Civilna iniciativa Stara vas v Velenju zaskrbljena zaradi investitorja

Rozmari Petek
09.06.2023 07:00

Prva razvojna iniciativa ogorčena zaradi besed Tomaža Ročnika, da načrtov zbirnega centra z razširjenimi dejavnostmi ne bodo spreminjali.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Krajani Stare vasi se s prestavitvijo določenih komunalnih dejavnosti bližje naselju ne strinjajo. 
Rozmari Petek

Prva razvojna iniciativa Stara vas, ki je vzniknila hkrati z idejo prestavitve določenih komunalnih dejavnosti bližje naselju v Stari vasi, se je odzvala na besede, ki jih je za Večer pred tednom dni izrekel investitor novih gradbenih posegov Tomaž Ročnik. Ročnik je namreč dejal, da načrta ne bodo spreminjali, saj je nov center komunalnih dejavnosti že po sedanjih načrtih povsem dovolj umaknjen od naselja. Še posebej jih je izjava spravila na noge zato, ker je le nekaj dni prej velenjski župan Peter Dermol na zboru krajanov zatrdil, da bodo projekt nekoliko spremenili in ga potem ponovno predstavili javnosti. Določene vsebine, kot je denimo prestavitev Dinosa, pa da bodo, če bodo ljudje nasprotovali, izločili. "Takšna izjava bi vsakemu vzbudila strah in skrb o resnosti danih obljub, da tovrstnega projekta ob nasprotovanju lokalne skupnosti ne bo," so sporočili.

Nov komunalni center se iz obstoječe lokacije (na desni strani) prestavlja v gozd (obrobljen z modro črto). 
Zavod Za Gozdove Rs /oe Nazarje

Dodali so, da so sicer ustrezne in sodobno načrtovane začasne deponije komunalnih odpadkov v Sloveniji od najbližjih stanovanjskih objektov odmaknjene od 300 do 600 metrov. "V primeru Stare vasi je že obstoječa deponija odmaknjena okoli 240 metrov, z izhodišči načrtovane površine in objekti pa bi se najbližjim hišam približali na manj kot 100 metrov, kar je glede na predvidene dejavnosti nesprejemljivo. Pogoji bivanja v tej okolici bi se s tovrstnim posegom dramatično poslabšali, ne samo zaradi manjšega gozda, ampak uničenja zaščitnega ekosistema, ki sedaj ščiti pred naravnimi vetrovi, erozijo in negativnimi vplivi okolja, ki bodo z avtocesto še toliko slabši. Za nas je edina sprejemljiva meja posegov meja gozda," pravijo v civilni iniciativi. Upajo, da "tako nepremišljenega in invazivnega posega ne bo mogoče izvesti. Ne samo v Velenju, tudi kje drugje po Sloveniji". Z namenom ozaveščanja 20. junija pripravljajo okroglo mizo z uglednimi strokovnjaki, svojo udeležbo je potrdil tudi župan Dermol.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta