Od martinovega je v Hiši vin Emino v Imenem več kot 300 tisoč litrov novega vina, kar je okoli 100 tisoč litrov več od povprečne letine.
Nova naložba v 30-letno klet
Do leta 2020 bo kmetijska zadruga zaključila nadgradnjo 30 let stare kleti, ki nosi ime po sv. Emi Krški. Z naložbo, vredno skoraj 1,2 milijona evrov (30 odstotkov so pridobili evropskega denarja), bodo dobili več prostora za predstavljanje in trženje vin, okrepili bodo tehnološko opremo kleti z novo polnilno linijo, stiskalnico, cisterno ...
Za oceno tudi čez lužo
Hiša vin Emino je leta 2011 prenovila svojo blagovno znamko, od takrat vedno opazneje stopa na trg. Dviguje se tudi kakovost vin, kar dokazujejo z mnogimi osvojenimi priznanji na ocenjevanjih doma in v tujini, kot so Decanter, Great American International Wine Competition, Finger Lakes International Wine Competition in Vino Slovenija. "Prepoznavnost naših vin se veča, a mi se trudimo naprej. Ponosni smo na vsa priznanja in naše zadružnike, ki v osnovi poskrbijo za grozdje, iz katerega lahko vse to ustvarimo," izpostavlja vodja trženja Hiše vin Emino Matija Jagrič.
Že v Sloveniji je nekaj kleti, ki imajo več kot milijon litrov vina
Konec ere butičnih vin?
V nasprotju z drugimi dejavnostmi, s katerimi se ukvarja šmarska kmetijska zadruga, je vino posebna zgodba. "Pri mleku denimo nimaš opravka s končnim potrošnikom. Pri vinu je drugače, to se ne prodaja samo. Predvsem pa se spreminjajo trendi. Tudi ljubiteljsko vinogradništvo nima več takšne vitalnosti, kot jo je imelo še pred desetimi leti. Generacije tistih, ki so to imeli za hobi, se menjujejo. Njihovi nasledniki nimajo več takšnega odnosa do tega dela. Nekaj časa je bil trend, pravzaprav že statusni simbol, da si imel vinograd in še kakšno zidanico, gorco zraven. Teh je vedno manj. Konkretno za naše območje lahko rečem, da imamo precej kmetij, ki so se včasih ukvarjale tako z vinogradništvom kot z govedorejo, pa so se mlajši prevzemniki posvetili raje govedoreji."