Danes bo najverjetneje znano, ali bo dolgoletnemu ravnatelju vrtca in osnovne šole v Rogatcu Viljemu Prevolšku po dvajsetih letih vodenja šole uspelo dobiti nov petletni mandat. Preveolšek za ta položaj že pred petimi leti ni dobil občinske podpore ne podpore ministrstva, a ga je svet zavoda potrdil za ravnatelja. Pred dvema letoma pa so se ravnatelju po robu postavili nekateri starši in tako po mnogih zapletih zamenjali vsaj člane sveta zavoda, čeravno so najprej želeli zamenjati prav ravnatelja. Med mnogimi očitki, ki so leteli nanj, je bilo do letos nerazrešeno vprašanje, s katerim denarjem je ravnatelj plačal kredit, najet za odpravnino učiteljici v višini 32 tisoč evrov, ki jo je pred leti samovoljno odpustil. Po štirih letih pa je na podlagi notranje revizije končno postalo jasno, da je šola že od leta 2014 v rdečih številkah, čeravno je vsako leto lažno prikazovala presežek prihodkov, dolg pa je medtem narasel že na 81 tisoč evrov.
Kako znižati primanjkljaj
Skorajda bolj presenetljiv kot primanjkljaj šole pa je sanacijski načrt, ki ga je po izvedeni notranji reviziji pripravil ravnatelj Prevolšek. Kot je zapisal, načrtuje, da bi primanjkljaj znižali tako, da bi reducirali nabavo pisarniškega in čistilnega materiala ter stroškov za obleke, manj bi bilo tudi materiala za tekoče vzdrževanje računalniške in komunikacijske opreme ter storitev cestnega prometa. "V našem vzgojno-izobraževalnem zavodu se je dolga leta prizadevalo, da so imeli učenci na izbiro pester nabor interesnih vsebin. Na podlagi racionalizacije poslovanja smo se odločili, da bomo učencem v prihodnjih letih omogočili manjši obseg interesnih dejavnosti, in sicer samo tiste, ki so bile pri učencih najbolj priljubljene," je zapisal ravnatelj in dodal, da bodo pospešeno iskali tudi donatorje in sponzorje.
Varčevanje tudi v kuhinji?
Ob tem je ravnatelj v svojem sanacijskem programu dodal še, da računajo, da bodo letos ustvarili dobrih štiri tisoč evrov presežka prihodkov nad odhodki od prodaje blaga na trgu. Ker v to klasifikacijo sodijo zgolj kosila oziroma šolska prehrana (tu so vsako leto ustvarili tri tisoč evrov presežka), nekatere starše skrbi, da bo ravnatelj začel varčevati tudi pri hrani. Presenetljivo je namreč pred kratkim med starši opravil anketo o tem, ali si želijo, da bi šola uvedla shemo šolskega sadja.
Kar 70 odstotkov staršev naj bi na to odgovorilo, da želijo, da bi šolska prehrana ostala takšna, kot je sedaj, preostalih 30 odstotkov pa je izrazilo željo, da se uvede shema šolskega sadja. To pomeni, da večina staršev, sodeč po anketi, ne želi, da bi otroci poleg rednih obrokov v šoli vsaj enkrat tedensko dobivali tudi sadje, kar je Ferčeca presenetilo. Meni, da je tak rezultat posledica nejasno sestavljene ankete in dejstva, da ni bila anonimna, temveč se je moral vsak starš nanjo podpisati.
Le najcenejše objave
Razpis, da šola išče novega ravnatelja, so nekateri člani sveta zavoda želeli objaviti v čim več medijih, dosedanji ravnatelj pa je ob tem pojasnil, da je najcenejša objava v Uradnem listu RS. Dodal je, da bo razpis objavljen tudi na spletni strani šole in občine ter da ne vidi potrebe po tem, da se plačuje še druge medije. Ob tem so se nekateri spomnili, da je ravno ravnatelj s tem, ko je na seje sveta zavoda hodil z odvetniki, ustvarjal nepotrebne stroške. Teh naj bi v dveh letih bilo za okoli 15 tisoč evrov.
Kako oceniti delo ravnatelja
Poleg odpiranja prispelih vlog za ravnatelja pa bodo člani sveta zavoda na današnji seji podali tudi oceno uspešnosti dosedanjemu ravnatelju. To so želeli storiti že na eni zadnjih sej, vendar so ugotovili, da jim znova manjkajo določeni ključni podatki. In sicer, ali je ravnatelj odpravil pomanjkljivosti, ki sta jih ugotovila Inšpektorat RS za šolstvo in šport ter Računsko sodišče. Tukaj so bili člani sveta zavoda razdeljeni.
Predsednica sveta zavoda Nataša Novak je dejala, da ravnatelju, ki pravi, da so pomanjkljivosti odpravljene, verjame na besedo. Ferčec pa je odvrnil, da zadeve niso razrešene in da naj potem tudi njemu verjame na besedo. Predvsem pa opozarja, da kljub prošnjam in pred časom celo na seji zavoda sprejetim sklepom ravnatelj še do dandanes ni pokazal posojilne pogodbe, s katero je brez soglasja občine najel kredit za izplačilo odpravnine. Ferčec bi podatek rad preveril zato, ker je pred časom prejel anonimno sporočilo, v katerem je bilo zapisano, da je ravnatelj v banki dejal, da bo posojilo namenil za obnovo kuhinje. Če vse to drži, bi ob podatku, da je leta očitno prirejal bilance in lažno prikazoval presežek namesto primanjkljaja, menda začeli razmišljati o kazenski ovadbi zoper ravnatelja, je še slišati.