Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes kritiziral ruskega predsednika Vladimirja Putina, da izkorišča Ukrajino kot poligon za preizkušanje orožja. Ob tem je Moskvo obtožil, da je proti Ukrajini izstrelila medcelinsko raketo.
"Vse značilnosti - hitrost, višina - ustrezajo medcelinski balistični raketi. Strokovne preiskave potekajo. Očitno je, da Putin uporablja Ukrajino kot testni poligon," je dejal Zelenski v objavi na družbenih omrežjih.
Ukrajinski predsednik je ob tem Putina označil za norega soseda: "Danes je naš nori sosed znova pokazal, kdo je in kako na splošno prezira dostojanstvo, svobodo in človekovo življenje. In kako se boji."
Ruska vojska je danes po navedbah ukrajinskih sil proti mestu Dnipro izstrelila več raket, med katerimi je bila tudi medcelinska balistična raketa. Ukrajinski vojaški vir je nato za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil, da gre za prvo izstrelitev te rakete proti Ukrajini od začetka invazije.
Gre za najnovejšo eskalacijo konflikta, potem ko je Ukrajina proti Rusiji prvič izstrelila rakete dolgega dosega. Moskva navedb o izstrelitvi medcelinske balistične rakete ni komentirala.
Putin: Rusija testirala novo raketo
Putin se je v televizijskem nagovoru oglasil pozneje in potrdil, da je ruska vojska izstrelila novo raketo srednjega dosega. Šlo naj bi za raketo oršenik, ki lahko potuje s hitrostjo od 2,5 do 3 kilometre na sekundo. Po njegovih besedah je šlo za odgovor na ukrajinsko izstrelitev ameriških raket ATACMS in britanskih raket storm shadow na cilje znotraj Rusije. Putin je pojasnil, da je ruska vojska "testirala" raketo. Dodal je, da je po izstrelitvi raket dolgega dosega iz Ukrajine na Rusijo, konflikt pridobil elemente globalnih razsežnosti in poudaril, da bo ruska stran v primeru stopnjevanja odgovorila proporcionalno.
Zahodni viri dvomijo v ukrajinske navedbe o ruski medcelinski raketi
Na Zahodu so nekateri podvomili v ukrajinske navedbe. Kot poročata ABC in CBS so neimenovani zahodni vir in neimenovana ameriška predstavnika namreč za televiziji dejali, da raketa najverjetneje ni bila medcelinska. Verjetno je šlo za balistično raketo, so dodali. Eden od njih pa je ocenil, da je šlo za balistično raketo srednjega dosega, ki so jo izstrelili iz Volgograda, ki je od Dnipra oddaljen okoli 800 kilometrov.
Balističnih raket je več vrst, ki se razlikujejo glede na doseg od krajšega do daljšega. Balistične rakete krajšega dosega dosežejo razdaljo do 1000 kilometrov, medtem ko lahko medcelinske rakete daljšega dosega potujejo več kot 5000 kilometrov. Vse balistične rakete lahko prenašajo jedrske ali konvencionalne bojne glave.
Po virih francoske tiskovne agencije AFP je Rusija napad izvedla z eksperimentalno balistično raketo srednjega dosega. "Rusija morda želi s to zmogljivostjo ustrahovati Ukrajino in njene podpornike, vendar to ne bo spremenilo igre v tem konfliktu," je dejal neimenovani ameriški uradnik.
"Ukrajina je prestala nešteto ruskih napadov, vključno z raketami z bistveno večjimi bojnimi glavami od tega orožja," je nadaljeval in ocenil, da ima Moskva verjetno le peščico takšnih eksperimentalnih raket. "ZDA bodo še naprej krepile pomoč Ukrajini, da bi okrepile zmogljivosti, vključno z zračno obrambo, in ji zagotovile najboljši možni položaj na bojišču," je še dodal.
Konflikt v Ukrajini je po njegovih besedah dobil elemente globalnega značaja in da ima Rusija pravico ciljati vojaške objekte držav, ki dovolijo, da se njihovo orožje koristi za napade na rusko ozemlje. Sodržavljane je nagovoril po zaostritvi vojne v Ukrajini, ki se vse bolj širi na ozemlje Rusije.
Zračna obramba je po njegovih besedah uspešno odbila dosedanje napade ukrajinske vojske, pri tem pa je poudaril, da je s tem "regionalni konflikt v Ukrajini dobil elemente globalnega značaja". "Menimo, da imamo pravico uporabiti svoje orožje proti vojaškim objektom tistih držav, ki dovolijo, da se njihovo orožje uporabi proti našim objektom," je dodal in tako zagrozil zaveznicam Ukrajine.
Madžarska bo blizu meje z Ukrajino namestiti sistem zračne obrambe
Madžarska bo na severovzhodu države namestila sistem zračne obrambe, je v sredo sporočil madžarski obrambni minister Kristof Szalay-Bobrovniczky. Dodal je, da so nekatere enote madžarske vojske v stanju visoke pripravljenosti.
"Še vedno verjamemo, da se bo mir vzpostavil čim prej, in sicer z diplomacijo namesto z vojaško rešitvijo. Vendar pa sem za pripravo na vse možnosti odredil, da se na severovzhodu namestijo nedavno kupljeni sistemi zračnega nadzora in zračne obrambe," je na facebooku sporočil madžarski minister.
Madžarska je lani skupaj s štirimi drugimi članicami EU kupila francoske sisteme zračne obrambe mistral. Leta 2020 pa se je dogovorila tudi za nabavo sistemov zračne obrambe nasams norveškega podjetja Kongsberg in ameriškega Raytheon Technologies.