Znameniti okrogli piškoti se že desetletja zanesljivo držijo prestola popularnosti. V Veliki Britaniji so bili lani številka ena. Ko so anketirali več kot tisoč Britancev in jih spraševali, katere kekse imajo najraje, je bil v zadnjih letih pogosto zmagovalni rezultat Jaffa Cakes. Ti keksi ne kotirajo visoko le na Otoku. Cenjeni in dobro prodajani so tudi v Sloveniji. Izsledki raziskave agencije Valicon, ki je merila moč blagovnih znamk na območju nekdanje Jugoslavije, torej v Sloveniji, Hrvaški, Srbiji, Bosni in Hercegovini ter Severni Makedoniji, so pokazali, da je Jaffa med najmočnejšimi.
Pionirja s Škotskega nista registrirala znamke
Jaffa keksi izvorno niso srbski, kot napačno sklepajo mnogi Slovenci in jih avtomatično povezujejo s srbsko Crvenko, čeprav jih ta tovarna resda izdeluje. Piškote je leta 1927 prvo začelo peči škotsko podjetje McVitie & Price, ki je bilo ustanovljeno že leta 1830. Trislojne kekse so poimenovali po izraelskih pomarančah Jaffa (Jaffa je tudi stari primestni del Tel Aviva). Ker blagovne znamke niso registrirali, so identične ali modificirane slaščice z enakim ali podobnim imenom začeli delati še drugi slaščičarji in trgovci po svetu. Očitno so hudo donosni. Krožijo pa tudi recepti, kako jih narediti doma.
Hudo sladki in hudo donosni
Davčna korist, ker niso keksi, ampak so tortice
Crvenko obvladuje srbski kralj papirja
Medtem ko od prodaje angleških keksov Jaffa profit torej štejejo Turki, če kupite srbske, denarna sled vodi do Cipra. A na začetku je bila Jugoslavija. Ko so Srbi pred več kot 90 leti odkrili škotske piškote, so se takoj navdušili. V Crvenki so zgradili tovarno in pognali stroje za pečenje. Jaffa keks je hitro postal vsejugoslovanski hit.
Test večerovcev: Kateri so najboljši?
V uredništvu Večera smo za šalo naredili subjektivni eksperiment - kateri keksi Jaffa so najboljši. Pet novinarjev je degustiralo izdelek Jaffa Crvenka, ki stane 0,99 evra in ima v škatli 12 keksov, Kraševe kekse Jaffa (1,38 evra, 24 kosov), Milkino kopijo (1,19 evra, deset kosov), Mercatorjevo različico Finesse (0,49 evra, 11 keksov), ki jo izdeluje Delicpol na Poljskem, in izdelek Orangino brez glutena (2,19 evra, 12 keksov) italijanskega proizvajalca Schär. Testiranci so izdelek najbolj usidrane, znane Crkvenkine Jaffe dokaj dobro prepoznali in ločili od preostalih. Ta jim je poleg Mercatorjevih piškotov Finesse najbolj ustrezal tudi po okusu in teksturi. Najmanj navdušeni so bili nad brezglutenskimi.