Napovedi, da bo načrtovana gradnja hitre ceste proti Koroški ob robu pridobivalnega prostora Premogovnika Velenje, ki slovi po nestabilnosti, tvegana, se uresničujejo. "Novost na severnem delu trase je, da se prvotno planiranega pokritega vkopa od krožišča za Podkraj v Velenju do starega jaška zaradi hidravličnega tlaka, ki ga povzroča visoka podtalnica, ne da izvesti. Zato je s strani projektanta podana rešitev z viaduktom vse od pokopališča Podkraj do vstopa v pokriti vkop, ki se po novem začne pod staro elektrarno," so izvedeli člani Združene civilne iniciative Spodnje Savinjske doline.
Do podatkov so prišli s pomočjo zainteresiranih Velenjčanov, ki so jim na Mestni občini Velenje (MOV) predstavili novo različica projekta, po katerem bo viadukt presekal celotno dolino. Potekal bo od krožišča za Podkraj, preko železnice, tik nad restavracijo Jezero, ter se približal naselju vikendov in vrtičkarjev, imenovanih Kunta Kinte.
Vkop tvegan, viadukt ne
Novo dejstvo so za Večer potrdili tudi na Darsu. "Pri dopolnilnih geološko geomehanskih in hidrogeoloških raziskavah je bilo ugotovljeno, da je za to območje značilna visoka podtalnica, ki skupaj z manjšimi posedki predstavlja potencialno tveganje za zagotavljanje vodotesnosti in trajnosti konstrukcije pokritega vkopa. Glede na to, da gre za konstrukcijsko zahteven in dolg objekt, je projektant ocenil, da gre za tveganja, ki bi jih bilo treba zmanjšati oziroma se jim v celoti izogniti. Zato je projektant kot najustreznejšo rešitev predlagal rešitev z viaduktom in pokritim vkopom, znotraj meje državnega prostorskega načrta," so pojasnili.
Ogrožena širitev pokopališča
Zaradi umestitve hitre ceste v Šaleški dolini ne vedo, kam bodo lahko sedaj razširili pokopališče. "Cesta gre točno nad zemljiščem, za katero smo imeli že narejene vse načrte za razširitev pokopališča, pod viaduktom pa po zakonodaji ne sme biti ničesar. Mi imamo v tem trenutku deset let časa, da najdemo nove prostore, sicer bo prostora zmanjkalo. Naslednje leto bomo naredili zadnjo možno razširitev, nato prostora zmanjka," opisuje Primož Rošer iz Komunalnega podjetja Velenje. Ena od možnosti je razširitev pokopališča na drugo stran ceste, vendar je zemljišče v zasebni lasti.
Cene odkupov skrivnost
In medtem ko člani civilne iniciative še naprej opozarjajo pristojne, da je projekt za devet tisoč vozil, kolikor se jih dnevno pelje med Koroško in Ljubljano, predrag, saj skorajda na vsakem kilometru stoji kakšen objekt (zgolj od Velenja do Koroške bodo postavili 14 viaduktov in tri predore, v smeri Šentrupert-Velenje pa enajst viaduktov in tri predore), Dars nadaljuje odkupe zemljišč. Tudi tu so glede cene odkupov (slišati je, da so pri tem precej radodarni) skrivnostni.
Po mnenju Darsa je tudi spremenjeni projekt cenovno vzdržen