Celjska bolnišnica: Nove hude obtožbe zoper nekdanjo direktorico Guček Zakoškovo

Gordana Possnig Gordana Possnig
08.01.2021 06:00
Po dopisu, v katerem odpuščena finančna direktorica navaja načine in metode dela nezakonito izvoljene direktorice Margarete Guček Zakošek - poslala ga je članom sveta zavoda -, znova v središču pozornosti.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Očitki, obtožbe in spori se v upravnem delu celjske bolnišnice v zadnjih mesecih le še stopnjujejo. 
Gordana Possnig

Nova etapa pri odločanju o direktorju celjske bolnišnice se odvija. Včeraj bi morali člani sveta zavoda znova odločati o novem prvem človeku bolnišnice, ker je višje delovno sodišče septembra lani, kot smo tedaj že poročali, ugotovilo, da je bila izvolitev Margarete Guček Zakošek (članice SMC) februarja 2018 nezakonita, ker je bil njen protikandidat Branko Gabrovec (član SD) iz seznama kandidatov izločen nezakonito. Devetega oktobra so zato za v. d. direktorja člani sveta zavoda potrdili kardiologa Dragana Kovačića, decembra pa na seji o novem direktorju sploh niso odločali. Na sejo namreč ni bila uvrščena točka o predstavitvi programa kandidatov, to so prestavili na začetek januarja. A se je znova zapletlo. Seja, ki je bila napovedana za včeraj (odločati bi morali med Guček Zakoškovo in Janezom Pavlinom, preostala kandidata iz februarja 2018 Branko Gabrovec in Irena Nunčič sta od kandidature odstopila), je bila odpovedana. Vmes je vlada razrešila dosedanjo predsednico sveta zavoda bolnišnice Hedviko Stanič Igličar in za novega člana sveta zavoda imenovana člana SDS Lovra Perčiča. Vlada je v zadnjih treh mesecih zamenjala vseh pet svojih članov sveta bolnišnice, ki se je lansko spomlad znašla v središču pozornosti ob nabavi ventilatorjev za covid bolnike.

Seja prestavljena, ker ni dovolj glasov?

​Uradni razlog za prestavitev seje sveta zavoda je bolezen in službena zadržanost nekaterih članov sveta zavoda. Neuradno pa naj bi bil razlog za prestavitev seje, da vladna kandidatka Margareta Guček Zakošek še vedno naj ne bi imela zagotovljenega potrebnega števila članov sveta zavoda za izvolitev na mesto direktorice. Da se zna zaplesti pri odločanju pri novem direktorju celjske bolnišnice, je dal slutiti tudi dopis, ki ga je članom sveta zavoda v torek zvečer poslala pred kratkim odpuščena finančna direktorica bolnišnice Vesna Lavrič. V dopisu je opisovala način in postopke dela Guček Zakoškove. Zapisano v dopisu Lavričeve pritrjuje anonimki o dogajanju in vodenju bolnišnice, o kateri smo pisali v Večeru minuli mesec in v kateri zaposleni govorijo o številnih nepravilnostih in mobingu nad zaposlenimi.

Vesna Lavrič, odpuščena finančna direktorica SB Celje
 
Gordana Possnig

O uporu zoper moralno sporne in nezakonite zahteve

Vesna Lavrič je v dopisu zapisala, da je dobila nezakonito izredno odpoved, ker se ni strinjala z nekaterimi odločitvami vodstva bolnišnice in je zahtevala, da se vse dela javno in transparentno. Uradni razlog za odpoved je "izdajanje poslovnih skrivnosti". Na sklep o izredni odpovedi se bo pritožila na delovno sodišče, je napovedala. V dopisu članom sveta zavoda je zapisala, da se je zaposlila kot kader direktorice, saj je ta želela imeti ob sebi vodjo financ kot strokovni kader, na katerega se lahko v popolnosti zanese.

"Od začetka je bilo moje sodelovanje z Margareto Guček Zakošek dobro, kmalu pa so se začele z njene strani zahteve, ki so bile po mojem mnenju moralno sporne in tudi nezakonite, zato sem se temu uprla. Od mene je zahtevala, da kot vodja financ preneham dajati strokovnemu direktorju bolnišnice Francu Vindišarju različne podatke, ki jih je prej mesečno prejemal. Gre za podatke o stanju likvidnosti, pregled stroškov dela in druge. Ker sem v začetku poleg financ vodila tudi sektor ekonomika, sem od direktorice dobila tudi navodilo, da tudi temu sektorju prepovem dajati strokovnemu direktorju podatke, ki jih je sicer redno tudi dobival iz tega sektorja. Gre za podatke glede števila bolnikov, realizacijo akutne obravnave, delovno uspešnost in drugo. Direktorica se je pri svojih zahtevah vedno sklicevala na tajnost podatkov," pojasnjuje Lavričeva in dodaja, da Guček Zakoškova zelo pazi, da od sebe ne da nobenega pisno potencialno obremenjujočega navodila s svojim podpisom, temveč te zadeve opravi ustno. Trdi, da v komunikaciji s podrejenimi ne prenese nobene kritike in Splošno bolnišnico Celje upravlja, kot da je njena zasebna bolnišnica.

Lovro Perčič (SDS) je novi član sveta zavoda celjske bolnišnice. 
Violeta Vatovec Einspieler

"Vsi vedo, a nihče ne ukrepa"

V času epidemije covida-19 je direktorica po navedbah Lavričeve nabavno službo razdelila na dve službi, za vodjo pa postavila osebo, ki jh nesporno sledi. Pri nabavi medicinske opreme in servisa bolnišnica po njenih besedah nima več vzpostavljenih notranjih kontrol. Zaradi njenega ravnanja, ker ni sledila (po njenem mnenju) nezakonitim in nemoralnim navodilom Margarete Guček Zakošek, pa se je vodstvo bolnišnice odločilo storiti vse, da jo odpusti. "Zato so angažirali detektiva, ki jo je od 21. novembra dalje spremljal in opazoval. To sem razbrala iz vabila na zagovor pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Vabilo mi detektiv vročil 11. decembra lani na delovnem mestu. Istega dne sta mi bila zasežena oba službena računalnika, ob tem pa sem morala s pomočjo varnostnika vpričo sodelavcev zapustiti bolnišnico. Mislim, da je bil razlog mojega sledenja, da sem občasno prespala pri partnerju, ki sicer poslovno sodeluje z bolnišnico," je dodala ob koncu Lavričeva, ko jo ob tem žalosti dejstvo, da vsi vedo, kaj se v celjski bolnišnici dogaja, nihče pa nič na naredi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta