Hrvaško zunanje ministrstvo je po izgonu nekaj hrvaških državljanov iz Srbije izdalo svojim državljanom odsvetovalo nenujna potovanja v Srbijo. Če že potujejo, jim svetujejo previdnost in da se izogibajo dogodkov, na katerih je veliko ljudi. Zapisali so tudi, da imajo hrvaški državljani vedno pravico vzpostaviti stik s hrvaškim veleposlaništvom v Beogradu.
Poteza hrvaškega zunanjega ministrstva je sledila izgonu petih hrvaških državljank v sredo. Članice nevladne organizacije so bile v Beogradu na delavnici. Pozno zvečer so jih v hotelu pričakali policisti v civilu, jih odpeljali na zaslišanje, nato pa jim izdali odlok, da morajo v roku 24 ur zapustiti Srbijo in jim za eno leto prepovedali vstop. Izgnali naj bi tudi nevladnike iz drugih držav, tudi slovensko državljanko.
Osebe, ki jih izgnali, so v Beogradu sodelovale na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste. Skupno naj bi jih izgnali 13.
Slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve smo prosili za pojasnila. Odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.
Srbske in hrvaške nevladne organizacije so danes obsodile zastraševanje s strani srbske policije. Skupnosti nevladnih organizacij Kuća ljudskih prava (Hiša človekovih pravic) v Zagrebu in Beogradu sta danes najostreje obsodili ravnanje srbske policije, ki je po njihovih navedbah v sredo pridržala in izgnala več oseb iz Hrvaške, Slovenije, Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije."V luči večtedenskega lova na hrvaške državljane, ki bivajo v Srbiji, in njihove domnevne vpletenosti v organizacijo študentskih protestov je policija izkoristila njihovo udeležbo na dogodku za nevladne organizacije ter ga tendenciozno predstavila kot grožnjo državi," so zapisali v Kući ljudskih prava v sporočilu za javnost.
Po njihovem prepričanju je to le zadnji v nizu primerov zlorabe policije v politične namene, ki so jim že dolgo časa izpostavljeni srbski državljani, zdaj pa to vključuje tudi tuje državljane, ki prihajajo v Srbijo. Namen takšnega ravnanja policije je po njihovi oceni tudi zastraševanje in onemogočanje normalnega delovanja organizacij civilne družbe, v demokratični družbi pa je povsem nesprejemljivo.
Srbsko ministrstvo za notranje zadeve so pozvali, naj nemudoma izvede notranji nadzor, da ugotovi odgovornost, in preneha s prakso zastraševanja, hrvaško veleposlaništvo v Beogradu pa, naj zagotovi dostop do vseh informacij, povezanih s pravicami, ki jih imajo državljani med policijskimi postopki.
Zagreb je danes Beogradu zaradi sredinega incidenta napotil tudi protestno noto. Hrvaška je v noti zahtevala pojasnilo in izrazila oster protest zaradi postopanja v primeru petih hrvaških državljank. Srbija je nedavno hrvaške študente, ki so šli v Beograd izraziti srbskim študentom, označila za vohune, ki želijo spodkopati pravni red v Srbiji.