Čaka prebivalce doline Velunje še ena nočna mora zaradi gradnje ceste?

Rozmari Petek Rozmari Petek
04.02.2022 06:20

Krajani se bojijo, da zaradi gradnje tretje razvojne osi, kljub sprva drugačnim obljubam, tudi njih čaka prometni kaos. Jasnih odgovorov občina še nima

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Območje tromeje med občino Šoštanj, mestno občino Velenje in mestno občino Slovenj Gradec, kjer se bo vzpenjal viadukt Velunja 1
Civilna Iniciativa Velunja

Gradnja hitre ceste na območju Velenja je v preteklosti domačinom z območja Škal, Hrastovlja in Plešivca že načela živce. A s tem, ko se je po dobrem letu dni povezava do Graške gore spet odprla, težavam še ni videti konca; ne na velenjskem ne na šoštanjskem delu okolice načrtovane trase, saj bo še mnogo okoliških cest zavoljo gradnje odsekov hitre ceste imelo v določeni meri spremenjen prometni režim.

Člani Civilne iniciative (CI) Velunja so se zato z mnogimi vprašanji obrnili na šoštanjsko občino, saj, kot so zapisali, dosedaj ni imel nihče volje ali časa, da bi jim vsaj malo pojasnil situacijo, "ki bo v bližnji prihodnosti naša mora," so zapisali. "Želimo vedeti, kaj in kako se bo dogajalo, in lepo prosimo, da poiščete odgovore pri za to pooblaščenih institucijah in nam jih posredujete," so pisali županu Darku Menihu in ga povsem konkretno vprašali, ali drži informacija, da bodo zavoljo gradnje hitre ceste potrebni določeni posegi na obstoječi lokalni cesti.

Na tisti, ki je že v času prejšnje zapore do Graške gore imela težave in še bolj občutila pomanjkanje pločnikov. "Kakšni so terminski plani za zapore, časovno, kje bodo potekali obvozi zaradi zapor, kje sploh bomo tu živeči krajani imeli dostop do službe, šole, vrtca, zdravnika, trgovine ... sveta? Praksa, ki je bila uveljavljena pred enim letom z zaporo lokalne ceste proti Velenju, se ne sme nikakor ponoviti!" so zapisali.

Po ovinkih do informacij

"Če ne bi prejeli neuradnih informacij, ki so pricurljale do nas, da naj bi tudi to cesto v času gradnje hitre ceste uporabljali za transport materiala na deponijo med jezeroma, sploh ne bi vedeli, da se kaj pripravlja. Ker v začetku (naša CI deluje že od leta 2007) so nam obljubili, da bodo za transport uporabljali izključno svojo traso in da naše okolje zavoljo tega ne bo nič prizadeto," v imenu CI Velunja opisuje Marjan Kotnik.

"Že leto dni smo bili v smeri proti Velenju popolnoma blokirani. Če se bo zgodilo to, kar naj bi se po naših neuradnih informacijah, pa bodo stvari za ta severni del šoštanjske in velenjske občine še veliko slabše. Pa ne le mi - tisti občani zgoraj v Pustem potoku in Pusti gori naj bi imeli obvoz urejen tako, da se bodo dvignili na skoraj tisoč metrov nadmorske višine in se potem spustili v Velenje. To bo logistično kar problem."

Ob tem so člani CI v pismu župana podrezali tudi, ali se občinski plani na območju krajevne skupnosti Gaberke sploh ujemajo s plani gradnje hitre ceste. "Vsi vemo, da se je projekt kanalizacijskega omrežja za zaselek Velunja in dela Plešivca zaključil pri Juvanu. Čeprav smo tudi mi v tistem času pristopili k izgradnji kanalizacijskega omrežja, se to v zaselku Velunja ni realiziralo. Evropska zakonodaja pa nikakor ne dopušča sistema, ki ga uporabljamo sedaj, ko je kanalizacija speljana v potok Velunjo!" Nanizali so še nekaj drugih vprašanj, na koncu pa so župana opomnili, da bo od 24 hiš v Velunji zaradi izgradnje hitre ceste kar polovica, torej dvanajst, porušenih. "Ali drugače, vsaj 25 družin bo moralo poiskati dom drugje. V vsaki stanovanjski hiši živita stara in mlada družina," opisujejo.

Neuradne informacije so točne

Pred kratkim so prejeli odgovor Občine Šoštanj oziroma župana Meniha. V pismu je potrdil, je investitor, družba Dars, pristopil do občine s predlogom, da bi del lokalne ceste v dolini Velunje v času gradnje hitre ceste souporabili za potrebe gradbiščnega transporta.

"Po skupnih pogovorih, v katerih je sodelovala tudi Krajevna skupnost Gaberke, smo se strinjali, da bi bilo treba v prvi vrsti poskrbeti za varnost vseh udeležencev v prometu kot tudi prebivalcev na tem območju. V ta namen bo investitor pripravil projektno dokumentacijo, kjer bo že predvidel potrebne varnostne ukrepe (pločnik za pešce, prehodi za pešce, potrebne razširitve, javna razsvetljava, redno čiščenje ceste ...), ki bo osnova za soglašanje upravljavcev in drugih deležnikov," jim je zagotovil župan in dodal, da imajo z Darsom dogovor, da ko bodo imeli pripravljene rešitve, bodo te predstavili tudi krajanom. "Dokler pa ni pripravljen predlog grafične rešitve z drugimi podatki, se je težko produktivno pogovarjati o reševanju problemov."

Del ob gostišču in mesarstvu že danes prometno velja za ozko grlo. Ali bodo pred gradnjo hitre ceste ta del razširili, uradno še nihče ne (po)ve.
Civilna Iniciativa Velunja

Člani CI (tisti, ki sodijo v velenjsko občino) so želeli tudi od Mestne občine Velenje izvedeti, ali potekajo kakšni dogovori o souporabi lokalne ceste za potrebe gradbiščnega transporta. Občinski odgovor je bil nekoliko drugačen. Zapisali so, da bodo predvidene rešitve na sklopu gradnje E - torej na območju Velunja - v prvi fazi zajemale rekonstrukcijo odsekov cest za izvedbo varnih transportnih poti za gradnjo, "v drugi fazi pa se na teh odsekih uredi končno stanje, ki bo zajemalo ureditev infrastrukturnih vodov, javno razsvetljavo, hodnike za pešce, avtobusna postajališča". To bi pomenilo, da bodo šele v drugi fazi projekta, ko prevelik promet sploh ne bo več težava, dobili zahtevane pločnike.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta