Razblinjen mit o Barbari Celjski kot brezbožni razvratnici

Rozmari Petek Rozmari Petek
03.01.2020 16:01

Daniela Dvořakova, slovaška zgodovinarka, na podlagi dokazov briše črn madež s trikratne kraljice in opiše izum rumenega tiska

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rolanda Fugger Germadnik, Daniela Dvořakova in Andrej Rozman
Rozmari Petek

Radoživka, razvratnica, prešuštnica, izprijenka, brezbožnica, nemška mesalina, ki je odslužene ljubimce metala čez obzidje ... Vse to je zgodovina pripisala ogrski, rimsko-nemški in češki kraljici, ženi kralja in cesarja Sigismunda Luksemburškega, Celjanki Barbari Celjski. A kot v svoji knjigi, temelječi na izvirnih dokumentih, opisuje zgodovinarka Daniela Dvořakova, je slab sloves Barbare Celjske zgolj plod že srednjeveškega rumenega tiska.

Naslovnica nove knjige o Barbari Celjski
Neznan

Kraljica najslabšega slovesa

Dvořakova je veliko let raziskovala življenje Sigismunda in ob tem ugotovila, da se je v njegovi senci skorajda povsem izgubila njegova druga žena Barbara, ki je z njim preživela več kot 30 let. Ko je pisala o Sigismundu, je Barbari posvetila le eno poglavje, v katerem je Barbaro naslovila kot kraljico slabega slovesa.

Celjska Mohorjeva družba je predstavitev knjige pripravila v dvorani Barbare Celjske.
Rozmari Petek

"Križarski pohod"

​Temu pritrjuje tudi Rolanda Fugger Germadnik, ki je skupaj s Pokrajinskim muzejem Celje že pred leti začela "križarski pohod" za vrnitev prave podobe grofom Celjskim in Barbari.

​Zet se je zbal tašče

A kje je razlog za tako groteskne interpretacije Barbare? "Ni skrivnost, da je bil glavni ustvarjalec negativne Barbarine podobe njen sodobnik Enej Silvij Piccolomini, poznejši papež Pij II.," pravi avtorica. Vendar pa pri tem ni bil sam, temveč pod vtisi prijatelja Gašperja Šlika, Sigismundovega kanclerja. Ta je dejansko širil klevete o Barbari in - sodeč po zbranih dokazih - najverjetneje stal za zadnjimi odločitvami že težko bolnega Sigismunda.

Rolanda Fugger Germadnik in Daniela Dvořakova
Rozmari Petek

Navdih za vampirko

Avtorica v knjigi, ki jo tudi sama primerja s kriminalko, sistemsko odstranjuje tančice, ki več kot pol tisočletja pačijo podobo kraljice Barbare. Od tega, da dejansko ni mogla biti krivoverka, saj je, tako kot grofje Celjski, izdatno podpirala samostane. Do tega, da Piccolominijevo obrekljivo pisanje o kraljici niti ni bilo izvirno, temveč je uporabil besede in odlomke iz antičnega dela Gaja Salustija Katilinova zarota.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta