Ustanovni seji mestnih svetov v regiji, ki so običajno videti kot goli formalizmi, so se tokrat malce bolj ne ravno zapletli, pač pa vsaj podaljšali. V Celju in Velenju so nekateri predstavniki strank in list namreč na prvi seji mestnega sveta izkoristili še formalno možnost pritožbe v zvezi z volitvami, čeravno ima tak korak le malo upanja za uspeh.
"Dopinški in drugotirni" mestni časopis
V Celju je Lista Odprto Celje predlagala razveljavitev volitev in odreditev novih. Razlog: "prejem Mestnega časopisa v poštne nabiralnike vseh gospodinjstev na Celjskem na prvi dan volilne kampanje 19. oktobra, s čimer je aktualni župan zlorabil svojo oblastno pozicijo in občinska sredstva v svojo osebno korist in si tako kot županski kandidat na nepošten način – to je s prikrito in nedovoljeno kampanjo – ustvaril privilegiran položaj na lokalnih volitvah". Znano je, da je v njem hvalil dosežke, storjene v vseh 20 letih njegovega županovanja.
Še ni konec
V Velenju bodo nekateri občani na volišča morali še 16. decembra. Na rednih lokalnih volitvah so na Gorici in Šaleku izvolili premalo članov za svete krajevnih skupnosti (KS). Manjkajoče člane (v KS Gorica potrebujejo še štiri člane, v KS Šalek dva) bodo tako občani volili na nadomestnih volitvah sredi decembra.
Zmeda tudi v Velenju
Odprto Celje je ob tem znova opozorilo na različno slovensko prakso pri dovoljenih oblikah zapisov list (na Zunanji oddelek Upravnega sodišča v Celju so poslali predlog za obnovo postopka in predlagali zadržanje oblikovanja novega mestnega sveta), vendar je pri navedbi primerjav pozabilo, da do razlik prihaja ravno zato, ker so sami kandidirali kot lista, drugi v Celju pa kot stranka, čeravno imajo ime lista v imenu stranke. In zakonodaja to pri navedbi predlagatelja dosledno ločuje. Vendar težav z volilno zakonodajo niso imeli le v Celju.
Napake pri preferenčnih glasovih
Letonje je sicer zahtevo utemeljeval s tem, da so bile napake pri štetju preferenčnih glasov. Občinska volilna komisija jih je priznala in obžalovala. A hkrati zatrdila, da se je zavoljo napačnega štetja preferenčnih glasov spremenilo le ime svetnika SNS. Namesto Adolfa Štormana bo tako v mestnem svetu sedel Joviša Kraljević. "Drugi preferenčni glasovi niso spremenili vrstnega reda," je zatrdila predsednica občinske volilne komisije Milena Bukvič Dežman.