Dve leti bo minilo v začetku februarja, ko je bila Margareta Guček Zakošek na seji sveta zavoda celjske bolnišnice izvoljena za poslovno direktorico te bolnišnice. Njen izbor, za mnoge tedaj politični, je sprožil tudi tožbo nesojenega protikandidata, dr. Branka Gabrovca. Gabrovca je tedaj razpisna komisija sveta zavoda že pred odločanjem na seji izločila s seznama kandidatov, ker da ne izpolnjuje vseh razpisnih vodstvenih pogojev. Po mnenju razpisne komisije mu je manjkalo potrebnih pet let vodstvenih delovnih izkušenj. Tega pa nato svet zavoda pri svojem nadaljnjem odločanju ni več preverjal.
Na celjskem delovnem sodišču se je danes tako začelo in tudi končalo ponovno sojenje, sodišče pa mora sedaj odločiti, ali je Gabrovec izpolnjeval vse razpisne pogoje. Na prvem sojenju pred letom in pol je namreč odločilo njemu v prid s tem, ko je ugotavljalo, da bi o njegovem izpolnjevanju razpisnih pogojev moral presojati svet zavoda, ne le razpisna komisija. Sodišče je decembra 2018 nepravnomočno odločilo, da mora svet zavoda še enkrat odločati o novem poslovnem direktorju. A se je bolnišnica na tako odločitev pritožila na Višje delovno sodišče v Ljubljani. In uspela s pritožbo.
Čeprav so na celjskem delovnem sodišču ugotovili, da so bile kršitve v razpisnem postopku v zvezi s tem, kdo bi moral odločati o primernosti kandidata, po mnenju višjega sodišča to še ne pomeni, da bi ta kršitev lahko avtomatično bistveno vplivala na odločitev o izbiri kandidata. Avtomatična kršitev bi bila le, če bi sodišče sprejelo tudi odločitev, da Gabrovec izpolnjuje vse potrebne delovne in vodstvene izkušnje. Tega pa celjsko prvostopenjsko sodišče ni storilo, čeprav bi moralo.
Gabrovec sicer vseskozi dokazuje, da si je potrebne vodstvene izkušnje nabral z vodenjem karate kluba Shotokan in zveze JKA, kjer je bila po reorganizaciji zahtevana enaka stopnja izobrazbe (sedma) kakor za vodenje celjske bolnišnice. Njegova odvetnica Alja Inkret Koštrun je na sodišču znova poudarila, da je postopek v celoti dokazal, da Gabrovec vse razpisne pogoje izpolnjuje. "Čeprav ni bil zaposlen na delovnem mestu, ki je zahtevalo sedmo stopnjo izobrazbe, je tako stopnjo izobrazbe zahtevalo njegovo delo v karate klubu Shotokan in Zvezi karate klubov JKA Slovenija, kjer je predsednik," je še dodala.
Pooblaščenec celjske bolnišnice Tomaž Bajec je njenim navedbam nasprotoval: "Na prvi pogled je očitno, da tožnik pogojev za opravljanje dela direktorja Splošne bolnišnice Celje ne izpolnjuje. Vsebinsko vodenja karate kluba in zveze ni možno primerjati z vodenjem zahtevnega in družbeno pomembnega sistema, kot je celjska bolnišnica. Karate klub je Gabrovec vodil od leta 2007 in imel funkcijo predsednika zveze od leta 2005, ko je imel še peto stopnjo izobrazbe. To dokazuje, da se za vodenje klubov ni zahtevala sedma stopnja izobrazbe."
Sodišče bo odločitev strankam sporočilo pisno v 30 dneh.