Četudi je bil okoljski minister Jure Leben tisti, ki je lani ob obisku Celja obljubil sanacijo vseh vrtcev, ta obljuba kljub zamenjavi vrha ministrstva ni pozabljena. Ravno danes opoldne se izteče rok, do katerega na ministrstvu zbirajo ponudbe za izvedbo del za kar pet vrtcev skupaj. In, kot dodaja aktualni okoljski minister Simon Zajc, upajo, da bodo lahko sanacije izvedli še v tem letu. V tem tempu bi v dveh letih lahko sanirali vse celjske vrtce. Vendar, kot opozarjajo na celjski občini, sanacije lahko izvajajo le v poletnih mesecih, ko je otrok v vrtcih manj in ko jih lahko premeščajo na druge lokacije. To pa pomeni, še dodajajo, da lahko v enem letu pravzaprav sanirajo največ tri vrtce.
Le dvanajst dni odprt razpis
Kaj to pomeni za trenutno še odprt razpis, ni znano. Nekateri menijo, da bo že zaradi tega potreben ponovni razpis. Drugi, med njimi tudi koordinator Civilne iniciative Celje Boris Šuštar, pa ob tem opozarjajo še, da je bil razpis odprt komaj dvanajst dni, kar nakazuje na to, kot da je bil izvajalec izbran še pred objavo razpisa. "Kdo se lahko prijavi v dvanajstih dneh, razen tisti, ki je to že počel," je izpostavil Šuštar in ob tem spomnil na neverjeten znesek 350 tisoč evrov, kolikor je za sanacijo vrtca na Hudinji zaračunal celjski VOC, medtem ko so v Zagorju dva vrtca – šlo je sicer za manj zahteven poseg - sanirali za 67 tisoč evrov.
Kam "skriti" zemljo?
Še bolj zapleteno vprašanje kot to, koliko bodo sanacije stale, kdaj in kdo jih bo opravil in koliko, pa je vprašanje, kam bo izbrani izvajalec zemljo, ki bo vsebovala preveč težkih kovin, odpeljal. Spomnimo, da je zemlja, izkopana pred hudinjskim vrtcem (razen njen najbolj onesnažen del, ki je bil deklariran kot nevaren), končala v deponiji med velenjskim in šoštanjskim jezerom.
Zemlja kot transplantirani organi
Problem številka ena, ki se bo pojavil pri sanaciji celjskih vrtcev, pa bo najverjetneje, kje dobiti nadomestno in okoljsko nesporno zemljo. "Naravna neoporečna zemljina ni vedno na voljo. Podobno kot organi pri transplantaciji. Zato bi bilo pametno imeti vnaprej znane lokacije, kjer so tla primerna," dodaja Grčmanova. Obenem pri takšnih zamenjavah zemljin poudarja tudi pomen tako začetnih, vmesnih kot končnih kontrol. Ker, kot pravi sama, ni nobenega zagotovila, da če en tovornjak na papirju pokaže neoporečnost, da to tudi dejansko velja oziroma da to velja še za naslednjih 69 tovornjakov. "Zato so sprotne meritve izjemno pomembne."