Občanom Zgornje Savinjske doline, skupaj na tem območju v sedmih občinah živi okoli 16.000 prebivalcev, je prekipelo zaradi stanja v Zdravstvenem domu (ZD) Nazarje in odpovedi treh družinskih zdravnikov. Njihovi odhodi so bili uradno posledica preobremenjenosti, neuradno pa tudi slabih odnosov v ZD. Po informacijah, ki jih je pridobila tudi Civilna iniciativa (CI) za ohranitev zdravja Zgornjesavinjčanov, so bili predvsem posledica nemogočih razmer nesposobnega vodstva ZD, izjemno slabo odnosih med zaposlenimi in vodstvom, tudi dejstva, da zdravstveni zavod nima strokovnega vodje. Kakšno je njihovo mnenje in ogorčenje, da so po 1. maju ostali brez svojih zdravnikov, ob tem pa tudi brez 24-dežurne službe, dokazuje tudi množičen prihod na današnji protestni shod pred ZD.
Podpora z aplavzom
Kar nekaj govorcev se je znašlo na protestnem shodu CI, ki je nastala pred dnevi na pobudo tamkajšnjih upokojenskih društev: Darja Dobovičnik, predsednica Zveze društev upokojencev Zgornje Savinjske doline, Viktor Mikek, predstavnik CI, Janko Žuntar, predsednik Gasilske zveze Zgornje Savinjske doline ... Vsi so predstavili svoje zahteve za takojšno ureditev zdravstvene oskrbe za tamkajšnje prebivalce, ob tem pa opozorili, da s protestom ne želijo izsiljevati, ampak pristojne le opozoriti na nedopustne stanje zdravstva na tem območju.
Ureditev dežurne službe predstavlja unikum v našem zdravstvu
Zahtevajo revizijo
CI ob tem zahteva še takojšnjo revizijo poslovanja zavoda za zadnja štiri leta, da se zaradi iztrošene infrastrukture in voznega parka skupaj z zavodom pripravi petletni načrt vlaganja v ZD in vozila ter končno izpolnijo že desetletja stare obljube o novem ZD.
Na sedaj organizirano zdravstveno dežurno službo, ki verjetno predstavlja slovenski unikum, pa je pristojne opozoril prvi zgornjesavinjski prostovoljni gasilec Žuntar: "Gasilci občanov nikoli nismo pustili na cedilu in jih tudi sedaj ne bomo. Je pa sedaj dežurna zdravstvena služba organizirana tako, da naj bi med 14. in 6. uro poleg medicinskih tehnikov in nujnega medicinskega osebja to storitev izvajali prostovoljni gasilci širom regije. Sam kot pred predsednik teh gasilcev ne pristajam na takšen kompromis, saj nimamo dovolj usposobljenega kadra. Ne moremo prevzeti dela zdravnikov, ki si potrebno znanje pridobivajo v desetih letih, mi pa imeli le 80-urni zdravstveni tečaj."
Po koncu shoda je vodstvo CI zbranim obljubilo, da bodo vztrajali do izpolnitve zahtev. Te so že predstavili na sestanku tako vodstvu ZD kot županom zgornjesavinjskih občin.
Rešitev - do jeseni?
Ob shodu se je oglasila tudi direktorica ZD Darja Es. V sporočilu za javnost je zapisala, da zagotavlja, da so vsa prizadevanja ZD usmerjena v to, da zagotovijo ustrezno zdravstveno varstvo za občane in normalne pogoje dela za zaposlene. "Naša regija ne dobi dovolj sredstev za plačilo zdravnikov, zato je teh premalo, so preobremenjeni, utrujeni," je zapisala. Ob tem je obljubila, da bo kot direktorica storila vse, da bo do jeseni ekipa zdravnikov takšna, da bodo spet lahko izvajali redno delo in tudi nujno medicinsko pomoč. V vmesnem času pa bodo po dogovoru z ministrstvom za zdravje in ZZZS nujno medicinsko pomoč izvajali zdravstveni domovi sosednjih občin.