Ko odpre vrata župnišča v Srednji vasi pri Bohinju, kjer že četrto leto skrbi za 2000 faranov tamkajšnje župnije, mi je v trenutku jasno, s čim je v zgolj nekaj mesecih zaradi vlogov, ki jih objavlja na katoliškem spletnem portalu Aleteia.si, postal spletna zvezda, celo influencer. Prisrčen širok nasmeh in sproščenost sta zaščitni znak duhovnika Martina Goloba. Golob razbija stereotipne predstave o duhovnikih. "Če si župnik, ni nujno, da si debel, plešast in tečen," je pojasnjeval medijem že pred meseci. Tudi gospodinje nima. "Na kosilo grem vsak dan k starejši gospe v vasi, ki je ovdovela. Toliko, da pojem nekaj toplega. Danes je težko dobiti starejšo gospodinjo, mlade gospodinje pa ne moreš pripeljati v župnišče. Bi se takoj pojavile govorice," se prvič in kasneje v pogovoru še večkrat pošali, ko ga pobaram, kje je gospodinja. "Perem in likam si pa kar sam. Trdega dela sem navajen od doma, s kmetije, še doda v veliki kuhinji, kjer nama s fotoreporterjem za veliko mizo postreže z bohinjskim sirom. Ves čas pogovora je sproščen, le na trenutke, ko se lotiva tudi resnih bolečih tem, s katerimi so številni duhovniki okrnili ugled Katoliške cerkve, mu nasmeh izgine z obraza.
Vas je presenetilo, kako priljubljeni ste postali na spletu zaradi svojih vlogov?
"Zelo. Nisem si mislil, da je duhovnik lahko tako popularen in da bodo vlogi tako odmevni. Do odločitve, da bom vlogal, je prišlo spontano, ko me je k temu povabil katoliški spletni portal Aleteia.si. Gledanost je solidna, že čez 170.000 ogledov skupaj smo našteli. Pri maši nimam nikoli toliko ljudi, kot si jih ogleda moje vloge. To pomeni, da ljudi zanima, kaj imamo duhovniki povedati. V nas očitno vidijo tudi nekaj pozitivnega. Je pa res, da sem se potem, ko so me ljudje začeli spremljati, odzval na vsako povabilo medijev k predstavitvi. In tudi to je najbrž prispevalo k moji prepoznavnosti."
Duhovnik mora z ljudmi živeti, delati, se jokati in veseliti. In ljudje začutijo, če je tako
Tega, da je oče, ki v Šmartnu pri Litiji na domačiji skrbi za 200 krav, njegov vzor, v pogovoru ni mogoče spregledati, saj ga večkrat omeni kot vzor dobrega vernika. “Je pa tudi moj kritik. Slišiva se vsak dan, zelo sem navezan nanj.” Tudi zato ne enemu ne drugemu ni bilo najlažje, ko se je prvi izmed šestih sinov in tisti, ki naj bi prevzel kmetijo, odločil za duhovniški poklic.
Med pogovorom zazvoni hišni zvonec. “To so zagotovo otroci, samo oni tako dolgo držijo prst na zvoncu,” pove in se odpravi proti domofonu. Po nekaj izmenjanih besedah pojasni, da sta prišla otroka iz soseščine. “Ne da se jim učiti ali pa ne vedo, kam bi se dali, pa pridejo malo v klubsko sobo igrat računalniške igrice.”
Vera se ne sme ne pogojevati ne vsiljevati, vera ti mora dajati notranje veselje
Če ne bi bilo žensk, bi bile cerkve bolj prazne. Ženske so tudi bolj zveste v veri, ženska vera je nežnejša, bolj čustvena
Papež Frančišek je faca. V želji, da bi njegova sporočila prodrla do vseh, uporablja čisto vsa tehnološka sredstva, ki so na voljo. Zelo je pogumen. Všeč mi je, da je malo samosvoj, izven protokola