Ne glede na koronačas je Podjetniški inkubator savinjsko-šaleške regije ostal zvest svoji sedaj že petletni tradiciji in spomladi povabil mlade podjetnike k sodelovanju. Odziv je bil glede na čas izjemen. Prijavilo se je 26 mladih s poslovnimi idejami, Saša inkubator je izmed njih izbral 15 najobetavnejših ter z njimi zadnjih šest tednov resno delal. Četudi letos prvič na daljavo.
Ideje dobile ob otrocih
Prav materinstvo je tokrat tlakovalo pot kar dvema odličnima idejama. Nastja Zajc in Azra Mujaković sta se domislili prav posebne didaktične igrače, gredice Kubo. To je komplet z lesenim koritom, vodotesno pralno vrečo in paketom semen, s katerim si lahko vsak otrok kar na balkonu uredi svojo prvo gredico. Semena sta skrbno izbrali - v paketu so rastline, ki so v celoti užitne in ki zelo hitro rastejo. "Opažam, da ima vedno več otrok težave s pozornostjo, koncentracijo, fino motoriko. Nimajo praktičnih znanj," razloge za takšno idejo naniza Nastja Zajc.
Ana Balič in Rebeka Očko sta pri svoji ideji tudi izhajali iz materinstva. Oblikovali sta kartice veščin (poimenovali sta jih Ta prava stvar), s katerimi lahko starši animirajo svojega otroka, da denimo v naravi poišče predmet, ki je vijolične barve, in podobno. Oblikovali sta deset različnih kompletov kartic (ene so namenjene tudi sproščanju), do danes sta prodali že več kot tisoč setov.
Še tako super ideja ne more uspeti, če zanjo ni tržne potrebe
Največ šteje iskra v očeh
Izbiranje najboljšega startupa vsako leto spremljajo, komentirajo in ocenjujejo podjetniki iz Šaleške doline ter nekateri potencialni investitorji. "Največ šteje iskra v očeh, njihova želja po uspehu. Da vedo, čemu bi njihov startup služil, katero težavo bodo reševali. Takšni imajo največ možnosti za uspeh, manj pa tisti, ki ponavljajo neke zgodbe iz drugih držav. Spomnite se podjetij za diskontni nakup storitev in izdelkov, ki so nastali po zgledu iz Amerike. Nekaj časa so bili izjemno modni, v Sloveniji smo jih imeli vsaj 50, danes sta ostala le dva," na vprašanje, kaj je pri startupu najbolj pomembno, odgovarja vodja kluba Poslovni angeli Slovenije Branko Drobnak. Poslovni angeli podjetjem ne pomagajo le finančno, temveč predvsem mentorsko. "Nasvet je skorajda bolj pomemben kot denar. Če je nekdo star 25 let, res ne more poznati vseh velikih in majhnih trikov podjetništva. Mi jim pomagamo, da to čim prej usvojijo, da bodo lahko hitreje tekli. Ker konkurenca pa nikoli ne počiva." Koliko startupov sploh preživi na trgu? "V Sloveniji je letno startupov, ki so vredni pozornosti, od 130 do 150. Od teh prvo leto preživijo skoraj vsi, drugo leto 90 odstotkov, tretje kakih 70, polovica jih preživi pet let in tretjina teh dobi trdne prihodke. Dobrim trem do štirim odstotkom pa uspe tudi na svetovnem trgu. To so svetle zvezde, ki vlečejo."
Lačen kot pes
Za najboljšo idejo so zbrani potencialni investitorji in podjetniki izbrali projekt Urške Šilc, poimenovan Lačen kot pes, ki je na trg že poslala posebne dietne testenine za pse z občutljivo prebavo. "Doma izdelujemo testenine že več let. Ko je naša psička Aika zbolela, smo začeli razmišljati, kaj bi ji še lahko ponudili. In tako smo zasnovali testenine za pse," opisuje Urška Šilc, ki je podjetju, ki ga imata z bratom, dala ime po tej psički. Od marca, ko je testenine začela ponujati na spletni strani, je prodala že 500 kilogramov testenin.
Cilj za rast ni le Slovenija, temveč tudi tujina. "V Sloveniji je takšnih psov več kot 50 tisoč. V Angliji, denimo, je 9 milijonov psov, najmanj 2 milijona jih potrebuje dietno hrano," računa Šilčeva, ki zato pričakuje, da se bo prodaja kmalu povzpela na vsaj pet ton.