Današnja redna seja celjskih mestnih svetnikov bo za 90 stanovalcev Delavske ulice in tesnih sosedov družbe Emo Orodjarna prelomna. Izgubili bodo edini argument, s katerim bi Emo Orodjarno (med lastniki prednjačijo družinski člani prokurista Stanka Stepišnika) lahko prisilili k odkupu njihovih stanovanj. Stanovalci Delavske so namreč postali otok sredi industrije. Po novem občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN) bo Emo Orodjarna nekatere doslej črne gradnje (montažna skladišča) lahko legalizirala, severno in južno od območja s stanovalci bosta potekali še novi cesti ter dodatno prispevali k hrupu in tresljajem, ki so zaradi bližine orodjarne stalnica v življenju tamkajšnjih stanovalcev.
Tresenje je lahko nevarno
Izvirni greh, ki greni življenje stanovalcev, je bil sicer storjen že leta 2000, ko je občina območje - ne glede na stanovalce - označila za industrijsko. Že od takrat stanovalci bijejo bitko za mirnejše življenje. Upanje, da zadeve končno rešijo, so videli v tem, da občina ne bi sprejela novega OPPN in na ta način posredno prisilila Emo Orodjarno, da najprej odkupi stanovanja v Delavski. Ravno zato za danes napovedujejo, da se bodo pred sejo mirno sprehodili pred občinsko stavbo, upajoč, da se svetniki vendarle premislijo (na seji bo namreč zaradi epidemije lahko prisoten en sam predstavnik stanovalcev). Velikega upanja sicer ni, saj je občinski odbor za okolje in prostor ter komunalo soglasno dal zeleno luč za sprejetje novega OPPN.
Ob hujših vibracijah stanovalci zaprejo plinske pipe, ker se bojijo eksplozije
Na sami seji so sicer precej debatirali o usodi ljudi v Delavski. Član odbora Gvido Krušič je pojasnil, da je tudi sam priča tresenju in hrupu. Opozoril je, da bi lahko nastala katastrofa, če bi prišlo do eksplozije plinske inštalacije. "Več naših stanovalcev se ob močnem tresenju ustraši in ugasne plinsko kurjavo. Res se bojijo, da bi do česa prišlo," dodaja predstavnik stanovalec Štefan Plavčak.
Obljube s figo v žepu
Vendar je na odboru ponovno prevladala razlaga občinske strani, da so vsi nosilci urejanja prostora v postopku priprave OPPN izdali pozitivno mnenje, da je potek postopka sprejemanja potekal v skladu s prostorsko zakonodajo, da z novim OPPN ne poslabšujejo njihovega bivanja. In še, da objekt ni statično nevaren, zato lokalna skupnost v tem primeru ni dolžna reševati socialne stiske etažnih lastnikov. "Kljub temu je Mestna občina Celje kot mediator pristopila k aktivnostim za reševanje situacije, saj želi na eni strani zagotoviti kvalitetnejše bivanje stanovalcev objekta Delavska 16 in 18 ter hkrati omogočiti širitev proizvodne dejavnosti. Predlog občine je, da podjetje Emo Orodjarna obstoječi stanovanjski objekt odkupi in da se skladno s pristojnostmi v prostorskih izvedbenih pogojih zagotovi, da je mogoče namembnost objekta spremeniti v poslovno dejavnost, s čimer sta se strinjali obe strani," so v zapisniku povzete besede Alenke Cizej s celjske občine. To bi bilo sicer res najbolj idealno, komentira Plavčak, "vendar mi je sam župan Bojan Šrot pred zadnjimi lokalnimi volitvami dejal, da Emo Orodjarna nima resnega namena odkupiti stanovanj."
A vseeno občina uradno prst krivde, da do dogovorov ni prišlo, uperja v stanovalce. Takole so situacijo opisali v zapisniku: "Mestna občina Celje je pristopila k izvajanju postopka cenitev stanovanj z namenom ugotovitve, kolikšna je finančna vrednost obstoječega objekta in kakšen je interes etažnih lastnikov glede prodaje stanovanj. Povedala je, da je bilo ocenjenih 30 stanovanj od 43, lastniki sedmih stanovanj ne dovolijo cenitve, lastniki šestih pa se niso odzvali na noben poziv. Od ocenjenih stanovanj bi 14 lastnikov stanovanje menjalo ali prodalo, pri čemer so pri prodaji navedli vsaj 30 odstotkov višje cene od ocenjene, 13 lastnikov želi izključno menjavo, dva izključno prodajo, eden pa je dovolil cenitev, a stanovanja ne želi ne prodati ne menjati. Glede na navedeno je dejstvo, da etažni lastniki niso enotni glede prodaje oziroma menjave stanovanj, kar pomeni, da celoten objekt ni naprodaj."
Kakšno je mnenje vodilne stranke v sestavi mestnega sveta, Celjske županove liste, je precej očitno opisala predsednica odbora Saša Kundih, ki, kot je opisano v zapisniku, ne razume, zakaj se prebivalci Delavske ulice ne odzovejo na ponudbe in zakaj ne dovolijo cenitve stanovanj, če bi se radi odselili in zapustili okolje. Meni, da pritiski stanovalcev niso upravičeni, saj ne pristanejo na rešitve, ki so jim ponujene, po drugi strani pa bi se z nesprejetjem odloka zaviral razvoj mesta. Meni še, da so pričakovanja stanovalcev v določenih primerih previsoka. Branko Verdev pa je dejal, da je problem v nekaj stanovalcih, ki ne želijo samo zapustiti območja, ampak zanje iztržiti kaj več.
Pri tem svetniki pozabljajo, da nimajo opravka z ljudmi, ki imajo dovolj rezerv, da pač primaknejo nekaj deset tisoč evrov za nakup drugega stanovanja, temveč z ljudmi, ki komaj shajajo skozi mesec. Ti si zgolj s kupnino za stanovanja, ki že zavoljo bližine Emo Orodjarne niso veliko vredna, ne morejo kupiti novih in tako rešiti svoje stanovanjske problematike. Stanovalci na drugi strani pa predvsem ne razumejo, kako je občina vendar odkupila dva objekta v njihovi bližini zgolj zato, da bo v industrijskem delu uredila ceste, njihovih objektov pa, tako kot Emo Orodjarna, ne želi.