Na najvišji stopnji se je pomerilo pet najboljših slovenskih pihalnih orkestrov. Vsak je moral odigrati obvezni skladbi in skladbo po izbiri. Šoštanjčani so ob tem prejeli tudi priznanje za najboljšo izvedbo obvezne slovenske skladbe. "Postali smo absolutni zmagovalci in prejemniki posebne nagrade za najbolje izvedeno obvezno skladbo slovenskega avtorja. Za dirigenta Mirana Šumečnika, vodstvo orkestra, sodelujoče člane in članice in podpornike je to prav gotovo največji uspeh orkestra v skoraj 100-letni zgodovini," poudarjajo. Uspeh je toliko večji, saj so s 84-člansko zasedbo orkestra na tekmovanju sestavljali pretežno amaterji z nižjo glasbeno izobrazbo.
Nadvse zadovoljni z rezultatom so tudi premogovniški pihalci. "Rezultat je dokaz našega trdega dela, predanosti in ljubezni do glasbe," so sporočili. "Člani orkestra smo ponovno dokazali, da se lahko kosamo z najboljšimi orkestri na tekmovanjih tako na domačih tleh kot tudi v tujini. Naša vztrajnost in ljubezen do godbeništva sta pripomogli, da žanjemo uspehe, kot je ta," je dodal predsednik premogovniškega orkestra Gregor Jeromel.
Orkestra imata dolgo tradicijo. V Šoštanju je bila godba ustanovljena na pobudo delavcev in takratnih lastnikov Tovarne usnja Šoštanj leta 1925. Vse do leta 1991 je delovala pod imenom Delavska godba Tovarne usnja Zarja Šoštanj. Zaradi stečaja tovarne se je spremenilo ime orkestra v Pihalni orkester Zarja Šoštanj. Orkester je nepogrešljiv na prireditvah v domačem okolju, vse več pa tudi gostuje po Sloveniji, Hrvaški, Avstriji in drugod. Pihalni orkester Premogovnika Velenje je še starejši, šteje več kot 100 let, odigrajo tudi do 200 koncertov. Orkestra sta pred leti posnela tudi zgoščenke.