Po propadlih poskusih reševanja zdaj v boj za ohranitev dvorca Jelšingrad v Šmarju pri Jelšah svetnica

Rozmari Petek Rozmari Petek
06.05.2021 06:00
Če ga ne bo kupila občina in ga s tem zaščitila, bo izginil edini in edinstveni orientalski dvorec v Sloveniji, opozarja svetnica in konservatorka ZVKDS Lucija Čakš Orač.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jelšingrad - ustvarjen za ljubezen, ki jo je pogubil čas.
Tina Murko Gajšek
V orientalskem slogu urejeni dvorec Jelšingrad je veljal za najlepšega na Štajerskem.
Tina Murko Gajšek

Zgodba reševanja dvorca Jelšingrad v Šmarju pri Jelšah ima dolgo, a neuspešno zgodovino, podobno, kot velja tudi za zemljišče okoli njega, kjer že leta samevajo luknje golf igrišča (občina, ki je lastnica le zemljišč, je igrišče neuspešno prodajala na enajstih dražbah). Pred dvema letoma se je sicer kot potencialni rešitelj dvorca pokazal trgovec Franc Jager, ki se sedaj ukvarja z gradnjami. A kot smo v Večeru poročali že lani, mu z lastniki dvorca ni uspelo najti skupnega jezika. Sam sicer o tem ni podrobneje govoril, v kraju pa so znali povedati, da naj bi določeni lastniki dvorca pričakovali občutno preveč. Dediči Georga Zečevića, ki je pred leti skupaj z Dimitrijem Djokićem kupil dvorec, so svoj 90-odstotni delež bili pripravljeni prodati za 290 tisoč evrov, dva od preostalih treh lastnikov, ki imajo skupaj 10-odstotni delež dvorca, bi svoj del prodala za 35 tisoč evrov, zadnji lastnik pa za svoj 3-odstotni delež pričakuje kar 100 tisoč evrov. Lastniki desetine so Sara Staroveški, Marjan Babič in Terezija Gobec, mama Damjana Gobca, predsednika Golf kluba Jelšingrad, s katerim je občina kot lastnica zemljišč okoli dvorca leta 2013 prekinila pogodbo, ker naj ne bi bil plačeval najemnine za zemljišča.

 

 

​Vsi bodo soodgovorni za propad

Svetnica in konservatorka na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) Lucija Čakš Orač vsega tega ne more več nemo opazovati. Na občino je zato poslala predlog, naj dvorec od tistih lastnikov, ki so postavili razumno ceno, odkupi in tako pridobi 97-odstotni lastniški delež. "Propadajoči spomenik stoji v občini Šmarje pri Jelšah, zato je njegova bodočnost izključno v naših rokah. Z gotovostjo lahko trdim, da bomo čudežnega zasebnega rešitelja čakali zaman. Nadaljnje propadanje moramo nemudoma preprečiti, saj bomo drugače, in tokrat žal prav zares, soodgovorni za izgubo edinega orientalskega dvorca v Sloveniji," poudarja svetnica. Dvorec je namreč po potresu decembra lani, ki je imel epicenter v Petrinji na Hrvaškem, v še slabšem stanju, kot je bil. Zaradi porušitve dimnikov so nastale poškodbe na strehi, medetažnih konstrukcijah, poslikanem obočnem baročnem stropu in tudi na dveh edinstvenih orientalskih stropih.

"Za ljubezen sem te ustvaril, za ljubezen te ohranjam." 
Tina Murko Gajšek

 

 

​Golf igrišče primerljivo z avstrijskimi smučišči

Čakš Oračeva je prepričana, da je pot odkupa s strani občine lahko prava zgodba o uspehu. Ne samo zaradi objekta, ki je že sam dovolj zanimiv in bi lahko deloma v njem uredili tudi hotel, temveč tudi zaradi zemljišča okoli dvorca, ki pa je že v občinski lasti. Konfiguracija terena je za ureditev golf igrišča z 18 luknjami več kot idealna, opisuje. Za lažjo predstavo je golf igrišče primerjala s smučišči: "Naš Jelšingrad je kot avstrijska smučišča; ima široka igralna polja in je klasično zasnovano, a zahtevno igrišče, ki igralcu ponuja vedno nove izzive in ima res izjemno sončno lego in razgiban teren. Ima tudi najdaljše igralno polje v Sloveniji (skoraj 600 metrov)." Svetnica je tudi našla idejo, kako najti sredstva za nakup zemljišča in tako uresničiti prvi korak k obnovi dvorca (ki se kasneje lahko tudi proda). "Na dopisni seji 4. februarja 2021 smo svetniki obravnavali točko za nakup zemljišča motokros steze v Lembergu za 350 tisoč evrov. Sredstva naj bi se zagotovila z začasno prerazporeditvijo sredstev iz druge postavke, s čimer so svetniki soglašali. Predlagam, da še na tej seji odpremo razpravo in tudi glasujemo o nakupu Jelšingrada, za katerega lahko občina zagotovi sredstva s podobno prerazporeditvijo," pravi svetnica. Kot je znano, je nakup steze za motokros sicer padel v vodo; lastnik zemljišča, na katerem je proga za motokros, je namreč sklenil dolgoročno sodelovanje s Timom Gajserjem in tako umaknil predlog prodaje. Glede na to, da tudi ta pot pomeni, da bodo progo uredili tako, da ne bo več motila krajanov, je občina sicer s takšno rešitvijo povsem zadovoljna.

Takšen je bil Jelšingrad pred drugo svetovno vojno. Takšen bi spet lahko bil. 
Domoznanski Oddelek Knjižnice Šmarje Pri Jelšah

 

 

​Rešitev lahko odobrijo svetniki

A kot je razbrati iz gradiva, pripravljenega za današnjo redno sejo, se bo pri iskanju sredstev za nakup Jelšingrada bolj zatikalo, kot se je pri Lembergu. "V proračunu za leto 2021 imamo v postavki nakupi zemljišč zagotovljena sredstva le v višini 10 tisoč evrov," je zapisano v gradivu. So pa ob tem spodbudneje dodali, da je glede na vse neuspešne poizkuse prodaje nakup dvorca najboljša rešitev, da se prepreči njegovo propadanje, saj zdajšnji lastniki niti malo niso zainteresirani za to, da bi propadanje gradu preprečili. Odločitev je na strani svetnikov in Čakš Oračeva jim polaga na srce napis, vklesan nad vhodnim portalom: "Za ljubezen sem te ustvaril, za ljubezen te ohranjam."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta