Pripravite denarnice, črni petek je pred vrati

Urška Kereži
27.11.2019 02:20

Potrošniški sveti praznik, ki se zmeraj zdi izjemna priložnost, da veliko ceneje kupite kaj, kar si že lep čas želite, je pred vami.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Letos bo črni petek 29. novembra, ko vam bodo trgovci in spletni prodajalci ponujali največje popuste in sanjske cene vseh mogočih izdelkov, s čimer se bo začel tudi čas mrzličnega predprazničnega nakupovanja daril.

Ni vse zlato

Zdi se, da ljudje nikoli niso tako množično nakupovali kot danes. Nakupovalni centri so polni, izdelki štrlijo iz vozičkov, denarnice pa se tanjšajo. Poročilo ameriške Nacionalne maloprodajne zveze denimo razkriva, da se je lani v petih dneh, od četrtka, ko je zahvalni dan, do ponedeljka, ko je spletni ponedeljek (cyber monday), po nakupih odpravilo kar 164 milijonov Američanov. Največ, približno 115 milijonov, jih je nakupovalni pohod začelo prav na znameniti potrošniški praznik črni petek, občutno rast števila kupcev, približno 76 milijonov, pa so zaznali tudi na spletni ponedeljek. Pa v Sloveniji? Tudi Slovenci nismo imuni na nakupovalno manijo v času črnega petka in praznikov. Trgovci nam po navadi ponujajo popuste v višini od 30 do 40 odstotkov, nekateri pa se odločijo tudi za drugačne ponudbe, kot sta 1+1 zastonj ali nočno nakupovanje. In čeprav se zdi, da so nekatere ponudbe na črni petek zelo ugodne, se velja spomniti, da ni vse zlato, kar se sveti. Britanska potrošniška agencija Which je namreč ugotovila, da kar 87 odstotkov cen na črni petek sploh ni najnižjih v letu. Po njenih ugotovitvah naj bi bile te nižje v naslednjih šestih mesecih.

Shutterstock

Kaj kupiti ...

Četudi nekateri menijo, da je črni petek popoln dan za nakupovanje vsega, kar vidijo, je bolje, da nekatere izdelke kupite kdaj drugič, saj so lahko njihove cene zaradi nakupovalne mrzlice višje. Zato predlagamo, da na nakupovalni seznam zapišete:
Videoigre: Ni skrivnost, da večina trgovcev zniža cene vseh videoiger, četudi so te stare le nekaj dni ali mesecev. Dobre kupčije boste opravili tudi, če se naročite na mrežno storitev Xbox Live ali Playstation. Tudi na uradni strani Nintenda boste našli razumne popuste.
Igrače: Trgovci vedo, da se v prazničnem času najbolj prodajajo igrače, zato je črni petek najboljši čas za nakup igrač leta.
Pametne naprave: Zdi se, da Apple, Google in Amazon močno izkoriščajo svojo prevlado na trgu pametnih naprav. Cene naprav novejših generacij resda ostanejo vse prej kot nizke, a kakšne starejše modele lahko dobite za občutno manjši znesek.
Obutev: Črni petek in spletni ponedeljek naj bi bila najboljša dneva za nakupovanje športnih čevljev, ponekod tudi športne opreme.
Z nakupom oblačil pa počakajte.

Shutterstock

... in česa ne

Elektronika: Pogosto mislimo, da je črni petek najboljši dan za nakupovanje dražje elektronike. Sicer drži, da za takšne izdelke veljajo popusti, vendar boste veliko več prihranili, če jih kupite na začetku novega leta, ko pridejo na trg nove generacije in se zniža cena starih.
Oblačila: Najboljše kupčije za oblačila boste sklenili na koncu sezone, torej v času razprodaj, in po praznikih.
Nakit: Ker je nakit priljubljeno darilo, praznični čas ni najboljši za njegov nakup. Počakajte na sezonska znižanja.
Potovanja: Če na črni petek vidite zanimivo ponudbo za potovanje, kljub temu počakajte. Veliko je namreč odvisno od časa potovanja in lokacije - če vam ta dva ustrezata, lahko ogromno prihranite.

Od kod izvira in zakaj je črn

Zgodba o črnem petku naj ne bi bila tako romantična, kot morda mislimo. V petdesetih letih prejšnjega stoletja naj bi bila filadelfijska policija izraz črni petek uporabljala za opisovanje prometnega kaosa, ki je nastal v soboto po zahvalnem dnevu zaradi vojaško-mornarske nogometne tekme. Filadelfijski policisti so tako morali delati po dve izmeni, trgovci pa so, jasno, naval ljudi po prazniku dobro izkoristili in pripravili ponudbe, ki bi spodbudile prodajo.
Zanimivo je, da se je od leta 1961 negativna konotacija besedne zveze črni petek tako močno uveljavila, da so trgovci skušali poimenovanje spremeniti v veliki petek (big friday), a se izraz ni uveljavil. In šele proti koncu stare ere so trgovci po svetu izraz črni petek spet spremenili v pozitivnega. Zase ali za potrošnike?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta