Dobrih 1,4 milijarde evrov vredna šoštanjska šestica, ki jo celotna Slovenija pozna kot eno najdražjih naložb v energetiko in na katere sodni epilog se še vedno čaka, je v slabem mesecu dvakrat obstala. Malo pred lanskimi božičnimi prazniki in 10. januarja (ponovno so jo zagnali včeraj opoldne). Obakrat zaradi istega razloga. "Blok 6 je bil v petek, 10. januarja, preventivno ustavljen zaradi netesnosti kotla in bo z omrežjem sinhroniziran v naslednjih dneh, predvidoma že danes," so včeraj dopoldne pojasnili v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), kjer imajo ponovno vzpostavljeno svojo službo za odnose z javnostmi. "Decembra je bila načrtovana zaustavitev bloka 6 zaradi izvedbe nekaterih del, le nekaj dni pred tem pa se je pojavila netesnost uparjalnika kotla. Zato smo blok zaustavili par dni pred že vnaprej planirano zaustavitvijo," je decembrsko zaustavitev razložila nova predstavnica za odnose z javnostmi Monika Oštir.
Analize vzrokov ni
Podrobneje nam je težavo bloka 6 opisal poznavalec, ki ne želi biti imenovan. "Ena od težav bloka 6 je amonijev sulfat, ki se nabira na regenerativnem grelniku zraka. Njegove obloge povzročajo upor v zračno-dimnem traktu in posledično padec moči, tako da ga je treba odstraniti z visokotlačnim pranjem, ki traja kakih 14 dni. Izkušnje kažejo, da bi bilo treba to opraviti približno vsake tri mesece. Tako pranje je bilo načrtovano med novoletnimi prazniki, saj je kotel že ves december deloval z zmanjšano močjo," opisuje naš vir.
Dlje ko stoji, več plina porabijo
To, da blok 6 v mesecu dni ni obratoval približno 20 dni, za prihodke TEŠ še ni kritično, saj je bila cena električne energije v tem času tako nizka, da se, ekonomsko gledano, skoraj ne bi splačalo kuriti, saj je bilo obenem električne energije iz hidroelektrarn več kot dovolj. Ko pa se napaka pojavi tudi na bloku 5 (kot se je zgodilo decembra lani), morajo v TEŠ za zagotovitev ogrevanja doline zagnati plinski turbini; v pogonu sta bili tudi od 10. januarja letos, kar pa zagotovo poveča odhodke.
Dlje ko blok 6 stoji, dražje je ogrevanje Šaleške doline
Šestica bo še stala
Včeraj so po sedmih dneh od zadnje ustavitve blok 6 ponovno sinhronizirali z omrežjem, hkrati pa so napovedali, da je v tem letu predvidenih še kar nekaj ustavitev, "ki so potrebne za izvedbo na podlagi rednega spremljanja stanja in vzdrževalnih navodil izvajalca potrebnih vzdrževalnih del. Nekatera vzdrževalna dela se lahko izvedejo, ko blok obratuje. Poleg tega je treba izvesti čiščenje posameznih segmentov, za kar pa so potrebne nekoliko daljše zaustavitve, saj se v čas zaustavitve šteje tudi obdobje ohlajanja bloka, da se lahko dela izvedejo varno", so pojasnili v TEŠ.