Celjska bolnišnica mora državi vrniti skoraj milijon evrov

Gordana Possnig Gordana Possnig
16.01.2020 16:15

Urad za nadzor proračuna je ugotovil, da je pet slovenskih bolnišnic, med njimi tudi Splošna bolnišnica Celje, nenamensko porabilo denar za sanacijo; v celjski bolnišnici so presenečeni in razočarani.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Celjska bolnišnica se bo zaradi zahteve po vrnitvi sanacijskega denarja verjetno pritožila.
Arhiv Splošne bolnišnice Celje

Interventni zakon, s katerim je država konec leta 2017 bolnišnicah dodelila sredstva v višini skoraj 136 milijonov evrov za premostitev hudih denarnih težav, v katerih so se znašle, buri duhove. Pet bolnišnic mora tako po odločitvi urada za nadzor proračuna del tega denarja (skoraj pet milijonov evrov) sedaj vrniti. Med temi bolnišnica je tudi Splošna bolnišnica Celje, ki je tedaj od države dobila 4,1 milijona evrov, po odločbi omenjenega urada morajo vrniti dobrih 924 tisočakov. Ob celjski bolnišnici morajo denar vrniti še Onkološki inštitut Ljubljana, ki je to že storil, slovenjgraška bolnišnica, trboveljska bolnišnica in kranjska porodnišnica. Gre za denar, ki so ga omenjene bolnišnice porabile za plačilo računov z datumom zapadlosti po sprejetju interventnega zakona po 30. novembru 2017, ko so od države prejele denar. Direktorjem bolnišnic, ki jim očitajo nenamensko porabo interventnih sredstev, grozi še globa od tri do deset tisoč evrov.

Upoštevali prva navodila ministrstva

"V naši bolnišnici je konec julija potekal inšpekcijski nadzor porabe interventnih sredstev za sanacijo, ki ga je izvedel urad za nadzor proračuna ministrstva za finance. Ministrstvo za finance je skupaj z ministrstvom za zdravje namreč podalo dodatno usmeritev za tolmačenje interventnega zakona, v kateri je opredelilo stališče, da je bil namen zakona pokrivanje neporavnanih zapadlih obveznosti na določen presečni datum. Zadnji veljaven pa je 30. november 2017. Takšna razlaga se razlikuje od predhodnega stališča zdravstvenega ministrstva, da vsebina zakona opredeljuje namensko porabo sredstev za pokrivanje presežka odhodkov nad prihodki javnih zavodov iz preteklih let in ne časovne komponente porabe teh sredstev. Še posebej zato, ker zakon nikjer ne določa datuma, na katerega se ugotavljajo neplačane zapadle obveznosti," razložijo v vodstvu celjske bolnišnice.

Pritožba na vlado

V celjski bolnišnici so prepričani, da je takšno spreminjanje izhodišč nedopustno. "V naši bolnišnici smo se zaradi izdane odločbe o nenamenski porabi in potrebnem vračilu dobrih 924 tisočakov sanacijskih sredstev pritožili na vlado. Odgovora še nismo prejeli. Ko ga bomo, bomo sprejeli odločitev o nadaljnjih ukrepih," poudarjajo v vodstvu bolnišnice.
Vsekakor pa bi oziroma bo vračilo slabega milijona sredstev vplivalo na poslovanje bolnišnice: "Neposrednega vpliva na izvajanje zastavljene investicije v etapo ena nadomestne novogradnje Splošne bolnišnice Celje sicer ne bo imelo, saj je to eden izmed razvojnih projektov države, ki ga v celoti financira iz državnega proračuna. Zagotovo pa bi imelo vračilo denarja velik vpliv na tekoče poslovanje bolnišnice. Glede na to, da imamo že zdaj težave z likvidnostjo, bi se z vračilom denarja še poglobile. Ogrožene bi bile lastne investicije ter nabava medicinske in druge opreme, prav tako izplačevanje nadur delavcem, kot se je to zgodilo leta 2017."
Presenečeni in razočarani nad postopkom države so v bolnišnici tudi zato, ker so v času krize, v kateri so nastajale izgube, ki jih je bilo treba pokriti s sanacijskimi sredstvi, poslovali relativno dobro, boljše od večine drugih zdravstvenih zavodov. "Z določanjem oziroma spreminjanjem presečnih datumov pa smo zdaj za to še dodatno kaznovani," še dodajajo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta