Letos je na celjskem filmskem festivalu mladih ustvarjalcev prvič sodelovala tričlanska strokovna žirija, ki je med prijavljenimi 38. filmi izbrala dvanajst takšnih, ki so se uvrstili v tekmovalni program. Žirijo so sestavljali scenarist in filmski režiser Dejan Babošek, producent za filmsko dejavnost pri JSKD in diplomirani režiser Matjaž Šmalc ter študentka filmske in televizijske režije na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) Malvina Đermanovič. Člani žirije so pregledali štiri ure filmskega materiala in v vsaki kategoriji izbrali zmagovalni film, ki jih je najbolj prepričal.
Zmagali so …
V kategoriji osnovnošolske produkcije je zmagal film z naslovom Visoška kronika v režiji Neže Poje iz Osnovne šole Franja Malgaja Šentjur. Žirijo je prepričala z domiselnim pristopom k interpretaciji knjižne predloge. Dogajanje so postavili v sodoben čas, zgodba pa je bila prepričljiva in je gledalca spodbudi k razmisleku.
Vsebinsko raznoliko
Mladi filmarji so se lotili različnih tematik, od sodobne tehnologije do medosebnih odnosov, priredili so literarna dela, se spustili v fantazijski svet ali se poslužili komedije. Spet drugi so s kamero ujeli resničnega človeka in njegovo življenje.
V kategoriji srednješolske produkcije je zmagal film Utihni režiserja Marka Pihlarja iz Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje. Film se ukvarja s tematiko odtujenosti v družinskih odnosov. Žirija je film opisala kot najbolj dovršeno filmsko delo v tej kategoriji. Dodali so, da se režiser zaveda, da je treba vse avdiovizualne elemente filma podrediti zgodbi. To se je v filmu kazalo z emocionalno izdelano glasbo, zvokom in igro.
V kategoriji splošne produkcije je zmagal dokumentarni film z naslovom Trezi. Režiserka Sara Polanc iz AGRFT Ljubljana je omogočila vpogled v življenje 70-letne Trezi in njenega vsakdanjika. Režiserka po besedah žirije zgodbo pripoveduje enostavno, skozi prizore, ki si sledijo skoraj naključno, so pa vseeno rezultat premišljanje dramaturgije. Gledalec postane obiskovalec, glavna junakinja ga sprejme v svoj svet in ga s svojo iskrenostjo potegne v dogajanje, kar so člani žirije prepoznali kot odliko filma.
Občinstvo, ki je festival in predvajanje tekmovalnih filmov zaradi trenutnih razmer spremljalo preko spleta in tako tudi glasovalo, je zmago podelilo filmu Love app v režiji Gašperja Škorje iz Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Celje. Glasovalo je 278 gledalcev.
Izobraževanje in spodbuda
Ta film je delno nastal tudi na delavnici, ki je potekala v letu 2019 kot spremljevalni del festivala z izkušenimi mentorji. Festival organizirajo Zveza kulturnih društev (ZKD) Celje s Srednjo šolo za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje in ob sodelovanju z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti.
"Snovalci festivala želimo z njim vzpodbuditi mlade ustvarjalce k umetniškemu izražanju v sedmi umetnosti, dati možnost javne predstavitve, možnosti srečanja in primerjave," je povedal predsednik ZKD Celje Živko Beškovnik in še dodal, da so organizatorji veseli velikega števila prijavljenih - kljub trenutnemu neugodnemu času. Takšen odziv jim predstavlja tudi dobro popotnico za naprej.
Prijave za naslednji festival že zbirajo in upajo, da ne bo dostopen zgolj virtualno
Festival si bo v ponovitvi mogoče ogledati še v petek, 29. januarja, na TV Celje in pa še mesec dni na spletu. Na zahtevo si lahko do 28. februarja ogledate tudi vso ostalo produkcijo prijavljenih filmov. Soustanovitelj in koordinator festivala Alen Pavšar je vse nadobudne ustvarjalce povabil na naslednji festival: "Nove filmske stvaritve lahko prijavite že sedaj. Na spletni strani bo že danes odprta nova prijavnica za 8. festival." Tudi letos se bodo znanja željni ustvarjalci ob festivalu lahko prijavili tudi na intenzivno delavnico, ki bo predvidoma v spomladanskem času, datum pa bo objavljen v skladu s trenutno situacijo.