V Komunalnem podjetju Velenje (KPV), ki je lani zabeležilo rekordno, skoraj 386 tisoč evrov visoko izgubo, napovedujejo, da je letos ne bo. Leto naj bi zaključili z ničlo v tekočem poslovanju, se jim bo pa izguba prejšnjega leta vlekla še v naslednje leto.
"Razlogi za izgubo so znani, povišanje cene na pragu Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) za nakup toplotne energije, ki pa je nismo prevalili na naše uporabnike. Ta primanjkljaj in odločitev lastnikov, da izgubo pustimo nepokrito, sta pomenila nekaj likvidnostnih težav v začetku leta in pa seveda tudi zdaj, ko se je večina investicij končala, ko so situacije zaračunane," je pojasnil direktor Gašper Škarja. Ceno ogrevanja so občanom treh občin ustanoviteljic subvencionirali tudi letos, a kljub vsemu naj bi leto zaključili dostojno, saj bodo sedaj razliko plačevali iz prejetih najemnin za komunalno infrastrukturo, ki so bile poprej namenjene za vzdrževanje in nove naložbe. Ob tem so poiskali vse možne notranje rezerve, ki pomenijo znižanje stroškov. Do kam takšna racionalizacija še lahko gre? "Na kadrovskem področju prihranki niso več možni, smo na minimumu (trenutno nas je 176, pet let nazaj nas je bilo 210), so pa še možni prihranki s stalnim monitoringom na vseh sistemih, kar ves čas izvajamo, da zmanjšujemo izgube, tako vodne kot toplotne. In da racionaliziramo distribucijski sistem, da torej sami porabimo manj energije za prenos toplote ali vode. To pa so ukrepi, ki nas še čakajo in od katerih si obetamo pozitivne rezultate."
Odločili eni, plačajo drugi
Odločitev, da se cena toplotne energije od leta 2017, ko je TEŠ prvič občutno povišal ceno ogrevanja, subvencionira, so podale občine ustanoviteljice, dejansko pa to razliko plačuje samo komunalno podjetje. "Nam sicer občine prepustijo vso najemnino za komunalno infrastrukturo, ki bi sicer pripadala njim. Povsod ni tako," je Škarja nekoliko upravičil dejanja občin.
Ni upanja na pocenitev
Ker podjetje notranjih rezerv nima več veliko, predvsem pa do njih ne morejo priti, če poprej v zmanjšanje izgub ne investirajo, znesek za investicije pa se ravno zaradi subvencij znižuje, je vprašanje, do kdaj bo podjetje ob takšnih finančnih obremenitvah še lahko poslovalo. Bo ere subvencioniranja ogrevanja kmalu konec?
21
evrov plačujejo Velenjčani za megavatno uro ogrevanja, še predlani so pol manj