Šentjur: Boljši pogoji za bivanje vse več ljudi

Asja Lednik
06.08.2019 16:00

Število prebivalcev v občini raste, kar povezujejo tudi z višjo kakovostjo življenja kot posledico več pridobitev, ki iz leta v leto omogočajo boljši razvoj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Šentjur, ob igralih pri vrtcu - del infrastrukture v občini  
Tina Murko Gajšek

V občini Šentjur zaznavajo rast števila prebivalcev, kar v občinskem vodstvu pripisujejo tudi ugodnim bivanjskim pogojem in vse boljši kakovosti življenja, ki jo skušajo ponuditi občanom. Število prebivalcev je po zadnjih podatkih Statističnega urada RS preseglo 19.500; za primerjavo: pred desetletjem jih je v tej občini živelo okoli 18.700. Kraj je za bivanje zanimiv tudi zato, ker je v neposredni bližini avtoceste, odpirajo se nova delovna mesta, predvsem kot posledica vzpostavitve industrijskih con, vse bolj živahno pa je tudi siceršnje dogajanje. "Kvaliteta življenja se ves čas izboljšuje. V zadnjih letih smo pristopili k več projektom, ki nakazujejo, da skrbimo za razvoj celotne občine. Tako je bila v preteklih letih obnovljena večina vrtčevskih in šolskih stavb, vključno s podružnicami, ves čas se prenavlja in izboljšuje cestna infrastruktura ter izgrajuje kanalizacijska. Zgrajena sta bila dva velika vodovoda v Loki pri Žusmu in Planini, kar dolgoročno zagotavlja boljšo vodooskrbo v celotni občini," pojasnjuje Polonca Mastnak s šentjurske občine.

Mladi z določenimi ugodnostmi

Obnovili so denimo vaška jedra v Dobrini, na Ponikvi in v Prevorju. Na mestu starega kulturnega doma so zgradili Ipavčev kulturni center Šentjur, obnovili so nekaj zunanjih športnih igrišč, gradijo kolesarske poti in pešpoti, aktualno ob Pešnici, po državnem projektu pa bodo kolesarske steze speljali do Celja in Šmarij pri Jelšah ter dalje proti zdraviliškim središčem.
V občini načrtujejo tudi gradnjo stanovanj. "Trenutno potekajo pogovori z republiškim stanovanjskim skladom o možnosti sofinanciranja ter primernih lokacijah za gradnjo neprofitnih stanovanj, ki bodo gotovo, v primeru realizacije, namenjena tudi mladim družinam. Mlade družine lahko kandidirajo na rednih občinskih razpisih za neprofitna stanovanja, pri čemer so ustrezno točkovane, prav tako imajo mladi določene ugodnosti pri izračunu komunalnega prispevka za individualne gradnje," pravi Polonca Mastnak. "Še naprej bomo sledili viziji enakomernega razvoja občine, izgradnji in prenovi osnovne komunalne infrastrukture, sledili principom trajnostnega razvoja, spodbujali medgeneracijsko sodelovanje, ponujali ustrezno podporo društvom in drugim organizacijam ter podpirali zasebne iniciative na področju širjenja turistične in druge ponudbe."

Ponikva za romarski turizem

Vse bolj zanimivi postajajo tudi turistično. Na eni strani se ponašajo z neokrnjeno naravo, po kateri vodijo številne učne in kolesarske poti. Posebej velja opozoriti na arhitekturno zapuščino šentjurskega Zgornjega trga, ki je občini prinesla članstvo v Združenju zgodovinskih mest Slovenije, v okviru katerega tržijo ponudbo. Poleg Ipavčeve hiše, doma slovitih skladateljev in zdravnikov Ipavcev, občinskega protokolarnega objekta, so nedavno zaključili prenovo vrta hiše. Ta bo namenjen porokam in protokolarnim dogodkom. Na Zgornjem trgu so tudi zanimive muzejske zbirke, v prenovljeni stavbi pa so uredili glasbeno šolo. V Šentjurju je tudi spominska soba New Swing Quarteta, v kateri je stalna razstava o delovanju te priljubljene skupine. Na železniški postaji pa je na ogled zanimiv muzej južne železnice, ki slikovito prikazuje čas nastanka železniške proge Gradec–Celje. Uredil ga je dolgoletni postajenačelnik v Šentjurju Mihael Bučar, ki je štirideset let zbiral gradivo, ki je danes razstavljeno v muzeju.

Iz leta v leto bolj prijazna občina

Za romarski turizem je zanimiva Ponikva, rojstni kraj blaženega Antona Martina Slomška, ki med drugim vsako leto gosti vseslovensko srečanje kmetov. Zanimiva točka je tudi Rifnik in tamkajšnje arheološko najdišče, na Planini pri Sevnici pa razvaline impozantnega gradu. Urejena vaška jedra se razprostirajo po vsej občini. Pohodnikom sta zanimiva Žusem in Resevna z razglednima stolpoma, velik potencial je Slivniško jezero, znamenite so nekatere ogrožene rastlinske vrste, denimo velikonočnica, katere rastišče je na pomlad na Ponikvi. Poleti skrbijo za številne prireditve, s katerimi popestrijo večere. Glasba, ples, poezija, etnografski utrinki - vse to je namreč najti v programu šentjurskega poletja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta