Pred tedni se je v vasici Črešnjice nad Frankolovim kot požar razširila novica, da so žaro s posmrtnimi ostanki rojaka, ki je leta živel in delal v Nemčiji in tam tudi preminil, svojci domov prejeli kar kot paket. Želja pokojnika je namreč bila, da bi vsaj počival v rodni grudi. Govorilo se je celo, da naj bi paket morali iti iskat na vojniško izpostavo pošte. "To so morali biti na pošti presenečeni, a morda je to pač nova realnost. Vseeno je rahlo srhljivo in ponižujoče, da si v teh časih tako malo vreden, da te pošljejo kar po pošti," je komentirala starejša krajanka Črešnjic.
Po pošti tudi iz Avstralije
Zgodba ravno takšna ni bila, pojasnjujejo v Pogrebni službi Raj, kjer so opravili pokop pokojnika. "Drži sicer, da so žaro pokojnika poslali po pošti, vendar ne na naslov svojcev, temveč direktno na naš naslov. Le mi kot registrirana pogrebna služba smo lahko paket prevzeli. Žara je bila zapečatena, celo lepo okrašena, skratka, to ni bil navaden paket. Bila je dostojanstveno opremljena," opisuje prokuristka Jana Pustek. Dodaja, da pošiljanje žar po pošti sicer res ni običajno, se pa tokrat ni zgodilo prvič.
Včasih je to edini način za uresničitev poslednje želje
"Načeloma gremo posmrtne ostanke ljudi, ki želijo biti pokopani doma v Sloveniji, iskat mi. Slovenci, ki živijo in delajo v tujini, imajo večkrat željo biti pokopani doma. Nazadnje smo še jeseni, preden so ponovno zaostrili ukrepe za prehod meje, šli po pokojnika v Gradec. Pred leti pa so direktno na naš naslov poslali tudi žaro s posmrtnimi ostanki pokojnika iz Avstralije, ki je želel biti pokopan doma. Jasno, da ponj ne bi mogli z našim vozilom," opisuje. "Nismo pa še nikoli imeli primera, da bi mi pošiljali žaro s posmrtnimi ostanki po pošti tujemu pogrebnemu podjetju. Mislim, da to po naši zakonodaji niti ne bi bilo možno. Dopustnost takšnega početja je namreč odvisna od zakonodaje, ki jo ima posamezna država."
Pošta ne ve, kaj prenaša
Odgovor, ali so nenavadni paketi s posmrtnimi ostanki pogosti ali morda celo bolj pogosti zaradi izrednih razmer, v katerih se je znašel svet, smo iskali tudi na Pošti Slovenije. A so nam dejali, da takšne pošiljke niso imeli. "Sicer pa Pošta Slovenije z vsebino pošiljk ne razpolaga in je skladu z zakonom o poštnih storitvah zavezana k spoštovanju zaupnosti," dodajajo. A nadaljujejo, da zakon pošiljanja posmrtnih ostankov ljudi ne omenja. "V skladu z zakonom v pošiljkah ni dovoljeno pošiljati narkotikov in psihotropnih snovi, razen če je pošiljatelj ali naslovnik oseba, ki je po zakonu pooblaščena za promet z njimi ali za njihovo uporabo; eksplozivnih, vnetljivih, radioaktivnih ali drugih nevarnih snovi; živih živali; predmetov, katerih uvoz in promet sta prepovedana v naslovni državi; predmetov, ki so nevarni za zaposlene pri izvajalcu poštnih storitev; drugih snovi ali predmetov, katerih pošiljanje je prepovedano na podlagi zakona."
Način in pogoje prevoza posmrtnih ostankov oseb urejata zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti in pravilnik o prevozu in pokopu posmrtnih ostankov, dodajajo na Pošti Slovenije. "In sicer je prevoz pokojnika dovoljen samo s posebnimi pogrebnimi vozili, namenjenimi izključno za prevoz pokojnikov, v skladu s predpisom, ki ureja prevoz posmrtnih ostankov. V težko dostopnih krajih in izrednih vremenskih razmerah se sme pokojnik prenesti tudi na drug krajevno običajen način. Dodatno pravilnik o prevozu in pokopu posmrtnih ostankov določa, da je prevoz z avtobusom, avtomobilom ali tovornjakom dovoljen samo, če se ne vozijo hkrati z njimi potniki ali drug tovor, posmrtne ostanek pa mora med prevozom v RS spremljati posebna potna listina. Glede na navedeno je pošiljanje posmrtnih ostankov v poštnih pošiljkah v očitnem nasprotju z zakonom o pogrebni in pokopališki dejavnosti ter pravilnikom o prevozu in pokopu posmrtnih ostankov," še sklepajo na Pošti.
A morda sklepajo rahlo prehitro. V zakonu o pogrebni in pokopališki dejavnosti je zapisano, da lahko ministrstvo ob naravnih in drugih nesrečah, v vojni in izrednih razmerah ter drugih izrednih okoliščinah, ki jih razglasi pristojni organ, pooblasti za prevoz pokojnikov tudi drugega prevoznika, ki lahko zagotovi spoštljiv in higiensko ustrezen prevoz. Če prevažajo žaro, pa za prečkanje meje niti ne potrebujejo posebne potne listine, je zapisano v pravilniku o prevozu posmrtnih ostankov. Predvsem pa, čeprav se morda komu zdi takšen način potovanja posmrtnih ostankov nekoliko bizaren, je tudi to del življenja, sklene Jana Pustek. In v nekaterih primerih je s stroškovnega vidika to tudi edini način, da se ustreže pokojnikovi zadnji želji.