"Čakamo, čakamo in čakamo." Tako najbolj na kratko trenutno prometno stanje Luč opisuje župan Ciril Rosc. V tej občini je civilna iniciativa pred leti ostro nasprotovala načrtovani gradnji obvoznice in predlagala drugačne rešitve. Spori so pred petimi leti privedli celo do referenduma. Organizirali so ga na običajno aprilsko nedeljo, a je bila udeležba vseeno večja od povprečnih volitev. Polovica občanov je odšla na volišča in v kar 92 odstotkih so potrdili izbrano varianto gradnje. A se kljub temu od takrat do danes na tem področju ni premaknilo prav nič. Četudi je bil državni prostorski načrt za gradnjo obvoznice, ki bi zagotavljala tudi poplavno varnost, sprejet že leta 2010.
92
odstotkov udeležencev referenduma je bilo za obvoznico
Skoraj že drugi referendum?
A za vse zastoje pri gradnji obvoznice ne morejo kriviti izključno države. Ta naj bi, tako župan, lani že naredila parcelacijo, nato je nameravala začeti odkupe zemljišč za gradnjo, pa so potem zaradi bližajočih lokalnih volitev stvari malce pustili ob strani. Volitve so zdavnaj mimo, do odkupov pa še vedno ni prišlo. "Pristojno ministrstvo za infrastrukturo sprašujemo, kje vendar smo sedaj, a uradnih odgovorov ni. Spomladi so nas sicer povabili, naj se zglasimo na direkciji za infrastrukturo. Tam so pripravili sestanek z nasprotniki gradnje izbrane obvoznice. Očitno so nasprotniki, ki so – to je treba poudariti – z izjemo enega vsi občani drugih občin, civilno iniciativo pa so ustanovili po tem, ko so bili postopki umeščanja že zaključeni, pri ministrstvu močno lobirali. Zadevo so uspeli skoraj zaustaviti in jo, vsaj neuradno, znova zapeljati v ponovno preverjanje drugih variant. Takrat je bil namreč po daljši razpravi sklicatelja podan predlog, da bi se do konca leta na nivoju idejne zasnove naročila še priprava dokumentacije za rekonstrukcijo obstoječe ceste skozi Luče in traso obvoznice po levem bregu Savinje. Te študije bi potem primerjali z izbrano varianto po sprejetem Državnem prostorskem načrtu. Do takrat bi mirovale vse aktivnosti, ki so v teku (odkupi zemljišč, morebitne razlastitve, pridobivanje gradbenega dovoljenja, izbor izvajalca ...). Z navedenimi zaključki sestanka, o katerih se niti ni glasovalo, se predstavniki občine Luče nismo mogli strinjati, ker nismo imeli ne mandata občanov, niti občinskega sveta. Predlog, da bi se šlo v ponovno preverjanje variant, sem tako na koncu uvrstil na sejo občinskega sveta, kjer so ga soglasno zavrnili. To smo pristojnemu ministrstvu tudi sporočili, od takrat pa nimamo z njihove strani nobenega uradnega odgovora več. Čakamo. Spet."
Zakaj so proti
Združenje za trajnostni razvoj Luč sprejeti in na referendumu potrjeni različici gradnje obvoznice nasprotuje zato, ker trdi, da v Lučah ni toliko prometa, da bi se zanj splačalo zasfaltirati edino ravnino v Lučah, četudi trenutno na njej nihče ne prideluje kmetijskih pridelkov. Združenje meni še, da gradnja zaradi premajhnega števila vozil, ki prečkajo središče občine (pred leti so v enem dnevu našteli 707 vozil), niti ekonomsko ni sprejemljiva, župan Rosc pa nasprotno opozarja, da gledano le z ekonomskega vidika tako ali tako nobena naložba v podeželske kraje ni upravičena.
Na Ljubnem šlo še gladko, čeprav promet ni bistveno večji kot v Lučah
Župan dodaja, da so se v kraju medtem razširile govorice, da je postopek gradnje že sprejete obvoznice zaustavljen. "Ljudje so ogorčeni. Pri domačinih taki predlogi sploh nimajo podpore. Morebitno iskanje nove variante namreč pomeni še vsaj 20 let čakanja. Spomnim se, da sem bil leta 1992 takrat kot kamerman lokalne televizije prisoten na odprtju obvoznice skozi sosednjo občino Ljubno ob Savinji. Takrat sem v zanosu poslušal govor, da čez tri leta se bomo na podobni otvoritvi obvoznice zbrali v Lučah. Sedaj niso minila le tri leta, temveč tri na tretjo, pa obvoznice še kar ni. Pa naša obvoznica ničesar ne bi porušila, nobene stavbe. Odmaknila bi se od centra in se s tem oddaljila 50 objektom, le trem bi se približala. Obenem smo na občini zadnja leta kupovali primerljiva zemljišča, ki bi jih lastnikom zemlje na trasi obvoznice lahko ponudili. Lastniki bodo ob skupaj 30 arov zemljišč, mi pa imamo zanje na voljo bistveno več primerljivih površin," opisuje župan. Ob obvoznici bi kraj, skozi katerega sedaj poteka ves promet, bolje zaživel, še meni župan. "Če bi imeli obvoznico, bi navsezadnje tudi občinske prireditve (minuli vikend je potekal Lučki dan, op. p.) lahko povsem drugače, bolje izpeljali. Ne pa da nas je sedaj strah, ker moraš ob vsem dogajanju paziti še na promet," dodaja Rosc.