Ko imamo opravka z umazanim kosom oblačila, ki zahteva kemično čiščenje, smo velikokrat v dilemi - naj ga resnično nesemo v čistilnico ali je bolje, da umazano oblačilo opremo kar v domačem pralnem stroju, morebiti celo na roke? Prva možnost nas bo seveda stala nekaj denarja, druga pa nam bo vzela nekaj več časa, a bo končni rezultat isti. Seveda, če bomo vedeli, kaj moramo upoštevati, kadar se lotimo pranja občutljivih tkanin.
Pranje na roke
Tiste tkanine, ki so tako zelo občutljive, da bi jih pranje v pralnem stroju poškodovalo, moramo prati ročno.
Nova oblačila
Priporočljivo je nove občutljive tkanine in oblačila močnih barv prvič vedno oprati na roke, in sicer v hladni vodi. V vroči vodi bi se namreč tkanina lahko skrčila, barve pa bi obledele.
Ustrezen pralni prašek
Zelo pomembno je, da za pranje občutljivih tkanin uporabimo ustrezen pralni prašek. Najboljši so tekoči, namenjeni posebej za pranje v hladni vodi. Zato pred nakupom pralnega detergenta venomer poglejte na etiketo, kjer so zapisani podatki o tem, za katere tkanine je pralno sredstvo primerno in za katere ne.
Posamezno pranje
Občutljive kose vedno peremo posamezno.
Najprej detergent v vodo, nato oblačilo
Preden se lotimo pranja, v banjico natočimo vodo in najprej vanjo zamešamo tekoči detergent. Šele potem sledi oblačilo. Če je na oblačilu madež, nekaj detergenta kanemo neposredno na madež.
Namakanje pet minut
Tkanino namočimo v vodo in pustimo, da se namaka približno pet minut, vendar ne več. Sledi ročno in ne premočno drgnjenje in potem izpiranje. Izpiramo vedno s hladno vodo.
Dodajanje mehčalca
Zadnji vodi za izpiranje lahko dodamo nekaj mehčalca ali - še bolje - žlico belega vinskega kisa. Ta bo iz tkanine odstranil statično elektriko.
Sušenje
Ko je oblačilo oprano, ga posušimo na zraku in ne v sušilnem stroju. Ta bi namreč tkanino poškodoval in skrčil.