To je zgodovinski dan za Celje in za nas, je ob odprtju prvih dveh od skupno šestih novih blokov, ki so zrasli na severnem delu Celja, dejal Primož Brvar, direktor celjske družbe Nepremičnine, ki upravlja javna neprofitna stanovanja v Celju. Ta se v knežjem mestu, ki se sicer ponaša z okoli 2 tisoč neprofitnimi stanovanji, niso gradila že dobrih 20 let. Temu primerno dolg je seznam prosilcev za stanovanja; na zadnji razpis, ki se je zaključil pred mesecem dni, je prispelo rekordnih 640 vlog. Alenka Pesjak z družino se je na razpis prijavila trikrat; leta 2019 so ji stanovanje dodelili, danes ga bo uradno prevzela. "To stanovanje je več kot dvakrat večje od tistega, v katerem smo kot podnajemniki živeli dosedaj. Sedaj smo praktično že trije odrasli in je bilo tam precej utesnjeno," pripoveduje. "Stanovanje je super. Všeč mi je njegova razporeditev, okolica bo lepo urejena, svetloba, veliko svetlobe je, tudi na hodnikih, prostorno, krasno je. Ni lepšega darila za božič."
Največ tri- in štiričlanskim družinam
Podobno se bo letos božično-novoletnih praznikov razveselilo še 49 posameznikov in njihovih družin, med katerimi je 14 starejših, ki so oddali vlogo za varovana stanovanja (na tem seznamu je 45 prosilcev), ter šest ljudi, ki so vidno, slušno ali gibalno ovirani. "Največ stanovanj bo predanih tri- in štiričlanskim družinam. Po takih stanovanjih vlada največje povpraševanje in jih ljudje na trgu ne dobijo. Lastnike je večkrat strah dati v najem stanovanja družinam, ker, če se te znajdejo v stiski, imajo lastniki v nadaljevanju težave. Ne glede na to so javna najemna stanovanja cenovno dostopnejša, zagotavljajo varnost najemnega razmerja, najemniki niso v strahu, da bodo morali ven, če se bo lastnik odločil stanovanje prodati," doda Brvar. Predvidoma jeseni prihodnje leto, ko bodo zaključena dela še v preostalih štirih blokih, bo ključe čisto novih stanovanj prejelo še 92 prosilcev; ti bodo izhajali že iz novega, daljšega seznama, na starem iz leta 2019 je ostalo še 380 upravičencev.
Celjski prototip gradnje
Po zaključku gradnje vseh šestih blokov, ki imajo od sredine oktobra naslov Singenska ulica (naselje so poimenovali po pobratenem nemškem mestu Singen), bo od 400 do 500 Celjanov bivalo v prostornih, svetlih prostorih, ki so Mestno občino Celje in družbo Nepremičnine Celje stali 16,8 milijona evrov. Mestna občina Celje je za komunalno ureditev zemljišča namenila 1,3 milijona evrov, pridobila je 5,8 milijona evrov evropskega financiranja, družba Nepremičnine pa je pridobila posojilo Stanovanjskega sklada RS v višini 6,8 milijona evrov in dolgoročno posojilo SID banke, ki ga bodo odplačevali 25 let, v višini 3,3 milijona evrov. "Če ne bi bilo občine, če ne bi bilo evropskih sredstev, Stanovanjskega sklada RS in SID banke, si takšnega projekta ne bi mogli privoščiti. Želim, da bo to prototip bodoče gradnje javnih najemnih stanovanj v Sloveniji, ki so nujno potrebna," je sklenil Brvar.
Glede na to, da je bila gradnja velik zalogaj za družbo Nepremičnine, ni pričakovati, da bo, čeprav so potrebe velike, v Celju kmalu zrasla podobno velika nova soseska. Direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec sicer obljublja, da so Celje in njegove stanovanjske potrebe definitivno na njihovem radarju, kot se je izrazil. "Stanovanj ni nikoli dovolj, predvsem v središčih, ki so bolj gospodarsko aktivna, bolj aktualna za bivanje, jih vedno manjka. Celje očitno je tako." Razpisi Stanovanjskega sklada RS bodo na voljo tudi v bodoče. "Odprtih je 10 milijonov evrov za javnonajemna stanovanja za občine in občinske sklade in še za nakupe; to pa mi kupujemo od zasebnih investitorjev, ki nam nepremičnine ponudijo v odkup, tako gotova stanovanja kot zemljišča. Računamo, tako se nakazuje tudi v Celju, da če bo karkoli ponujeno, bomo tudi mi kupili, ker v Celju je velika potreba po stanovanjih," pravi Remec. Stanovanjski sklad z občinami in občinskimi nepremičninskimi podjetji na širšem celjskem območju gradi oskrbovana stanovanja v Šmarju pri Jelšah. V Rogaški Slatini so zgradili stanovanja v Kostrivnici, zdaj so v načrtu še oskrbovana stanovanja na mestu nekdanje glasbene šole. Skupaj s konjiškim stanovanjskim podjetjem gradijo stanovanja v Slovenskih Konjicah in Zrečah.