Vse preveč spremenjen pogled na pregrado med Velenjskim in Družmirskim (Šoštanjskim) jezerom, edino oviro, ki preprečuje, da bi se Velenjsko jezero izlilo v šoštanjskega ter s tem zalilo mesto Šoštanj, je zaskrbel tudi šoštanjske občinske svetnike. Posamezniki so zato predlagali sklic izredne seje, kar je občina tudi storila.
V torek opoldne bodo tako jasna zagotovila o varnosti želeli slišati iz ust pristojnih, tako iz Premogovnika Velenje kot Termoelektrarne Šoštanj, ki z mešanico pepela in sadre po svojih močeh zapolnjuje nenehno ugrezajočo se pregrado.
Evakuacijski načrt za ljudi
Odgovore zahtevajo tudi člani krajevne skupnosti Šoštanj, ki naj bi po prihajajočih praznikih nameravali sklicati zbor krajanov. Vprašanj krajanov je namreč vse več. Predstavnik civilne iniciative Walter Kolar pa terja konkretna dejanja. "Evakuacijski načrt za primer, če nasip popusti, je narejen in ga menda imajo na Premogovniku Velenje. Vendar je z njim treba seznaniti ljudi, kar sem rekel tudi županu Menihu (njega smo znova zaman poskušali doklicati, op. p.). Menim tudi, da bi bilo pametno v okviru požarne varnosti izvesti tudi evakuacijsko vajo. Bolje to, kot pa da nas kasneje kaj preseneti," pravi Kolar.
150
metrov naj bi bila minimalna razdalja med jezeroma; trenutno je 360 metrov, a še pred dvema letoma je bila 430 metrov
Stop, dokler ni zagotovila
Iz zapisnikov seje izpred dveh let, ko so šoštanjskim svetnikom pristojni prav tako morali pojasnjevati, kaj se dogaja s pregrado, pa je razvidno, da je pregrada takrat v širino še merila 430 metrov. Je pa takrat izvršni direktor tehničnega sektorja v Termoelektrarni Šoštanj Branko Debeljak na vprašanje svetnika, ali so Šoštanjčani sto- oziroma dvestoodstotno varni, da porušitve nasipa ne bo, odgovoril, da dvestoodstotne varnosti ni nikjer, saj nihče ne more z gotovostjo trditi, ali se bo nekaj zgodilo. Majhna verjetnost vedno je ...