Velenjska občina, ki je spomladi s Termoelektrarno Šoštanj (Teš) in njeno lastnico, družbo HSE sklenila sporazum, po katerem sta obe strani umaknili tožbe in se dogovorili za skupen projekt - uvedbo mestnega prometa na vodik -, je svoj del naloge opravila. Od Eko sklada so pridobili tri milijone evrov nepovratnih sredstev za nakup šestih avtobusov na vodik, skoraj milijon evrov bodo dobili od okoljske organizacije FCH v Bruslju.
"Sofinanciranje avtobusov iz Evrope in države pomeni skoraj že 95 odstotkov vseh sredstev, ki jih v občini potrebujemo za nakup teh avtobusov. Skupaj s 300 tisoč evri, ki jih je v tem sporazumu podpisala Teš, da nam donira za nakup avtobusov, lahko rečemo, da je ta del, vezan na nakup avtobusov, občina izpolnila v celoti," opisuje direktor občinske uprave Iztok Mori. Spomnimo, da so poleti v HSE za Večer sicer jasno in nedvoumno zatrdili, da nakupa avtobusa ne bodo sofinancirali. Točno na ta sredstva, je dodal Mori, sicer še čakajo.
Kako je torej sedaj s sofinanciranjem nakupa avtobusov, smo preverili še na HSE. "Skladno z dogovorom o sodelovanju pri projektu Mestni avtobusi na vodik bo Teš ob pogoju prejema nepovratnih sredstev nabavila/postavila dodatno enoto za proizvodnjo zadostne količine vodika in primerno polnilnico ter velenjski občini sofinancirala nakup teh avtobusov največ v višini do 300 tisoč evrov," so dejali.
Pri lobiranju pomaga občina
Tako je še bolj jasno, zakaj se tudi velenjska občina na vso moč trudi, da bi Tešu uspelo pridobiti nepovratna sredstva tako za razširjeno vodikarno kot za polnilnico, ki jo bodo - tako bo najbolj preprosto - postavili kar na območju elektrarne. "Zdaj potekajo tedenski sestanki z ministrstvi, z direkcijo, z okoljskim ministrstvom, kjer se borimo še za dodatna sredstva, da bo država stopila v ta projekt in pomagala Tešu pri izgradnji te polnilnice in vodikarne," je na zadnji seji mestnega sveta svetnikom razložil Mori.
Avtobusi poceni, vzdrževanje dražje
Vzdrževanje avtobusov na vodik ne bo majhen strošek. "Bo malenkost dražje, a vendarle bomo avtobuse dobili skorajda brezplačno," je poudaril Mori in dodal, da so se tudi za namen vzdrževanja avtobusov prijavili na razpise. Pred prevelikimi stroški so se zavarovali tudi tako, da so v razpisu za nakup dodali zahtevo za sedemletno garancijo za cel pogonski sklop avtobusa. Po sedmih letih pa pričakujejo, da bodo cene nadomestnih delov toliko padle, da vzdrževanje ne bo več tako velik strošek.
Garantirana cena še neznana
Se pa ob tem postavlja vprašanje, ali bo projekt - če bo uspel - res obema stranema prinesel zgolj koristi. Velenjska občina bi se lahko, skupaj s šoštanjsko, kamor so projekt razširili, vpisala med pionirje uvajanja mestnega prometa na vodik. Velenje bi bilo prvo evropsko mesto, ki bi tak promet uvedlo, pri čemer bi avtobuse dobilo praktično brezplačno, prvih deset let pa bi imeli celo zagotovljeno nižjo ceno nakupa vodika.
Če bo Teš dobil nepovratna sredstva, bo Velenju doniral do 300 tisoč evrov
Vodik, ne!
Na temo avtomobilov na vodik so se septembra razpisali tudi v časopisu Spiegel. V članku z naslovom Vodik, ne! so opisali, da so raziskovalci ugotovili, da je mogoče v elektromotorju avtomobila izrabiti le od 25 do 35 odstotkov energije, vložene v proizvodnjo vodika, zato tako gorivo ni posebno učinkovito. Predvsem pa so poudarili, da je to zelena energija le v primeru, da je tudi elektrika za elektrolizo vodika proizvedena iz obnovljivih virov.