodjo kampanje omenjene demokratske kongresnice, njeno politiko prej enačijo s svojo kot s politiko Levice. "To, kar zagovarjajo demokratični socialisti v ZDA, to smo Socialisti in demokrati (PES) v Evropi, ki skupaj tvorimo progresivno politično silo tudi v Evropskem parlamentu (S&D), drugo največjo evropsko stranko," so prepričani v stranki SD.
Uporaba digitalnih komunikacijskih orodij je iz volitev v volitve pomembnejša
"Memi" kot katalizator idej
Zadnja leta so vse pogostejši del splošnega političnega diskurza med mladimi na spletu tudi tako imenovani "memi" - fotografije ali sličice, opremljene s humornimi napisi. Gre za nekakšno vrsto satire, posmeha ali preprosto razvedrila. Medtem ko je bila sprva namenskost slednjih predvsem zabava, pa "memi" še posebno pred volitvami oblikujejo pripradnost posamični politični stranki ali voditelju. Četudi jih AOC v svoji politiki ne uporablja, je prav z "memi" velikokrat sama tarča posmeha, a pri tem vsekakor ni osamljen primer, saj je na spletu mogoče najti "meme" na skoraj vsako temo, od (latentno) politične do kulinarične.
Visoka podpora mladih NSi
Nezadovoljstvo s sistemom tradicionalno pomeni večjo podporo tistim, ki ga kritizirajo - levi ali desni pol. Zato Pušnik uspehe desnega enači z uspehom neokonservativizma, ki igra na karto retorike strahu pred begunci, LGBT+ in feminističnim gibanjem: "Neokonservativizem zaradi svoje zastarelosti ne predstavlja več legitimnega odgovora na naše probleme, probleme mladih."
Slovenski mladini je demokratični socializem blizu
V poglavju Politika v raziskavi Slovenska mladina 2018/2019 so raziskovalci, ko so povzeli sedem najbolj priljubljenih trditev v eno usmeritev, ugotovili, da mladi podpirajo družbene reforme v smeri demokratičnega socializma - socialna in ekonomska varnost za vse ter večja enakost. "Še več, velik delež mladih (38 odstotkov) izrecno podpira idejo večanja družbenega lastništva produkcijskih sredstev, vsakemu četrtemu pa se zdi škodljivo tekmovanje. Slovenska mladina podpira idejo močne (demokratične) države, ki zagotavlja dostojno življenje vsem državljanom in ki ima primesi, ki so v nekaterih vidikih precej nasprotne 'čistemu kapitalizmu'," ugotavljajo. Socialistična in demokratična usmeritev pa sočasno izrazito prekašata avtoritarno usmeritev, pri čemer socialistično podpira večji delež kot demokratično.