Šele odprti skakalnici na Šmartinskem jezeru že zaprti

Rozmari Petek Rozmari Petek
28.08.2019 23:08

Ob otvoritvi niso poudarili, da kar nekaj stvari še ni dokončanih in da bo varno skakanje omogočeno šele prihodnje leto. To pomeni, če bo denar.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Novi skakalnici, ki naj bi bili pomembna pridobitev za razvoj Šmartinskega jezera, še nista varni. 
Arhiv Mo Celje

Bilo je konec junija, ko so se v Celju veselili stare nove pridobitve. "Včeraj smo na Šmartinskem jezeru odprli novi skakalnici za akrobatske skoke v vodo, ki smo ju zgradili s pomočjo nepovratnih sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Gre za odlično pridobitev, saj podobnih skakalnic v Sloveniji ni, tako smo prepričani, da jih bodo športni klubi z veseljem uporabljali za treninge in tekmovanja. Verjamemo tudi, da bodo skakalnice prispevale k večji prepoznavnosti tega območja. Akrobatski skoki v vodo so bili kot športna disciplina nekdaj v Celju na zelo visokem nivoju, zato smo veseli, da se z novima skakalnicama, 17- in 25-metrsko, vračajo v naše kraje," so takrat zapisali v sporočilu za medije. Obenem so se pohvalili, da so v sklopu projekta poleg skakalnic postavili tudi trampolin, servisni objekt in tribuno za gledalce.

Nedokončan še kup stvari, ki zagotavljajo predvsem varnost

Slednjega sicer že na otvoritvi ni bilo videti, a je večina mislila, da jih je le čas nekoliko prehitel in da bodo napovedane nadgradnje postavili v roku nekaj dni. Vendar teh še dandanes, točno dva meseca po otvoritvi, ni. Še več, tudi skakalcev ni. Skakalnici uradno namreč sploh ne obratujeta, ker imata še kup pomanjkljivosti. Kot prvo, pršilni sistem ne deluje. Najbolj drzni si skakalnico sami vlažijo z navadno cevjo. Tudi vpihovanja zraka, ki predvsem otrokom omogoča varen in lažji skok, ni. Enako velja za trampolin, ki je pravzaprav nujen za ogrevanje pred skoki. Zaletišče pri malih skakalnicah je za okoli tri metre prekratko.
Posledično tudi športnih klubov, ki bi želeli trenirati na skakalnicah, ni. Avstrijska reprezentanca je ravno zaradi številnih pomanjkljivosti skakalnice, ki lahko ogrozijo varnost, odpovedala svoj prihod. Je pa, je še mimogrede slišati, tudi režim uporabe neživljenjski, saj je treba pogodbo o uporabi skakalnice podpisati tri dni pred dejansko uporabo, ko sploh še ne veš, kakšno bo takrat vreme. Tudi cene so za posamezne skakalce vse prej kot ugodne, dodaja naš vir. Za uro skakanja naj bi odšteli 20 evrov. ZPO, ki upravlja skakalnice, na svojih spletnih straneh cenika sicer še ni javno objavil.

Rozmari Petek

Tudi wake žičnica v obratovanje šele prihodnje leto

Kot smo že poročali, želi občina v bližini skakalnic postaviti tudi wake žičnico. Pravzaprav so sredi tega meseca sporočili, da je že postavljena in da bo predvidoma v mesecu dni začela obratovati. A prvi testi kažejo, da je treba tudi pri njej odpraviti še kar nekaj hib. Treba je določiti obračališča, da ne bo trčenj v steber žičnice, določiti hitrost, postaviti poligon ...
Bo sploh lahko začela obratovati septembra? "Wake žičnica na Šmartinskem jezeru bo začela poskusno obratovati predvidoma jeseni, medtem ko bo splošni uporabi namenjena naslednje leto," na to vprašanje odgovarjajo na mestni občini. "Kupiti še moramo spremljajočo tehnično opremo: smuči, reševalne jopiče, plavajoči ponton z rampo in čoln za intervencije na vodi, ki bo na električni pogon. Pred pričetkom poskusnega obratovanja moramo stezo opremiti s signalizacijo in bojami," dodajajo.
Letošnja sezona je tako več ali manj izgubljena. Da bi predvsem skakalnice dodobra izkoristili, pa bi bilo treba po mnenju uporabnikov dodati še nekaj prilagoditev, kot je denimo skate rampa. Obenem bi lahko z manjšimi posodobitvami omogočili, da bi poleg smučarjev in bordarjev skakalnice lahko uporabljali tudi kolesarji, skaterji, rolarji. Potem bo Šmartinsko jezero ponovno postalo priljubljena športno-turistična adrenalinska točka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta