Oktobra lani smo v Večeru opisali primer 81-letne upokojenke, ki ji je akviziterka na domu za 830 evrov prodala prehransko dopolnilo. Da je vredno zanj toliko plačati, jo je pregovorila s tem, da ji je "analizirala" slino, kri, urin, in na podlagi "analiz" ocenila, da so Mariji brez omenjenega dodatka štete ure do resne bolezni, vključno z rakom. Ob tem ji je zabičala, naj "ta mladim" nič ne pove, kaj je kupila. Opisani primer tipičnega zavajanja (zdravstvene meritve niti niso bile točne) je odprl pravo Pandorino skrinjico podobnih primerov. Ob tem so nekateri v nasprotju z Marijo, ki je vendarle še pravočasno povedala svojcem za nakup in prekinila pogodbo, še veliko bolj ogoljufani.
Neplačnika privedejo do sodišča
Zgodbe bralcev, ki so se nam od takrat oglasili, so šokantne. "Moja mama in oče sta kupila celo dva paketa, s tem da je oče imel osnovno pokojnino, mama pa kmečko pokojnino, ki je znašala 180 evrov. Oba sta dementna, mama je stara 85 let, nepismena, 89-letni oče je že zelo slabo videl (medtem je umrl). Kasneje smo sicer vrnili paket, a ne v 14 dneh, sedaj od naše mame terjajo plačilo v višini 1460 evrov plus sodne stroške. Skratka, preko sodišča terjajo izterjavo. Jaz res ne vem več, kaj naj storim," je pripovedovala obupana bralka.
Inšpekcije so že večkrat obravnavale podjetja istega (so)lastnika, a ta še kar nemoteno posluje
Edina razlika med nakupom njenih staršev in nakupom Marije s Frankolovega je v tem, da je Marija enak izdelek kupila od podjetja Vitalius iz Selnice ob Dravi, starša sogovornice od podjetja Terra line iz Selnice ob Dravi, spet tretja gospa, ki se nam je tudi oglasila in se je zaradi neplačila znašla na sodišču, od podjetja Nomad iz Selnice ob Dravi. Naključje? Ne. V glavi dopisa, ki ga je prejela Marija, sta zapisana tako podjetje Vitalius kot Terra line, obe podjetji druži isti človek - Denis Konkoša, le da je v enem podjetju v vlogi direktorja, v drugem prokurista (vlogo direktorice v tem primeru prevzame Karla Konkoša). Denis Konkoša, ki se na telefonske klice in elektronska sporočila ne odziva, je direktor tudi v podjetju Nomad. Podjetje Nomad in Terra line druži tudi isti naslov: Mariborska cesta 12a, medtem ko so najmlajše podjetje od omenjenih pred dobrim letom registrirali na naslovu Mariborska cesta 45.
Dobri znanci inšpektorjev
Vsa tri podjetja, ki potrošnike pogostokrat zavedejo tudi s podatkom, da je cena vrhunskega izdelka zdaj tako "ugodna" zato, ker so pridobili nepovratna evropska sredstva, kar sicer po podatkih gospodarskega ministrstva spet ne drži, so stari znanci tako tržnega kot zdravstvenega inšpektorata.
"Tržni inšpektorat je že obravnaval oziroma še vedno obravnava vsa tri podjetja, ki jih navajate, zlasti z vidika nepoštene poslovne prakse (zavajajoče ali agresivne). Postopek zoper podjetje Vitalius, d.o.o., je v teku, zato vam podrobnejših informacij o ugotovitvah oziroma ukrepih ne moremo posredovati. Zoper podjetje Nomad, d.o.o., je bila izdana prekrškovna odločba zaradi kršitve določb zakona o varstvu potrošnikov in zakona o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami, vendar ta še ni pravnomočna. Podjetju Terra line, d.o.o., pa je bila leta 2019 izdana odločba o prekršku zaradi uporabe zavajajoče poslovne prakse pri navajanju cene izdelka in izrečena globa v višini 3 tisoč evrov za pravno osebo in 300 evrov za odgovorno osebo pravne osebe," je pojasnila Andreja Žakelj s tržnega inšpektorata. "V zadnjih dveh letih smo pri podjetjih Terra line, d.o.o., Vitalius, d.o.o., in Nomad, d.o.o., opravili nadzor nad izvajanjem dejavnosti in nad skladnostjo prehranskih dopolnil, pri čemer je bilo zaradi ugotovljenih neskladnosti izrečenih več ukrepov. Sum storitve kaznivega dejanja goljufije zoper podjetji Nomad, d.o.o., in Vitalius, d.o.o., je bil naznanjen Vrhovnemu državnemu tožilstvu Republike Slovenije. O stanju njihovega postopka za zdaj še nimamo informacij," je opisala še zdravstvena inšpektorica Andreja Mojškrc.
To je nekaj, kar bi lahko zavedene potrošnike in njihove svojce vsaj deloma potolažilo. Prav zato so se sami tako množično obračali na omenjena inšpektorata, nekateri tudi na tožilstvo. Vendar, kot kaže, zadoščenja tukaj ne bodo dobili. "V zvezi z vašim novinarskim vprašanjem vam sporočam, da smo pri tukajšnjem tožilstvu v zvezi z zadevo, po kateri poizvedujete, prejeli ovadbo fizične osebe in ovadbo Zdravstvenega inšpektorata RS zoper dve pravni osebi zaradi kaznivih dejanj goljufije," so nam pojasnili na mariborskem državnem tožilstvu. Prijavo so odstopili v preveritev na policijo.
Mariborski policisti so oktobra lani predkazenski postopek zaključili, ugotovitve pa so poslali na tožilstvo, so nam redkobesedno povedali na policiji. "Policisti so nam po zaključku zbiranja obvestil posredovali poročilo po desetem odstavku 148. člena zakona o kazenskem postopku," pojasnjujejo na tožilstvu, kar pomeni, da so policisti na podlagi zbranih obvestil ugotovili, da ni podlage za kazensko ovadbo. Končne odločitve o zadevi pristojni tožilec sicer še ni dal, so dodali. To pomeni, da tožilec lahko zadevo zavrže ali pa vendarle z njo nadaljuje.
Medtem telefoni omenjenih podjetij še vedno zvonijo v prazno. Edino, na kar razjarjeni potrošniki naletijo, je posnetek, da podjetje (pri čemer niti ne veš, katerega od omenjenih si poklical) "daje zdravje na prvo mesto", zato v teh časih ne poslujejo ne preko brezstičnega telefona ali brezstične elektronske pošte, temveč le preko stične navadne pošte?! Slednjo pa, če je le najmanjša napaka v zapisu naslova, vrnejo pošiljatelju.