Danes so v Šoštanju izpeljali občinsko sejo z eno samo vsebino – poslušali so argumente za sosežig in proti sosežigu predelanih odpadkov ali SRF goriva v termoelektrarniškem bloku 6. Sprva je bilo videti, da je občina občutno prednost dala pobudnikom sosežiga; na seji, na katero ni mogel priti niti en predstavnik civilne inciative ali Šaleškega eko gibanja, je sedelo sedem pripravljavcev Poročila o vplivih na okolje (PVO), vsaj trije predstavniki Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) in vsaj štirje iz Holdinga slovenske elektrarne (HSE). Tudi uvodna beseda je bila dana njim. A argumentov, ki jih je v naročeni reviziji nanizala dr. Cvetka Ribarič Lasnik, vendarle niso mogli postaviti na laž, zato so svetniki kot tudi župan Darko Menih soglasno zavrnili možnost sosežiga.
Zastrupljanje s količinami, ki so pod mejnimi?
"Danes se bo videlo, kdo ima rad otroke. Ne odločamo toliko o naši usodi kot o usodi naših potomcev," je v razpravi poudarila svetnica Bojana Žnidar. "Vi nam poskušate dopovedati, da nas boste zastrupili s količinami, ki so v mejnih vrednosti," je bil neposreden Marko Brvar. Pripravljavci PVO so namreč razlagali, da se sicer vrednosti težkih kovin pri sosežigu res nekoliko povečajo, vendar so vse predemenzionirane in mnogo pod mejnimi vrednostmi. "V Šoštanju je energetika doma že od nekdaj. Že veliko je bilo kriznih časov. Kot denimo takrat, ko so se spomnili, da bi kurili gudron. Tudi v tem primeru so mejne vrednosti bile določene, prepričevali so nas, da so pod mejnimi vrednostmi. K sreči so se CI in občani v širšem krogu uprli," je na vedno nove ideje iskanja zaslužkov TEŠ opomnil Peter Radoja. "Mejne vrednosti so res višje. Pa vendar gre za težke kovine, za rakotvorne kovine. Če te niso tako nevarne, potem pa dvignimo vse to do zgornje meje," je ironično dodal svetnik Boris Goličnik, ki je celo sam zaposlen v TEŠ, in nato napovedal, da bo kljub temu, tudi zavoljo svojih otrok, glasoval proti sosežigu. "Vemo, da so finance v igri, a to ni problem lokalne skupnosti. Če ste v preteklosti pripeljali TEŠ do tega, da deluje v minusu, to ni naš problem. Lokalna skupnost je povedala svoje. Imamo dovolj argumentov," je pribil Žan Delopst.
18 svetnikov je izrazilo nasprotovanje načrtovanemu sosežigu
Prvi cilj je bil zmanjšanje stroškov emisijskih kuponov
Prvi mož HSE dr. Viktor Vračar je namreč razkril, da so projekt pripravili tudi zato, da bi si s tem zmanjšali ceno emisijskih kuponov za ogljikov dioksid. Cena kuponov namreč drastično narašča, blok 6 pa, odkar obratuje, še ni posloval pozitivno. Opomnil je, koliko HSE zato, da TEŠ in Premogovnik Velenje še živita in dajeta delo 2543 zaposlenim, vlaga v to dolino. Ob tem, da tudi šoštanjska občina s tem ni na slabšem. V zadnjih štirih letih je preko nadomestil za uporabo stavbnih zemljišč in donacij klubom prejela preko 18 milijonov evrov. V primeru sosežiga bi si znižali ceno emisijskih kuponov za 3 milijone evrov; posledično bi cena daljinskega ogrevanja prišla nazaj na raven, kot je bila pred prvim povišanjem leta 2017, je izpostavil Vračar. "Pomenilo bi še vsaj 5 do 7 milijonov evrov dodatnih prispevkov lokalnim skupnostim," je dodal in na koncu zatrdil, da projekta nikakor ne bodo nadaljevali, če bo lokalna skupnost proti. "Trdim, da če sprejmete sklep, da ste proti, bomo sosežig prenehali," je podkrepil še novi član HSE-jevega poslovodstva Marko Štrigl.
Ne želijo si pripenjati medalje
Prav to se je na koncu zgodilo. "Tako, kot je pokazala recenzija, tako se bo občina tudi odločila, vi pa odločajte po svoji vesti," je tik pred koncem dejal podžupan Viki Drev. Enako je dejal tudi župan. Svetniki so bili enotni. Vseh 18 prisotnih je namreč sprejelo sklep, da nameravanemu sosežigu nasprotujejo. "Spoštujemo njihovo odločitev. Tudi nesprejetje projekta ima poleg nekaj pozitivnih stvari nekaj negativnih, ki tokrat ne bodo uresničene. Mi smo kot odgovorno poslovodstvo prepoznali ta projekt kot smiseln, tudi večina analiz je pokazala, da bi se to na okoljsko vzdržen način dalo delati. Korektno je, da počakamo na odločitev tudi drugih lokalnih skupnosti, Velenja in Šmartnega ob Paki. V vsakem primeru pa stojimo za dano besedo, da bomo vse, česar se bomo lotili, delali transparentno in v sožitju s skupnostmi, ne glede na to, ali ima ekonomika neke odločitve tudi neracionalne posledice," je odločitev komentiral Vračar. "Ne želimo si pripenjati medalje za današnji rezultat glasovanja na občinski seji, vendar moramo poudariti, da bi brez celoletnih naporov Šaleškega eko gibanja, ozaveščanja glede trajnih škodljivih posledic na zdravje prebivalcev in okolje ter opozarjanja na netransparentnost in pomanjkljivosti v upravnih postopkih tako TEŠ kot Občine Šoštanj izjemno škodljiv projekt za dolino težko preprečili. Naš trud je poplačan. Tega smo veseli, saj zavrnitev sosežiga odpadkov prinaša možnost za razmislek o razvojnih možnostih občine Šoštanj in Šaleške doline, ki bodo umeščene v zdravo in spodbudno naravnano okolje," pa so dodali v Šaleškem eko gibanju.