Gotovo se vam je že zgodilo, da ste pripotovali v katero od večjih svetovnih prestolnic, pa ste bili odvisni od prevoza, konkretno taksijev. Četudi to pomeni pogosto prvi stik z lokalno kulturo in običaji, so bili turisti velikokrat prepričani, da jih je prevoznik opeharil, morda ubral daljšo pot do cilja, v nekaterih primerih pa se je zalomilo že pri komunikaciji. Mnogo težav odpravijo sicer že danes številne mobilne aplikacije, naslednji korak pa so zagotovo samovozeča vozila. Robotski taksisti torej, ki bodo nedvomno izbrali optimalno pot. Glede na prometne razmere. Programerji se že več let trudijo s številnimi algoritmi razviti in izpopolniti storitev prevoza potnikov, ki bi jih do želenega cilja prepeljali kar avtomobili brez šoferja.
Brez povezanosti ne bo šlo
Države izboljšale pripravljenost na avtonomna vozila
Večina držav je v zadnjem letu izboljšala pripravljenost na avtonomna vozila, kaže raziskava družbe KPMG, ki pa ne vključuje Slovenije. Na vrhu lestvice je bila do letos Nizozemska, tokrat pa jo je prehitel Singapur. Na tretje mesto se je uvrstila Norveška, sledijo ZDA, Finska, Švedska, Južna Koreja, Združeni arabski emirati, Velika Britanija in Danska. Slednja je na lestvici prvič, novinci pa so še štirje: Tajvan (13. mesto), Belgija (21. mesto), Italija (24. mesto) in Čile (27. mesto). Na splošno se povečujeta zlasti število voznikov samovozečih vozil in število testnih območij za to obliko mobilnosti. Singapur načrtuje množično povečanje števila polnilnih postaj za električna vozila, in sicer od 1600 do 28.000 do leta 2030, Nizozemska pa ima največ polnilnih postaj na prebivalca. Indeks izpostavlja tudi ZDA, ki izstopajo s 420 sedeži podjetij z dejavnostjo na področju avtonomne vožnje. (STA)
Vozila bodo drugačna
Bo pa avtonomna vožnja s seboj prinesla tudi določene spremembe, kar se tiče oblikovanja vozil prihodnosti. Enega zadnjih konceptov avtonomnega mestnega vozila, posebej zasnovanega za taksi prevoze dveh oseb, je nedavno predstavil Roman Dolženko. Študija je opremljena z dovršenim sistemom poiskati optimalno pot do cilja, v notranjosti potniške kabine so interaktivni zasloni, pregibne mizice, intuitivni multimedijski sistem. Ruski dizajner pa je posebno ponosen na futuristično zunanjost avtomobila, pri kateri potnika za vstop uporabljata krilna vrata. Pravi sicer, da je prihodnost v minimalističnem oblikovanju.
Časnik Večer kot osrednji regionalni medij 9. septembra v sodelovanju s podjetjem A1 organizira konferenco na temo Pametna mesta prihodnosti: Kako lahko razvoj pametnih mest vpliva na kakovost bivanja?
Enodnevna konferenca bo namenjena predvsem predstavnikom mest in občin na lokalni in nacionalni ravni kot tudi podjetjem, raziskovalnim in razvojnim institucijam; vsem tistim torej, ki s svojimi odločitvami in dejavnostmi omogočajo nadgradnjo obstoječe infrastrukture za boljši in naprednejši jutri.
Več o konferenci in možnost brezplačne registracije najdete na vecer.com/pametnamesta.