V svetu zaskrbljeni nad stopnjevanjem sovražnosti med Izraelom in Libanonom, ZN na vrhu sprejeli pakt za prihodnost

STA, M.D.
22.09.2024 19:38

Zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu ni v najboljšem interesu Izraela, je danes sporočila Bela hiša, potem ko je gibanje Hezbolah iz Libanona ponoči proti Izraelu izstrelilo najmanj sto raket.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu ni v najboljšem interesu Izraela, je danes sporočila Bela hiša, potem ko je gibanje Hezbolah iz Libanona ponoči proti Izraelu izstrelilo najmanj sto raket. Zaskrbljenost nad stopnjevanjem sovražnosti so izrazili tudi Združeno kraljestvo, EU in ZN, medtem ko je Hamas pozdravil napad zavezniške skupine. 

"Ne verjamemo, da je zaostrovanje tega vojaškega konflikta v njihovem najboljšem interesu," je za televizijo ABC povedal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost John Kirby. Po njegovih besedah so ZDA izraelskim partnerjem to tudi povedale, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Napetosti so zdaj veliko večje, kot so bile še pred nekaj dnevi," je izpostavil Kirby in dodal, da je časa in prostora za diplomatsko rešitev še dovolj, za kar naj bi si Washington prizadeval že od oktobra lani.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v odzivu posvaril na nevarnost, da se Libanon spremeni v drugo Gazo, zaskrbljenost nad stopnjevanjem napetosti pa so izrazili tudi v Bruslju in Londonu.

"Civilisti na obeh straneh plačujejo visoko ceno," je v izjavi, ki so jo poslali iz Bruslja, izpostavil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Dodal je, da je treba vojno v polnem obsegu preprečiti z intenzivno diplomacijo, kar da bo tudi na dnevnem redu zasedanja Generalne skupščine ZN.

"Potrebujemo takojšnjo prekinitev ognja na obeh straneh, da bi lahko dosegli politično rešitev, da bi se Izraelci in libanonski civilisti lahko vrnili na svoje domove ter živeli v miru in varnosti," pa je na letni konferenci laburistične stranke povedal britanski zunanji minister David Lammy.

Palestinsko islamistično gibanje Hamas je medtem pozdravilo napad zavezniškega Hezbolaha, ki je ponoči proti Izraelu izstrelil najmanj sto raket. Namestnik vodje proiranskega šiitskega gibanja Naim Kasem je ob tem danes ocenil, da je skupina vstopila v novo fazo boja proti Izraelu.

"Vstopili smo v novo fazo, in sicer v odprt obračun z Izraelom," je dejal. Dodal je, da jih grožnje ne bodo zaustavile in da je gibanje pripravljeno na vse možnosti. Izrael pa je še obtožil, da je nameraval z množično eksplozijo komunikacijskih naprav v Libanonu ubiti na tisoče ljudi.

ZN na vrhu sprejeli pakt za prihodnost

Združeni narodi so danes sprejeli pakt za prihodnost, ki naj bi obravnaval izzive 21. stoletja, od oboroženih konfliktov do podnebnih sprememb in spoštovanja človekovih pravic. V njem so se voditelji med drugim zavezali krepitvi multilateralizma, reformi Varnostnega sveta ZN in spoštovanju ustanovne listine ZN.

V paktu so se voditelji zavezali krepitvi večstranskega sistema ter zaščiti potreb in interesov sedanjih ter prihodnjih generacij. "Verjamemo, da obstaja pot do svetlejše prihodnosti za vse človeštvo," piše v dokumentu, ki obsega 56 ukrepov, vključno z zavezami o ohranjanju miru in spoštovanju Ustanovne listine ZN.

Na začetku slovesnosti je nepričakovano za besedo zaprosil namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Veršinin in zahteval dodatno spremembo besedila. "Če naša sprememba ne bo vključena v besedilo pakta, se bomo oddaljili tudi od soglasja o tem dokumentu," je dejal. Pritožil se je, da države, ki s sporazumom niso bile zadovoljne, niso dobile priložnosti za nadaljnja pogajanja.

Vendar so države s postopkovnimi ukrepi uspele preprečiti ruski manever, saj je 143 držav glasovalo, da se ruskega predloga ne upošteva.

Pakt vsebuje tudi poziv k reformam mednarodnih finančnih institucij in Varnostnega sveta ZN, ki mu trenutno predseduje Slovenija, ter k obnovitvi prizadevanj za boj proti podnebnim spremembam, spodbujanje razoroževanja in usmerjanje razvoja umetne inteligence.

Čeprav besedilo vsebuje nekatere pomembne zaveze pa po mnenju analitikov in diplomatov ne gre za revolucionaren dokument, k sprejetju katerega je generalni sekretar ZN Antonio Guterres prvotno pozival. Nekateri so ga označili za mlačnega, posebno države v razvoju pa so zahtevale konkretnejše zaveze glede reform mednarodnih finančnih institucij.

Vrh za prihodnost, ki se ga udeležuje tudi premier Robert Golob, bo na sedežu ZN v New Yorku potekal še v ponedeljek, v torek pa se nato začenja splošna razprava ob začetku zasedanja 79. Generalne skupščine ZN.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta