Športni turizem ob bloku 6 nova, realna perspektiva Šoštanja?

Rozmari Petek Rozmari Petek
30.12.2020 05:45
Ideja o revitalizaciji bloka 4, ki preseže celo drzne ideje o hotelu na Velenjskem jezeru, že v izhodišču presega 75 milijonov evrov. Greh bi bil porušiti objekt, ocenjuje prvi mož TEŠ.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Blok 4 želijo tudi z denarjem za prestrukturiranje preurediti v športno-turistični kompleks, čeprav je tik ob njem še vedno delujoč blok 6. 
Rozmari Petek

Zadnja seja šoštanjskih svetnikov je bila nadvse zanimiva – direktor Termoelektrarne Šoštanj Mitja Tašler je svetnicam in svetnikom razložil idejo o revitalizaciji bloka 4, ki bi jo uresničili s sredstvi, namenjenimi prestrukturiranju premogovne regije. Kot je dejal, so sicer res imeli v planu, da do izteka tega leta hladilni blok 4 porušijo, a je tak načrt zaustavil. Misli namreč, da bi bilo objekt, ki je z vidika arhitekture svojevrsten, škoda porušiti, saj lahko postane iniciator športno-turističnega razvoja mesta Šoštanj. Tašler namreč predvideva, da bi stolp preuredili v nadstropja, v njih pa bi poleg parkirišč postavili pravi športni park z atletsko stezo, olimpijskim bazenom, nacionalnim plezalnim centrom, športno dvorano za 3500 gledalcev, izobraževalno-vadbenim centrom Regijskega centra za zaščito in reševanje, galerijskim delom in nazadnje turističnim delom z nastanitvenimi kapacitetami, saj bi bil s 94 metrov visokega bloka 4 lep razgled po dolini. To je, če obiskovalec ne bo gledal v smeri proti še višjemu bloku 6, ki nad blok 4 meče senco.

Prostora ogromno, ideje še zbirajo

A osrednji del bi bil namenjen športu. Skupaj z arhitektom Maticem Lašičem sta pojasnila, da so se posvetovali tudi z Olimpijskim komitejem Slovenije, saj v Sloveniji ni športnih centrov, ki bi bili na razpolago celo leto. "200-metrske pokrite atletske steze žal ne moremo umestiti, smo pa noter spravili vse tehnične discipline atletike in 150-metrsko atletsko stezo," sta razlagala svetnikom. Imeli bi lahko tudi 50-metrski olimpijski bazen, ki bi bil primeren za evropska prvenstva (za svetovna ne, ker bi imeli premajhno kapaciteto gledalcev). Uporabnih površin naj bi bilo za kar 80 tisoč kvadratnih metrov, od tega bi tretjino zasedale športne dejavnosti, preostalo bi zapolnili s profitabilnimi dejavnostmi. "Da ne bi bilo težav z obratovanjem," sta dodala. Med dobičkonosne dejavnosti štejeta trgovinsko-storitveni in hotelski del. "Greh bi bil tak objekt porušiti. To je izjemna priložnost. Take ni in je ne bo v Sloveniji," sta poudarila. "Ko nam obljubljajo, koliko denarja bomo dobili, je to priložnost, da vsaj nekaj naredimo za mesto in Šoštanj postavimo na zemljevid kot primer dobre prakse," je izpostavil Tašler in svetnike pozval, naj do 10. januarja podajo konkretne ideje, kaj bi v blok 4 še umestili. "Prostora imamo na pretek," je dodal direktor.

Blok 4
Rozmari Petek

Vsi niso navdušeni

V podkrepitev je dejal, da denar za rušenje raje vložijo v revitalizacijo. Njihova lastna udeležba bi pri projektu, ki ga ocenjuje na več kot 75 milijonov evrov, znašala 15 milijonov evrov. "To lahko omogoča nadaljnji razvoj mesta Šoštanj; eko, športnega turizma v dolini. Otroke je treba spraviti s cest in jim ponuditi športne vsebine. Sploh pa gonilna sila doline, energija, se počasi izteka. Moramo iskati alternative za naprej," je Tašler še pokomentiral predstavljeni osnutek. In medtem ko so bili nekateri svetniki, med njimi tudi predsednica krajevne skupnosti Šoštanj Urška Kurnik, navdušeni, je imela svetniška lista LMŠ kup pomislekov.

Od tega, od kdaj in kje je objekt vpisan kot tehnična ali industrijska dediščina, kako bodo pridobivali sončno energijo (tudi to je ena od idej projekta), če je objekt v izredno osenčenem delu mesta. Kje bo projekt dobil potrebne točke zavoljo čiste energije in okolju prijaznih materialov, če je objekt zgrajen iz prefabriciranih betonskih in jeklenih konstrukcij (ki deloma odpadajo)? Kako bodo poskrbeli za varnost in zdravje ljudi glede na to, da je v območju možnost eksplozije vodika in sproščanja radioaktivnih snovi iz lupine dotrajanega bloka 4? Na vsa ta vprašanja Tašler ni odgovoril, temveč je dejal, naj jim vprašanja pošljejo, nato pa bodo nanje odgovorili pisno.

​Spet igra "lokalnih pobov"

Ideja, čeprav nekaterim svetnikom kot tudi vrhu občine všečna, ima kar nekaj odprtih dilem. Kot denimo, kako se bodo na vrhu bloka 4 šli turizem, medtem ko bodo tik ob bloku 4 v bloku 6 še vedno kurili lignit in po možnosti tudi gorivo, narejeno iz odpadkov? Po eni od različic, ki krožijo na državnem nivoju, naj bi celo blok 4 postal prostor za sosežig. Je ideja o revitalizaciji samo krinka? "Zgodba bloka 6 se ponavlja. Spet jo vodijo naši 'lokalni pobi', spet je zadaj neka utopična ideja," je komentirala ena od bolj angažiranih občank in obenem pograjala neangažiranost občine. Med vsemi petimi projekti, ki so jih prijavili v sklopu prestrukturiranja regije, ni niti en občinski, čeprav so za pripravo imeli dve leti časa. Termoelektrarna je poleg tega projekta prijavila še projekt ureditve Družmirskega jezera, ki poteka že od lani, Premogovnik Velenje pa je prijavil sanacijo ugreznin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta