(VIDEO) Slovenska risinja Teja dobila mladiča. Je oče doseljeni ris Goru?

A.L.
18.12.2019 16:44

Nenavadni vzorci gibanja risinje Teje, ki so nakazovali na kotitvi podobno vedenje, so se ponovno začeli pojavljati v drugi polovici avgusta, ko se je območje gibanja risinje močno zmanjšalo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje. Strokovnjaki so maja letos začeli doseljevati populacijo risov iz Romunije. V Sloveniji so v Loškem Potoku izpustili risa Goruja, ta pa je, kot so ugotovili strokovnjaki, ki spremljajo njegove premike s pomočjo telemetričnih ovratnic, za nekaj časa odšel na Hrvaško, nato pa si zaželel družbe. Strokovnjaki, ki spremljajo rise, so takrat veselo naznanili, da Goru na območju Male gore verjetno že vzpostavlja svoj novi teritorij. Kot kaže, je Goruja pritegnilo območje Male gore, kjer ima svoj teritorij slovenska risinja Teja. "Po prvem srečanju sta risa skoraj teden dni preživela nenavadno veliko časa skupa glede na to, da je bilo to dva meseca po paritvenem obdobju, ki je običajno za rise in poteka od konca februarja do sredine aprila," je zapisano na spletni strani projekta LIFE Lynx, kjer strokovnjaki spremljajo doseljevanje risov.
{embed_youtube}https://youtu.be/-EMIoB7qX9w{/embed_youtube}
Nenavadni vzorci gibanja risinje Teje, ki so nakazovali na kotitvi podobno vedenje, so se ponovno začeli pojavljati v drugi polovici avgusta, ko se je območje gibanja risinje močno zmanjšalo. Po kasnejšem pregledu območja so tam našli le nekaj brlogu podobnih ležišč, vendar drugih znakov niso opazili.

Risinja je mladiča najverjetneje skotila šele sredi avgusta

"Potrditev naših ugibanj smo dobili 19. novembra, ko smo ob spremljanju hranjenja risinje ob njenem plenu posneli tudi njenega mladiča. Glede na do sedaj pridobljene podatke sklepamo, da je prišlo do zelo redko zaznanega pojava, ko zaradi neuspele oploditve oziroma odsotnosti samca na teritoriju samice v času parjenja, prihod samca sproži ponovno gonitev samice tudi izven paritvenega obdobja. Do domnevnega parjenja med Tejo in Gorujem je najverjetneje prišlo tako šele v obdobju njunega druženja v prvem tednu junija, ko samice evrazijskega risa navadno že kotijo," piše LIFE Lynx.
{embed_youtube}https://youtu.be/NSm247I0VEU{/embed_youtube}
Risinja je mladiča najverjetneje skotila šele sredi avgusta. V prvem poskusu strokovnjakom ni uspelo pridobiti neinvazivnega genetskega vzorca mladiča s katerim bi potrdili parjenje med risinjo in romunskim Gorujem. "To bomo ponovno poskušali v prihodnjih tednih. S potrditvijo Gorujevega »očetovstva« bomo lahko potrdili tudi začetek vključevanja dednine novodoseljenih karpatskih risov v genetsko osiromašeno dinarsko populacijo risov, kar bi v prihodnosti rešilo 'naše' rise pred težavami zaradi sokrvja (parjenja v sorodstvu) ter preprečilo nadaljnje upadanje populacije."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta