V tem tednu smo poročali, kako se je nekdo v Celju na lastno pest lotil urejanja zemljine na območju stare Cinkarne, ki je dokazano najbolj kontaminirani del Celja in ki ga brez ustreznih dovoljenj ter podrobnih navodil, kako ravnati z zemljo, nihče ne bi smel premikati.
Inšpekcija medijska vprašanja vzela kot prijavo
Občina ugotovila, da imamo prav
Občina nam je pred dnevi pojasnila, da je zemljo dala v zakup. Ko so po našem poročanju tudi sami ugotovili, da je Voc pri svojem početju poškodoval del sanacije, za katero je občina odštela 1,3 milijona evrov, so posredovali dodatna pojasnila. "Strokovne službe Mestne občine Celje so na terenu ugotovile, da je podjetje Voc Ekologija s svojimi deli res poseglo tudi na območje vzhodnega kanala. Na južnem delu vzhodnega kanala je namreč izolacijska plast razkrita do kompozita, na severnem delu pa je debelina izolacijske plasti zmanjšana. Podjetje nas v dopisu ni obvestilo, da namerava posegati tudi na to območje. Danes smo ga pozvali, naj nemudoma vzpostavi prvotno stanje v skladu z zahtevami STS (Slovensko tehnično soglasje)," so nam pojasnili.
Trdijo, da so Voc podučili
Hkrati so zatrdili, da so zakupnika (uradno je to sedaj postal Voc ekologija) izrecno seznanili, da zemljišče leži na tleh stare Cinkarne, za katerega ni sprejetega izvedbenega prostorskega akta.
Se lahko ponovi "evropska" zgodba?
A vendar sami najbolje vedo, kaj vse lahko gre na tem zemljišču narobe. Sami so namreč pred leti hoteli zgraditi le kanalizacijo, pa kupa, ki so ga pri tem izkopali, niso smeli niti zakopati nazaj. Celo Evropski komisiji so bili zatoženi zavoljo tega. Tehnično gledano je kup izkopal izbrani izvajalec CM Celje, kamor je pred stečajem tega podjetja sodil tudi Voc, sanacijo, s katero je kup lahko "pospravila", pa je morala na lastne stroške izvesti občina, čeprav se je trudila (a neuspešno) s tožbo proti CM Celju. In prav to sanacijo jim je zdaj Voc še poškodoval.
"Evropski" Bukovžlak še miruje
Slovenija je bila pred leti Evropski komisiji "zatožena" zaradi dveh okoljskih "šlamparij": eno je bil izkopani kup na območju stare Cinkarne, ki ga je morala sanirati občina na lastne stroške, Voc pa je to minuli vikend poškodoval. Drugo pa je parcela Teharje (bolj znana kot "evropski" Bukovžlak), kamor so leta vozili izkopano zemljo z območja stare Cinkarne, sanacija pa je padla na pleča države. A ta velikih premikov ni naredila. Kot so pojasnili na okoljskem ministrstvu, so novembra zaključili vse potrebne preiskave za izvedbo sanacije in poročilo o izvedenih preiskavah posredovali tudi Evropski komisiji. "V okviru izdelave projekta sanacije bodo preučene in ovrednotene različne variante, med katerimi so izvedba pokrova ter remediacija umetnih nasutij po optimalni recepturi, ki bo rezultat laboratorijskih preiskav, ki se trenutno še izvajajo," so nam pojasnili na ministrstvu. Po njihovih planih bi tako za gradbeno dovoljenje zaprosili leta 2020, sanacijo pa zaključili šele leta 2021.
Na teren bo šel medobčinski inšpektor
Za občino je s tem zgodba končana. Tudi gradbeni inšpektor je svoje delo hitro zaključil. Ugotovil je, da se poseg smatra kot 'drug gradbeni poseg - enostavni objekt" - Voc naj bi tam zgradil skladiščne prostore - za nadzor tovrstnih posegov pa so pristojne občinske oziroma medobčinske inšpekcijske službe. Na terenu je bil na dan objave prvega članka tudi okoljski inšpektor, ki je medijska vprašanja na to temo vzel kot prijavo. Ta postopek še poteka.