Tudi ženske v brezdomstvo

Rozmari Petek Rozmari Petek
21.10.2019 18:22

Brezdomec ni klošar, opozarja Zdenka Zupanc Zrinski, saj brezdomec išče pot nazaj na vrh in jo pogosto tudi najde

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdenka Zupan Zrinski ob izdelkih, ki jih na delavnicah izdelajo brezdomci
Rozmari Petek

En slab dan, ena slaba odločitev in meja med utečenim, vsakdanjim življenjem in življenjem brez doma je lahko prestopljena, so ob mednarodnem dnevu brezdomcev opozorili v celjskem Zavetišču za brezdomce. "Pri meni je bil kriv alkohol. Sledil je razpad zakona in padec na samo dno. Veliko nas ima podobne zgodbe. Na koncu, hvala Bogu, sem pristal tu. Tri leta in pol sem bil tukaj; veliko so mi pomagali, da so me postavili na noge. Uredili so mi javna dela, pomagali, da sem dobil neprofitno stanovanje. Sedaj, ko sem upokojen, pa hodim sem pomagat kot prostovoljec," pove Vili.

Zdenka Zupan Zrinski ob izdelkih, ki jih na delavnicah izdelajo brezdomci
Rozmari Petek

To ni enosmerna vozovnica

Je ena izmed 24 brezdomcev, kolikor jih trenutno biva v celjskem zavetišču. "Ob 9. uri imamo zajtrk, potem gremo po opravkih, na delavnice. Imamo tudi vrt. Dela je povsod dovolj, kot doma. Vsak teden kdo dežura, da počisti jedilnico, kopalnico in WC. Tukaj sem že leto in pol in sem kar zadovoljna, tudi sinova me večkrat obiščeta," doda Mojca.
Celjsko zavetišče za brezdomce velja za urejen dom. Ne le zaradi pravil, temveč tudi zaradi načina, s katerim vsakogar poskušajo vrniti na samostojno pot.

Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva so si nove pridobitve v celjskem zavetišču ogledali tudi gostje.
Rozmari Petek
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva so si nove pridobitve v celjskem zavetišču ogledali tudi gostje.
Rozmari Petek

Vse manj tabujev

Celjski dom je poseben tudi zato, ker ima veliko brezdomk; trenutno jih je sedem. "Stvari se spreminjajo. Pred leti k nam ne bi prišlo toliko žensk, ki so pripravljene povedati svojo zgodbo in reči, da enostavno ni šlo, da so bile maltretirane, zlorabljene, da so morda odpovedale kot matere. Tukaj uspemo sedaj večkrat tako daleč spraviti stvari, da jih otroci tudi obiščejo. Včasih se to, da bi prišel kdo od svojcev na obisk, ni zgodilo," opisuje vodja, ki je pred dobrim letom za svoje delo dobila tudi najvišjo stanovsko nagrado. Daleč najbolj vesela pa je, kadar se njihov brezdomec znova osamosvoji. "Lani so trije zapustili zavetišče in se preselili v neprofitno stanovanje ali v najemniško enosobno stanovanje. Pri tem zelo dobro sodelujemo s celjsko občino, Nepremičninami Celje, tudi z domovi starejših," še doda.

Zavetišče za brezdomce Celje
Rozmari Petek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta