Celjski MOS prvič le preko spleta, kar je za sejem velika preizkušnja

Rozmari Petek Rozmari Petek
18.09.2020 05:45

Osebni stik je še vedno ključen pri prodaji, običajno poudarjajo na Celjskem sejmu, tokrat pa se bodo morali zadovoljiti s stikom preko spleta. Jeseni načrtujejo sejem Altermed, ker nekje je tudi v novih razmerah treba začeti delati, pravijo v Celju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Celjski sejem prostore poskuša zapolniti tudi kot začasna skladišča, novembra pa želi izpeljati prvi pokoronski sejem Altermed. 
Rozmari Petek

V običajnem letu bi se v tem tednu začel 53. MOS, ki bi v Celje pritegnil ne le podjetnike, temveč tudi skorajda vse politike. Že tedne prej bi podizvajalci postavljali dodatne hale, urejali razstavne prostore, hotelirji bi polnili sobe. "Sejemski multiplikator znaša v povprečju pet evrov, kar pomeni, da vsak evro, ki ga ustvari sejem, prinese še pet dodatnih evrov tistim, ki so vezani na sejem," opisuje izvršni direktor družbe Celjski sejem Robert Otorepec. Konkretno pa letos sejemska dejavnost evrov ni prinesla nikomur, predvsem pa ne Celjskemu sejmu.
Uspešno so izvedli le sejem Agritech, kar jim je prineslo okoli 20 odstotkov letnega prometa, drugih omembe vrednih prihodkov niso imeli. "Kar v tem trenutku počnemo, je prireditvena dejavnost; tu se je začelo nekaj dogajati. Imamo dovolj velike kongresne dvorane, da je s priporočili NIJZ na primer v Modri dvorani možno narediti dogodek za 200 ljudi. Čez poletje smo organizirali drive-in kina in stand-upe, ravno se je začelo snemanje enega oglasa v dvorani K, čez zimo bomo imeli gokart, začasno smo nekaj hal oddali za skladiščne prostore. Seveda pa od tega dolgoročno ne moremo preživeti. Upamo in se pripravljamo, da bomo naslednje leto lahko začeli delati po normalnem urniku," pravi Otorepec.

MOS bo letos v spletni obliki, sta napovedala Katja Goršek in Robert Otorepec; o težavah sejmarjev in z njimi povezanimi podjetji pa sta spregovorila predstavnika podjetja Expo biro Rado Vračko in MIha Železnik.
Rozmari Petek

Konkretno delo, sicer preživetje pod vprašanjem

Pravzaprav bodo vsaj sejem Altermed, ki ga sicer v okviru sedmih sejmov pripravljajo spomladi, poskušali izpeljati že letos novembra. Predavanj sicer ne bo, saj tokrat prvič želijo, da se obiskovalci ne bodo po ves dan zadrževali na sejmišču, kjer bo (po trenutnih priporočilih) naenkrat lahko največ 500 ljudi. "Začeti je treba, sicer lahko kar zapremo vse skupaj, ker je videti, da se bo situacija še kar vlekla. Nekaj je treba početi. Glede na trenutna priporočila NIJZ smo ocenili, da bi enega od teh izpadlih sejmov ob upoštevanju vseh varnostnih priporočil vendarle dalo izpeljati, saj imamo velike prostore. Odziv razstavljavcev je kar pozitiven, seveda pa v teh časih ni nič stoodstotnega, zadeva se lahko čez noč spremeni. To je naš prvi poizkus postavitve sejma po izbruhu epidemije in nekakšen test, da lahko v naslednjem letu zopet začnemo pripravljati sejme. V nekaterih tujih državah, denimo v Avstriji, sejmi že potekajo (v teh dneh so na ogledu sejma v Celovcu, op. p.), tako da se ob upoštevanju ukrepov tudi da nekaj narediti. Sicer to potegne za sabo kar nekaj stroškov. Videli bomo, kakšna bo reakcija ljudi, ampak nekako bomo morali začeti delati," razmišlja Otorepec. "Saj nekaj rezerv smo imeli, a takšne rezerve, da podjetje dve leti ne bi delalo nič, enostavno ni. Najkasneje spomladi bomo morali začeti sejemsko dejavnost, drugače bo pod vprašanjem naše preživetje."
Oktobra pa bodo poskusili še z novostjo – spletnim MOS. "Ko smo odpovedali fizični MOS, je nekaj razstavljavcev začelo spraševati, ali kaj razmišljamo o spletnem. Pa smo rekli, poskusimo. Sedeti, gledati v zrak in se smiliti sam sebi nima smisla. Kolikor razstavljavcev bo, pač bo. Tudi če bo le 100 razstavljavcev, nekaj le bo," razmišlja Otorepec. Prodaja spletnega MOS je namreč šele v teku.

Rozmari Petek

Nadomestek stika v živo

in ob tem poudarila, da bo spletni MOS edini takšen spletni dogodek v Sloveniji, "obenem gre za edino takšno platformo v Sloveniji, ki ponuja vsaj nekakšen približek klasičnega sejma, čeprav se dogaja na spletu. Najbolj pomembna značilnost naše platforme je, da omogoča stik v živo med obiskovalcem in razstavljavcem. V platformo smo integrirali vsa komunikacijska orodja, ki jih splet trenutno ponuja, da se lahko obiskovalci in razstavljavci povežejo v živo v realnem času, da lahko potekajo pogovori, sestanki, izvajajo videoklici ali zoom sestanki."


Platforma omogoča tudi moderirane predstavitve izdelkov v živo, poudarja Gorškova. "Eni to novost sprejemajo z velikim veseljem, drugi so malo skeptični, vsi pa se strinjajo, da splet ponuja drugačne razsežnosti in da gre tu za povsem ločena produkta; klasičnega sejma ne moremo enačiti s spletnim dogodkom. Veseli smo, da pogrešajo klasične sejme v živo, to je naša primarna dejavnost, ki jo zelo radi opravljamo. Komaj čakamo, da jo bomo lahko znova zastartali, do takrat pa bomo tudi splet izkoristili maksimalno, kolikor se da."
Spletni MOS bo daljši od običajnega, potekal bo med 8. in 22. oktobrom. "Dlje ko zadeva traja, bolj se prime, večji je obisk. Verjamemo, da bo prvi poskusni spletni dogodek dobro sprejet," še dodaja Gorškova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta