Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) je s prvim novembrom ponovno dvignila cene ogrevanja, ki jo dobavlja Komunalnemu podjetju Velenje. A še v začetku decembra je direktor Komunalnega podjetja Gašper Škarja zatrjeval, da o kakšnih novih dvigih ogrevanja, o katerih se je že v dolini veliko govorilo, ne ve nič.
"Do sedaj uradno s strani TEŠ ali Agencije za energijo nismo bili obveščeni o spremembi cene. Ostajamo pri teh," je četrtega decembra dejal Škarja. "Kaj pa neuradno?" smo vztrajali. "Dokler ne dobimo odločbe Agencije ... Mi nismo stranka v postopku, niti nimamo vpliva na to. Tudi lokalne skupnosti niso vključene v oblikovanju cene," je odgovoril, mi pa smo še vrtali. "V javnosti so se pojavila bolj ugibanja, trenutno ne razpolagamo niti s podatkom o ceni niti o kakem dvigu," je bil odgovor.
V tem tednu pa so poslali sporočilo, v katerem je zapisano, da jih je o novembrskem dvigu TEŠ uradno obvestil 12. decembra. Nova nakupna cena toplotne energije je 20,3 evra za megavatno uro oziroma dobre tri evre več, kot je Komunalno podjetje plačevalo od maja 2017. V primerjavi z leti pred prvo podražitvijo, torej pred letom 2017, gre za skoraj 85-odstotno podražitev; poprej je cena ogrevanja znašala le 11 evrov.
Za preventivno vzdrževanje
Ravno danes se bodo na to temo sestale tri občine ustanoviteljice komunalnega podjetja in odločile, kako naprej. Po zadnjem dvigu leta 2017 so se namreč odločile, da bosta občini Velenje in Šoštanj subvencionirali višjo vhodno ceno nakupa toplotne energije pri dobavitelju in tako omilili dvig cene za okoli 600 gospodinjskih odjemalcev. Bosta mar sedaj odločili enako?
Maja 2017 je cena z 11 evrov za megavatno uro toplotne energije poskočila na 17,25 evra.
Novembra 2018 se je podražila na 20,3 evra.
600 gospodinjskih odjemalcev dviga doslej ni v polni meri občutilo, ker je razliko krilo Komunalno podjetje, "zasluge" pa sta si pripeli občini.
Komunalno podjetje je zaradi subvencioniranja cene gospodinjskim odjemalcem zmanjševalo zaposlene in opravljalo le najnujnejše obnove, ne pa tudi preventivnih.
- Ker ni dovolj kadra, Komunalno podjetje ne more bedeti nad deli, ki se opravljajo na terenu in poškodujejo njihove vode.
Kot zanka okoli vratu
Pod črto so si torej občine mir v Šaleški dolini kupovale z nepopolno informacijo, kdo jim subvencionira ceno toplotnega ogrevanja, hkrati pa so s tem že precej v kot stisnili Komunalno podjetje Velenje, ki zato opravlja le najnujnejša vzdrževalna dela. Napak na sistemu pa je, vsaj v iztekajočem se letu, bilo veliko, je povedal vodja poslovne enote Energetika Ervin Miklavžina. Kot je dodal, pripravljajo analizo napak; zaključena naj bi bila prve dni januarja: "V zadnjih treh letih smo imeli več težav pri dobavi toplotne energije zaradi izpada virov. Tudi do 19 jih je bilo," je opisal Miklavžina in poudaril, da od takrat, ko se vsi držijo nove pogodbe, teh težav skorajda ni več. A izpadi iz prejšnjih let so vplivali na delovanje sistema.
"Temperaturni šoki, raztezki in drugo so lahko eden izmed razlogov letošnjega porasta napak v jesenskem času. Poskušali bomo s posebno matriko oceniti, koliko bi izpadi lahko vplivali na okvare. Nekaj okvar seveda pade na čisto drug segment, torej na druga gradbena dela v preteklosti v mestu. Nekvalitetno opravljena dela tistih, ki posegajo v prostor, predvsem v okolici cest, vplivajo na sistem. Opažamo, da so v času izgradnje komunikacijskih omrežij izvajalci zelo nevestno prečkali vse in nespoštovali izdana soglasja. Ampak ne moreš biti takoj za njimi in gledati, kaj odkopljejo, kaj zakrijejo. Je premalo kadra, da bi sledili vsem, kar se izvaja."
Mar si lahko potem obetajo odškodnine iz tega naslova? "Ne. Samo stalni nadzor pri izvedbi, kjer imaš možnost opozarjati na napake, velja. Ničesar ne moreš terjati nazaj." Kaj pa pri TEŠ? "Ne, ker je s pogodbo drugače odločeno," je pojasnil Miklavžina. "Bistveno je, da so se prekinitve umirile (zadnja, tretja v tem letu, je bila to nedeljo). Verjamemo, da bo dobava zanesljiva in da ne bo težav," je dodal direktor Škarja.