Do začetka poletja bodo na gozdnem pobočju pod celjskim Starim gradom uredili mrežo tematskih pešpoti, ki se bodo navezovale na Pelikanovo pot in bodo vključevale poučne tematske točke. Povezale bodo prostor pod grajskim gričem, ohranjale prvinskost naravnega okolja in omogočale varen dostop do nove plezalne stene. Na Mestni občini Celje so se pri izvedbi projekta povezali s Celjskim mladinskim centrom, ki bo v sodelovanju s Planinskim društvom Celje - Matica uredil plezalno steno pod gradom tako, da bo varna za vse, ki so navdušeni nad plezanjem.
Trase ob podpori stroke
Trase novih, okoli 850 metrov dolgih tematskih pešpoti so določili s pomočjo gozdarjev, geologov in članov plezalnega društva. Ob poteh bodo lesene klopi in informacijske table, na katerih bodo med drugim opisani geološki pojavi. Med sprehodom bodo obiskovalci izvedeli marsikaj zanimivega o balvanih, velikih kamninskih gmotah, ki jih je prinesel ledenik v ledeni dobi, o drevesih, gradu, mestu in o znamenitem fotografskem mojstru Josipu Pelikanu, po katerem se imenuje Pelikanova pot. Pod strmo skalno steno, kjer je delno zravnano območje, posuto z materialom ruševin gradu, so pred nekaj dnevi postavili pokrito leseno klop, na katero so prvi obiskovalci navdušeni. Ko bo tam še podest, bo nastal prostor za počitek in druženje, ob njem pa bo predstavitvena točka grajskega plezališča.
Nove poti bodo sestavljali trije med sabo povezani odseki. Peščena sprehajalna pot po južnem grajskem jarku do razgledišča bo dolga 190 metrov in široka nekaj več kot meter in pol. Začela se bo na zahodnem delu predgradja in se zaključila ob izteku jarka na razgledni točki. Težja planinska pot ob plezališču oziroma grajski steni bo za polovico ožja, sedem metrov daljša in speljana čez strmo pobočje. Navezala se bo na novo, 465 metrov dolgo pot, ki bo urejena po jugozahodnem pobočju in bo označena kot lahka planinska pot. Izgradnja poti pod plezališči grajske vedute bo stala okoli 50.000 evrov, financirana bo iz občinskega proračuna.
Obnavljajo dotrajano naravno plezalno steno pod Starim gradom
Plezaj kot grof
Celjski mladinski center je lani skupaj s Planinskim društvom Celje – Matica uspešno kandidiral na razpisu programa Evropske solidarnostne enote s projektom Plezaj kot grof. Cilj projekta je obnova dotrajane naravne plezalne stene pod Starim gradom. Sofinancira ga Evropska solidarnostna enota, katere vlogo nacionalne agencije izvaja Zavod Movit oziroma Zavod za razvoj mobilnosti mladih. Projekt Plezaj kot grof je po besedah direktorice Celjskega mladinskega centra Sonje Majcen nastal kot pobuda mladih plezalcev, ki so v lokalnem okolju zaznali problematiko dotrajane plezalne stene pod celjskim gradom. "Začetek sega v lanski december, projekt bo trajal do konca letošnjega novembra. Ključni cilj je ureditev naravne plezalne stene pod celjskim gradom, da bo varna in primerna za uporabo. Projekt predvideva še nekatere podporne aktivnosti, kot je bila delavnica plezanja, izvedena konec marca v Plezalnem centru Celje s 30 udeleženci, pa še izdelava informacijske brošure o varni uporabi plezalne stene in slavnostna otvoritev plezalne stene. Celjski mladinski center in Planinsko društvo Celje – Matica želita mladim in drugim v lokalni skupnosti dodatno približati plezanje kot šport in obliko aktivnega preživljanja prostega časa," pravi Sonja Majcen. In nadaljuje: "V drugi polovici februarja smo projektni partnerji že pričeli urejati plezalno steno. Doslej smo uredili del stene in je del očistili, prav tako okolico. Dela še potekajo. Projektni partnerji predvidevamo, da se bodo zaključila poleti, ko bomo pripravili otvoritev plezalne stene in izdali informativno brošuro o njeni varni uporabi." Ne nazadnje želijo skupaj s Planinskim društvom Celje – Matica, ki združuje ljubitelje športnega plezanja iz okolice Celja, v Celju pa tudi upravljajo Plezalni center Celje, obogatiti lokalno skupnost z dodatno možnostjo športne aktivnosti na prostem.